Muzyka współczesna Muzyka XX wieku Festiwale

Musica Polonica Nova 2012 - szczegóły

musica-polonica-nova-2012-szczegoly

Program 28. Festiwalu Musica Polonica Nova

Wrocław, 20–28.04.2012

 

20.04.2012, piątek

19:00 Sala koncertowa Filharmonii, ul. Piłsudskiego 19

Symfonia kolibrów, arche kontra dynamis

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Wrocławskiej

Jacek Kaspszyk – dyrygent

Mateusz Ryczek (1986) Infrasymfonia (2010) **    

Krzysztof Penderecki (1933) I Symfonia (1973)
Sławomir Kupczak (1979) Kolibry na orkiestrę symfoniczną (2012) **

Witold Lutosławski (1913–1994) III Symfonia (1983)


21:00 Pasaż Pokoyhof, ul. św. Antoniego 2/4

Psychodelie w Laterna Magica

Laterna:

Ryszard Latecki – trąbka, harmonium, pseudoinstrumenty

Bart Pałyga – wiolonczela elektryczna, wspak, fujary, śpiew

Tadeusz Wielecki – kontrabas

21.04.2012, sobota

18:00 Pasaż Pokoyhof, ul. św. Antoniego 2/4

Miechy akordeonów w ekstazie prawykonań

Maciej Frąckiewicz – akordeon

Rafał Łuc – akordeon

Jagoda Szmytka (1982) Open the box! na akordeon i teatr cieni (2010) **

Adam Porębski (1990) Cut story (2012) **

Dariusz Przybylski (1984) Sonata da chiesa (2012) **

Andrzej Krzanowski (1951–1990) II Sonata na akordeon (1987) **         

Rafał Zalech (1988) Preludium i Fuga na akordeon solo (2012) **

Rafał Janiak (1986) Sonata awekening – movement – cogitation (2012) **

Cezary Duchnowski (1971) acc++ca na akordeon i komputer (2012) **


20:00 Pasaż Pokoyhof, ul. św. Antoniego 2/4

Live: the clonious & cid rim

Cid Rim Live-Set (affine records, Wiedeń)

The Clonious Live-Set (affine records, Wiedeń)


22.04.2012, niedziela

18:00 Sala koncertowa Filharmonii, ul. Piłsudskiego 19

Ekstremalna siła muzyki „ubogiej”

Iwona Kania – sopran
Orkiestra Kameralna Miasta Tychy Aukso
Marek Moś – dyrygent

Henryk Mikołaj Górecki (1933–2010)

Cykl Muzyczki (1967–1970)

Muzyczka II op. 23 na 4 trąbki, 4 puzony, 2 fortepiany i perkusję

Muzyczka III op. 25 na 3 altówki

Muzyczka IV Koncert puzonowy op. 28 na puzon, klarnet, wiolonczelę i fortepian

Cykl Genesis (1962–1963)

Genesis I Elementi per archi op. 19 nr 1 na skrzypce, altówkę i wiolonczelę

Genesis II Canti strumentali op. 19 nr 2 dla 15 wykonawców

Genesis III Monodramma op. 19 nr 3 na sopran, metalowe instrumenty perkusyjne i 6 kontrabasów


23.04.2012, poniedziałek

20:00 Pasaż Pokoyhof, ul. św. Antoniego 2/4

Holenderscy Polacy i ich energetyczne grawitacje

Transemble:
Jan Aniołek, Michał Szałach – skrzypce
Jakub Kowalik – altówka
Jerzy Wołochowicz – wiolonczela
Tomasz Januchta – kontrabas

Andrzej Kwieciński (1984) Umbrae na kwintet smyczkowy (2004)

Hanna Kulenty (1961) III Kwartet smyczkowy Tell me about it (2007)

Hanna Kulenty (1961) IV Kwartet smyczkowy A Cradle Song (2007)

Andrzej Kwieciński (1984) mural na kwintet smyczkowy (2008–2010)


24.04.2012, wtorek

19:00 Kolegiata Świętego Krzyża i św. Bartłomieja, pl. Kościelny

Tańce niemożliwe na organy i inne instrumenty

Koncert współorganizowany z Oddziałem Wrocławskim ZKP

Piotr Rojek – organy, pozytyw
Roman Perucki – organy
Dariusz Bąkowski-Kois – pozytyw
Michał Moc – akordeon
Alina Mleczko – saksofon
Jacek Wota – perkusja

Krystian Kiełb (1971) Struktury III BACH na organy (2004)

Piotr Drożdżewski (1948) En blanc na organy solo (2012) **

Stanisław Krupowicz (1952) Stochos na organy (1977)

Michał Moc (1977) Call for details na organy i akordeon (2012) **

Grażyna Pstrokońska-Nawratil (1947) Reportaż 1 – Niedziela Palmowa w Nazareth na organy, perkusję i saksofon (2009)

Paweł Szymański (1954) Cztery tańce heweliańskie na organy i dwa pozytywy (2011)


25.04.2012, środa

19:00 Oratorium Marianum, pl. Uniwersytecki 1

Dwie marimby jadą włoskimi pociągami

Barbara Jastrząb – sopran

Cantores Minores Wratislavienses

Piotr Karpeta – dyrygent

Paul Preusser (1974) Thou among the wastes of time na chór mieszany, fortepian preparowany, perkusję i elektronikę (2009) **

Axoum Duo:
Elwira Ślązak – marimba
Gabriel Collet – marimba

Marta Ptaszyńska (1943) Scintilla na dwie marimby (1984)

Krzysztof Wołek (1976) Yamantaka na dwie marimby i elektronikę (2011) **

Ryszard Osada (1972) Waves of feelings na dwie marimby (2012) **

Jacek Sotomski (1987) MAHOMET na dwie marimby i komputer (2012) **

Cantores Minores Wratislavienses

Piotr Karpeta – dyrygent

Rafał Augustyn (1951) Vagor ergo sum – mała kantata do słów Zbigniewa Herberta, cesarza Hadriana i Włoskich Kolei Państwowych na chór mieszany i gongi (2008/2011) **


26.04.2012, czwartek

20:00 Sala koncertowa Filharmonii, ul. Piłsudskiego 19

Pięć prawykonań w trójkącie

Aleksandra Rupocińska – klawesyn
Wrocławska Orkiestra Kameralna Leopoldinum

Ernst Kovacic – dyrygent

Joanna Woźny (1973) lost motion na orkiestrę smyczkową (2012) **
Dariusz Przybylski (1984) Red, Yellow, Red. Hommage à Mark Rothko na orkiestrę smyczkową (2012) **
Adrian Foltyn  (1978) Coincidensity na 17 instrumentów smyczkowych i klarnet basowy (2011) **
Grażyna Pstrokońska-Nawratil (1947)  ICE -LAND ...tęczowe mosty nad Dettifoss... (reportaż III) na orkiestrę kameralną (2011) **
Marcin Bortnowski (1972) I morza już nie ma na klawesyn i orkiestrę kameralną (2012) **


27.04.2012, piątek

20:00 Aula Ossolineum, ul. Szewska 37 

Przędzie się nić

Anna Kwiatkowska – skrzypce
Małgorzata Walentynowicz – fortepian

Andrzej Dobrowolski (1921–1990) Muzyka na taśmę i fortepian (1972)

Michał Prynda (1984) Untitled 3 (2008)

Tadeusz Wielecki (1954) Studium gestu II  na fortepian (1997)

Elżbieta Sikora (1943) Reflets irisés na fortepian i dźwięki elektroniczne (2006)

Jagoda Szmytka (1982) Watch out ! of the box (as Luis B. says) na skrzypce, fortepian i komputer (2011) **

Tadeusz Wielecki (1954) Przędzie się nić... na skrzypce solo (1982)

Wojciech Ziemowit Zych (1976) Gest i puls na skrzypce i osiem głośników (2010) **

Wojciech Blecharz (1981) Phenotype na skrzypce z elektroniką (2012) **

Sławomir Wojciechowski (1971) Double Pendulum na skrzypce i komputer (2012) **


28.04.2012, sobota

17:00 Aula Ossolineum, ul. Szewska 37

Wydarzenie specjalne: Lot Dedala nad Peloponezem

Idée Fixe Ensemble (Grecja):

Maria Spanou – skrzypce
Victor Davaris – wiolonczela
Dimitris Leontzakos – klarnet
Erato Alakiozidou – fortepian

Nickitas Demos (1962) Meditations on Amber & Flame (2011) **

Dimitris Maragopulos Idée Fixe/Do-mi-no (2011) **

Vassilis Kitsos (1972) Martyria (2011) **

Paweł Mykietyn (1971) Choć doleciał Dedal (1990)

Theodore Antoniou (1935) Celebration XC *

Maria Georgiadou (1956) Variations and Fugue on a Theme of Astridinis (2011) **

Savvas  Tsiligiridis (1977) The “W” Quartet (2011) **


20:00 Sala koncertowa Filharmonii, ul. Piłsudskiego 19

Muzyczne ogadywanie Rafała Wojaczka

Sofia Sołowij – sopran

Agata Zubel – mezzosopran

Petr Ostapenko – baryton

Andrzej Bauer – wiolonczela elektryczna

Cezary Duchnowski – komputer

Paweł Hendrich – komputer

Bernard Krawczyk, Artur Święs – narratorzy

Chór Filharmonii Wrocławskiej

Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia

Wołodymyr Sirenko – dyrygent

Szymon Bywalec – dyrygent

Cezary Duchnowski (1971) Koniec poezji na głos, wiolonczelę elektryczną, elektronikę i grupy orkiestrowe (2012) Zbigniew Bargielski (1937) Im Niemandsland – nowa wersja oratorium do tekstów Psalmów i wierszy Markusa Jaroschki na dwoje śpiewaków, dwoje recytatorów, dwie grupy chóralne i dwie grupy instrumentalne (1989/2012) **

Paweł Hendrich (1979) Metasolidus II na wielką orkiestrę symfoniczną / Cryptoscript na komputer (2012) **

Jurij Łaniuk (1957) Muzyka wspomnień, przypowieści i kazań – kantata do słów Nicanora Parry na sopran, baryton i orkiestrę symfoniczną  (1997–2002) *

 

 ** – prawykonanie  * – polskie prawykonanie


IMPREZY TOWARZYSZĄCE:

19.04.2012, czwartek

18:00 Sala Kameralna Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu, pl. Jana Pawła II 2

Spotkanie wokół serii wydawniczej Linia Muzyczna pod redakcją Daniela Cichego


22.04.2012, niedziela

15:00 Księgarnia Tajne Komplety, Przejście Garncarskie 2

Spotkanie wokół nowych płyt z muzyką wrocławskich kompozytorów


25.04. 2012, środa

16:00 Księgarnia Tajne Komplety, Przejście Garncarskie 2

Spotkanie wokół zbioru O muzyce. Pisma i wypowiedzi Witolda Lutosławskiego


27.04.2012, piątek

17:00 Księgarnia Tajne Komplety, Przejście Garncarskie 2

Spotkanie wokół książki Rytuał superformuły. Karlheinz Stockhausen: Licht. Die Sieben Tage der Woche Moniki Pasiecznik

--------------------------------

Organizator zastrzega sobie możliwość dokonywania zmian w programie.

Opublikowano: 2012-04-20

Przewiń do góry lub wróć do poprzedniej strony.

Przeczytaj również

Wypowiedz się

Opinie mogą dodawać tylko zarejestrowani użytkownicy.

logowanie i rejestracja
Wydanie 257