Max i Single

George Gershwin

Max Skorwider
george-gershwin

George Gershwin - jeden z najpopularniejszych XX-wiecznych kompozytorów - pierwszą piosenkę rozrywkową napisał już w 1913 roku, a karierę w przemyśle muzycznym (na stanowisku tzw. song-pluggera) rozpoczął mając piętnaście lat. W jego dorobku znajduje się muzyka do 29. amerykańskich musicali oraz szeregu filmów.

Początkowo Broadway'owskie kompozycje Gershwina nie cieszyły się wielkim powodzeniem - przełomem był dla niego spektakl Lady be Good (1924), napisany do tekstu brata Iry. Musical rozpoczął okres współpracy braci, z której wyrosły największe przeboje przedwojennej muzyki rozrywkowej, m. in. słynne I Got Rhythm, Rhapsody in Blue czy liryczna aria Summertime, zajmująca zaszczytne miejsce w rankingu najczęściej wykonywanych utworów scenicznych.

W jego zróżnicowanej twórczości wyróżnić można wpływy zarówno amerykańskiego jazzu, jak i muzyki francuskiej przełomu wieków. Chwytliwe i energiczne evergreeny autorstwa Georga Gershwina do dzisiaj znajdują się w repertuarze artystów musicalowych oraz jazzmanów na całym świecie.

Zapraszamy do kultury przyszłości!
Jedyne takie studia podyplomowe! Rekrutacja trwa!

Opublikowano: 2013-06-11

Przeczytaj również

logowanie i rejestracja