Stany Zjednoczone Płyty Ranking

"Headache" gdańskiego zespołu Trupa Trupa na liście płyt roku w Los Angeles Times

headache-gdanskiego-zespolu-trupa-trupa-na-liscie-plyt-roku-w-los-angeles-times
Headache, okłada płyty

Sasha Frere-Jones na łamach Los Angeles Times uznał Headache za jedną z najlepszych płyt 2015 roku, a Trupę Trupa za jeden z najlepszych działających obecnie zespołów rockowych.

Trupa Trupa to zespół pochodzący z Gdańska, jego liderem jest wokalista i poeta, Grzegorz Kwiatkowski, często wykonujący utwory w języku angielskim. W uzasadnieniu amerykańskiego dziennikarza czytamy m.in., że "Piękno i intensywność zajmują tutaj jednakowe miejsce", a grupa porównywana jest m.in. do szkockiego zespołu Dungen czy do angielskiego gitarzysty i piosenkarza, Syda Barretta.

 
Na liście oprócz polskiego zespołu znalazły się m.in. Pomegranates Nicolasa Jaara, czyli alternatywna ścieżka dźwiękowa do filmu Kolor granatu (1969) Siergieja Paradżanowa czy Program elektronicznego duetu japońskiego NHK.
 
W rankingu pojawił się jeszcze jeden polski akcent. Album Live Knots Orena Ambarchi zawiera dwa nagrania tego samego utworu. Jedna z wersji została zarejestrowana podczas krakowskiego Unsound Festival z udziałem Sinfonietty Cracovia w 2013 roku.
 
Oren Ambarchi, Live Knots, okładka płyty
 
 
Więcej na temat listy najlepszej muzyki w rankingu Sashy Frere-Jonesa można przeczytać tutaj, a o gdańskim zespole na łamach MEAKULTURY pisał dwukrotnie Bartosz Dąbrowski:
http://www.meakultura.pl/aktualnosci/trupa-trupa-331
http://www.meakultura.pl/recenzje/trupa-trupa-lp-330
 
Zapraszamy do kultury przyszłości!
Jedyne takie studia podyplomowe! Rekrutacja trwa!

Opublikowano: 2016-01-01

Przeczytaj również

logowanie i rejestracja