Muzyka współczesna Unia Europejska Muzyka XX wieku Promocja kultury polskiej Niemcy Wydarzenia

Krzysztof Penderecki laureatem Viadriny

Aleksandra Masłowska
krzysztof-penderecki-laureatem-viadriny
materiały prasowe

Krzysztof Penderecki został uhonorowany nagrodą Viadriny (łac. nad Odrą), przyznawaną przez Kuratorium Uniwersytetu Europejskiego we Frankfurcie nad Odrą. Kompozytor jest pierwszym muzykiem wśród lauratów przyznawanego od 1999 roku wyróżnienia.

Przyznawana corocznie nagroda skierowana jest do osobistości polskich i niemieckich (polityków, działaczy kulturalnych oraz grup, np. studenckich), które w szczególny sposób przyczyniają się do budowania oraz utrzymania pojednania polsko-niemieckiego. Nagrody, przyznawane w położonym na styku dwóch państw Frankfurcie nad Odrą, są metaforą wspólnej pracy nad zgodną przyszłością obu krajów w demokratycznej Europie.

Działalność kompozytorska Pendereckiego ściśle związana jest z Niemcami - to tam odbyły się prawykonania Diabłów z Loudun (Opera Hamburgska, 1969), Ubu Króla (Opera Monachijska, 1991) czy Jutrzni (Altenburg i Monachium, 1970-71).  Jako dyrygent gościnny współpracował także z Norddeutscher Rundfunk Orchester (Hamburg), Mitteldeutscher Rundfunk Sinfonie Orchester (Lipsk) czy Berliner Philharmoniker (Berlin). Pełnił również funkcję wykładowcy w Volkwang Hochschule für Musik w Essen.

Jak czytamy w oficjalnym oświadczeniu Kuratorium, polski kompozytor otworzył Niemcom uszy na współczesną polską muzykę, a poprzez wielostronną współpracę z niemieckimi orkiestrami, chórami, rozgłośniami radiowymi oraz szkołami wyższymi w istotny sposób przyczynił się do pozytywnych zmian we wzajemnym postrzeganiu się [obu społeczeństw][1].

Wśród wyróżnionych na przestrzeni lat Polaków znajdują się m. in. premier Tadeusz Mazowiecki, tłumacz literatury polskiej w Niemczech Karl Dedecius czy dziennikarze Adam Krzemiński oraz Adam Michnik. Pomysłodawcą nagrody jest Günter Pleuger, rektor Uniwersytetu Europejskiego Viadrina.

-----------------

[1]http://www.polmic.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=1640%3Akrzysztof-penderecki-laureatem-nagrody-viadriny&Itemid=50&lang=pl

Zapraszamy do kultury przyszłości!
Jedyne takie studia podyplomowe! Rekrutacja trwa!

Opublikowano: 2013-05-16

Przeczytaj również

logowanie i rejestracja