Film i Teatr Festiwale

Malta Festival w Poznaniu - Akcje Azjatyckie/Asian Investments

Aleksandra Masłowska
malta-festival-w-poznaniu-akcje-azjatyckie-asian-investments
Fragment plakatu, materiały promocyjne organizatora

Motywem przewodnim tegorocznej edycji poznańskiego Malta Festival będą Akcje Azjatyckie - Asian Investments. Odbywający się między 4 a 9 lipca cykl wydarzeń artystycznych będzie kontynuować zainicjowany w 2010 roku projekt MALTA/IDIOMY. Przedstawienia teatralne, koncerty, wystawy oraz instalacje dotykać będą tematyki wykluczenia. Program naświetli wykluczenie od nieoczywistej strony - badając peryferia tego stanu, często najbardziej dotkliwego dla jednostki, nie potrafiącej uporać się ze swoją sytuacją życiową, nie widzącą sensu w dalszym trwaniu.[1]

Malta Festival Poznań (pierwotnie Międzynarodowy Festiwal Teatralny Malta) to projekt obecny na polskiej scenie festiwalowej od 1991 roku. Rozmaite formy teatralne, taneczne i muzyczne prezentowane są w modnej konwencji wydarzenia ulicznego - jak mówią organizatorzy, dzięki "wyjściu na ulice" festiwal przyciągał dziesiątki tysięcy widzów i przemieniał miasto w wielką scenę.[1] W roli teatru i sceny koncertowej sprawdzały się między innymi tereny zielone nad jeziorem Malta, galeria handlowa Stary Browar, Galeria u Jezuitów czy Pasaż Kultury przy Starym Rynku.

Tak też będzie i tym razem. W grupie kilknastu wydarzeń zaklasyfikowanych do Idiomu Wykluczeni znajdą się zarówno przedstawienia wybitnych twórców teatru europejskiego, projekty na pograniczy dyscyplin, wkraczające w przestrzeń miejską (…), jak i prezentacje nowatorskich i odważnych projektów, które nigdy nie były pokazywane w Polsce oraz premierowe projekty polskich artystów.[2]

Spośród towarzyszących wydarzeniom teatralnym i filmowym przedsięwzięć muzycznych na największą uwagę zasługują: koncert zespołu Faith No More (odbywający się w ramach cyklu: Poznań dla Ziemi), recitale Shenzhen String Quartet, propagującego ludową i poważną muzykę chińską oraz występ j-popowego zespołu Anii Pollicino. W poznańskich klubach wystąpią także artyści polscy - wokalistka i kompozytorka Kari Amirian oraz zespół Ballady i Romanse. Okazję do szaleństwa stworzą artyści elektropopowi - producent i trębacz Bass Clef i  Slagsmalsklubben ze Szwecji.

Przewodnie, euroazjatyckie inspiracje królować będą podczas sześciogodzinnego maratonu koncertowego pod gołym niebem: Między Azją a Europą: muzyka romska. Do refleksji skłoni natomiast wieczór poezji Krystyny Miłobędzkiej z muzyką Wacława Zimpla.

Organizatorem przedsięwzięcia jest Fundacja Malta, odpowiedzialna za upowszechnianie kultury.

Program Festiwalu w załączniku.

---------------------------------------

[1] www.maltafoundation.pl
[2] www.maltafoundation.pl/index.php/pl/artykuly/59,1,18,plany

Zapraszamy do kultury przyszłości!
Jedyne takie studia podyplomowe! Rekrutacja trwa!

download

Opublikowano: 2012-06-25

Przeczytaj również

logowanie i rejestracja