Muzyka klasyczna Muzyka ludowa Muzyka chóralna

Miłość na ludowo w Filharmonii Wrocławskiej

Aleksandra Masłowska
milosc-na-ludowo-w-filharmonii-wroclawskiej
Agnieszka Franków-Żelazny, fot. Ł.Rajchert, materiały promocyjne

Przedmiotem kolejnego organizowanego przez Filharmonię Wrocławską koncertu będą różne oblicza miłości - miłość spełniona, z rozsądku, platoniczna, namiętna, a także nieszcześliwa. 10 czerwca 2012 roku salę koncertową Filharmonii wypełnią brzmienia inspirowane tradycyjnymi podaniami ludowymi o tematyce miłosnej.

Folklor polski przesiąknięty jest muzyką - towarzyszyła ona obrzędom wiejskim, pracy w polu, zabawie w karczmach oraz świętującym zaślubiny rodzinom:

Juści, że na pierwszym miejscu państwo młodzi, a w podle nich ze stron obu co najpierwsi, po uważaniu, po majątku, po starszeństwie aż do druhen i dzieci - a ledwie się pomieścili, choć stoły ustawili wzdłuż trzech ścian. Tylko drużbowie nie siedli, by posługi czynić, i muzykanci[1], czytamy w pierwszym tomie Chłopów Władysława Reymonta. 

Największa część ludowych pieśni to bez wątpienia kompozycje miłosne. To właśnie z nich, choć dziś sprawiających wrażenie śmiesznych, poznajemy szczegóły wiejskich zalotów czy ówczesne ideały piękna. Do takich właśnie pieśni (a także do źródeł pisanych) sięgnęli XX-wieczni kompozytorzy, kultywując tradycje polskiej wsi.

W zaprezentowanych w najbliższą niedzielę chóralnych utworach kompozytorów polskich ukazane zostaną różne oblicza miłości. Pod batutą dyrygent Agnieszki Franków-Żelazny usłyszymy następujące utwory:

A. Koszewski - Tryptyk wielkopolski
H.M. Górecki - Pięć pieśni kurpiowskich op. 75
A. Koszewski - Suita kaszubska
K. Serocki - Sobótkowe śpiewki
R. Twardowski - Suita warmińska
J. Łuciuk - Trzy baby
K.M. Prosnak - Wesele sieradzkie
S. Wiechowicz - Pragną ocki
J. Sykulski – Zbójnicki

O jakiej miłości traktują kompozycje powyższych twórców? W ludowych podaniach znajdziemy bowiem wszystko - miłość namiętną i zakazaną, a także konieczną, wymuszoną celowym sojuszem dwóch rodzin.

Jaka miłość zainspirowała współczesnych kompozytorów?

Odpowiedź - już 10 czerwca o 18:00 w sali koncertowej Filharmonii Wrocławskiej.

--------------------------------------------

[1] Wł. Reymont - Chłopi, tom I, str. 176.

 

Zapraszamy do kultury przyszłości!
Jedyne takie studia podyplomowe! Rekrutacja trwa!

Opublikowano: 2012-06-04

Przeczytaj również

logowanie i rejestracja