Muzyka XX wieku Muzyka polska Promocja kultury polskiej Wielka Brytania Wydarzenia

Prawykonanie ostatniej symfonii Góreckiego

Magdalena Nowicka
prawykonanie-ostatniej-symfonii-goreckiego
Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Henryk_Miko%C5%82aj_G%C3%B3recki_Polish_composer.jpg

London Philharmonic Orchestra 12 kwietnia b.r. w Royal Festival Hall wykona dotychczas nieznaną symfonię Góreckiego. Dyrygować będzie Andrzej Borejko.

IV Symfonia. Tansman Epizody op. 85, bo tak brzmi jej pełna nazwa, jest ostatnim dziełem symfonicznym zmarłego przed czterema laty kompozytora. Symfonia została ukończona w 2006 roku, jednak problemy zdrowotne uniemożliwiły Góreckiemu zrobienie orkiestracji. Pozostawiona w wersji wyciągu fortepianowego z dokładnymi  wytycznymi co do instrumentacji, dynamiki, artykulacji i tempa czekała na orkiestrację, której dokonał syn Góreckiego– Mikołaj.

Tansman Epizody to utwór czteroczęściowy przeznaczony na wielką orkiestrę symfoniczną, organy i fortepian obligato. Tytuł symfonii zainspirowany został muzyką Tansmana, wykonywaną podczas Międzynarodowego Festiwalu i Konkursu Indywidualności Muzycznych im. Aleksandra Tansmana. Sam Górecki miał napisać muzykę na ten festiwal, czego ostatecznie nie zrobił, pozostawił natomiast symfonię inspirowaną twórczością wybitnego łódzkiego muzyka.

Muzyka Henryka Mikołaja Góreckiego cieszy się dużym uznaniem nie tylko w Polsce, ale również poza jej granicami. Dla wielbicieli autora Symfonii Pieśni Żałosnych premiera jego ostatniego dzieła z pewnością będzie wielkim wydarzeniem. 

------------

Cały program i więcej informacji znajduje się tutaj: http://www.lpo.org.uk/whats-on-and-tickets/search-events/111-gorecki-world-premiere.html

Zapraszamy do kultury przyszłości!
Jedyne takie studia podyplomowe! Rekrutacja trwa!

Opublikowano: 2014-04-10

Przeczytaj również

logowanie i rejestracja