Muzyka ludowa Folk Ukraina

Ukraińskie osobowości muzyczne

Joanna Szymańska
ukrainskie-osobowosci-muzyczne
pixaby.com

Jakie są najciekawsze zjawiska na ukraińskiej scenie muzycznej? Twórczość jakich artystów polecają nam sami Ukraińcy? Przeprowadziliśmy ankietę w ukraińskim środowisku muzycznym, aby u źródła dowiedzieć się, czego warto posłuchać. Poniżej odpowiedzi, które mogą stanowić solidną bazę do budowania wiedzy o muzyce ukraińskiej.

1. Myrosław Skoryk jest dla mnie niezwykle ważnym ukraińskim artystą. Głównie ze względu na jego utwór pt.: "Melodia". Idealnie koresponduje z sytuacją, z którą mierzą się obecnie mieszkańcy Ukrainy. Równocześnie kompozycja pozostawia nadzieję na lepsze jutro dla całego świata.

2. Zespół Go_A. Ideą grupy było stworzenie muzyki, która byłaby połączeniem współczesnej muzyki elektronicznej z motywami etnicznymi. Zespół zdobył największą popularność po tym, jak zaprezentował się na Eurowizji w 2021 roku. Piosenka „Szum” stała się niezwykle popularna w mediach społecznościowych. 

Zespół KALUSH Orchestra - tegoroczny reprezentant Ukrainy oraz zwycięzca Eurowizji. Muzyka grupy bazuje na połączeniu folkloru i rapu. 

Te dwa zespoły łączy wykorzystanie fletów prostych, trombit oraz użycie skali charakterystycznej dla regionu zakarpackiego. Warto wspomnieć, że zespół Kalush pochodzi z miasta Kalush, natomiast Go_A z Kijowa.

3. Żeński rap - Alyona Alyona. Ukraińska wykonawczyni hip-hop i rap. W 2019 roku otrzymała nagrodę ANCHOR Award. W lipcu 2021 roku zakończyła wszelką współpracę z rosyjskimi wykonawcami. Obecnie aktywnie zajmuje się działalnością charytatywną na rzecz ukraińskiego wojska. W 2019 r. powstała piosenka „Padlo”, napisana razem z inną raperką Aliną Pash, w której wykorzystane są elementy folkloru ukraińskiego. Ciekawy jest również sam teledysk, którego stylizacja łączy w sobie dark, urban i folk.

Boombox - ukraiński funk, hip-hop i rock. Zespół założony w 2004 roku w Kijowie przez wokalistę Andrija Hlyvniuka, który aktualnie broni stolicy. Obecnie artysta kojarzony jest przede wszystkim z nagrania, w którym w mundurze śpiewa pieśń Strzelców Siczowych „Oj u łuzi czerwona kałyna”.

Zhadan i Sobaky – zespół punkowy zaangażowany społecznie. Liderem zespołu jest Serhiy Zhadan – poeta, pisarz, aktywny działacz kultury, który został zgłoszony do nagrody Nobla w dziedzinie literatury przez Polską Akademię Nauk: „Wolna Ukraina przemawia słowami Zhadana”. Aktualnie „Psy” pomagają w mieście Charków i tworzą nowe piosenki. Ostatnim hitem stała się piosenka „Dzieci”, którą poeta nagrał w wojennym Charkowie wspólnie z zespołem „Vertep”. Oficjalny teledysk pojawił się na YouTube 16 marca 2022 roku.

TNMK - jeden z pierwszych zespołów hip-hopowych, który użył tematyki folkowej w swojej muzyce. Aktualnie prowadzą bardzo aktywną popularyzację muzyki ukraińskiej w kontekście politycznym oraz działają jako żołnierze i charytatywnie wspierają wojsko.

Krut – romantyczna muzyka rozrywkowa z elementami jazzu, wykorzystująca ukraiński instrument ludowy – bandurę.

Nazva – młody zespół ze Lwowa, który przyciąga swoją potężną energią. Elementy archaiczne i etniczne przenikają przez bardzo proste środki instrumentalne i muzyczne, których połączenie nie jest oczywiste.

Nova Opera – grupa kompozytorów muzyki współczesnej, warta uwagi ze względu na swoje niestandardowe przedstawienia, będące kombinacją różnych form i stylów. Niekonwencjonalne są również miejsca, w których performance się odbywa. Opera Aerophonia odbyła się na lotnisku przy wtórze włączonych silników samolotu, zaś w Opera-circus Babylon wprowadzono na scenę powietrznych akrobatów. Archeologiczna opera Messa de Chornobyldorf to ukazanie tematu wspólnoty w klasycznej operze, z ciekawymi pomysłami wizualno- teatralnymi.

3. Dakha Brakha, Alina Pash, Kalush, Jamala

4. Chór Kameralny "Kijów", założony w grudniu 1990 roku, jest jednym z najsłynniejszych chórów ukraińskich ostatnich 30 lat. Na czele zespołu profesjonalnych śpiewaków stoi absolwent Konserwatorium Kijowskiego Mykoła Hobdych. Działalność kulturalno-oświatowa tego chóru ma ogromne znaczenie dla Ukrainy i narodu ukraińskiego. Oprócz wysokiej jakości wykonań dzieł kompozytorów ukraińskich i zagranicznych, zespół zajmuje się odrodzeniem historii ukraińskiej muzyki sakralnej – ogromnej warstwy unikatowych dzieł cerkiewnych (kościelnych) od XII wieku. Zespół proponuje również nowe pomysły wykonawcze muzyki chóralnej, śpiewacy dzielą się na kwartety, śpiewają z kulis lub widowni wychodząc na scenę. Jako chórmistrz, Mykoła Hobdych jest zawsze w ruchu, czasem śpiewa solo, czasem „opuszcza” swoich śpiewaków, jest poza sceną, prowadząc chór. Krótko mówiąc, jest przedstawicielem nowej generacji dyrygentów, udaje mu się „tchnąć” nowe życie w najbardziej konserwatywny gatunek. Również na bazie zespołu funkcjonuje Biblioteka Chóru "Kijów" – seria wydań muzycznych narodowych partytur chóralnych od średniowiecza do współczesności.

Partnerem Meakultura.pl jest Fundusz Popierania Twórczości Stowarzyszenia Autorów ZAiKS

ZAiKS Logo

Zapraszamy do kultury przyszłości!
Jedyne takie studia podyplomowe! Rekrutacja trwa!

Opublikowano: 2022-06-06

Przeczytaj również

logowanie i rejestracja