Patronat medialny

"UWertura" - Patronat Fundacji MEAKULTURA

uwertura-patronat-fundacji-meakultura

„UWertura” to cykl koncertów muzyki klasycznej organizowany przez Zarząd Samorządu Studenckiego dla studentów Uniwersytetu Warszawskiego. Założeniem projektu jest poszerzenie zainteresowania i wiedzy o muzyce poważnej wśród studentów, którym stale zapewniane są różne opcje rozrywki popularnej, brakuje natomiast dla nich dedykowanych propozycji kultury wysokiej. O ile stosunkowo łatwo jest promować wśród studentów literaturę, czy film, tak muzyka klasyczna wciąż pozostaje tematem nieco bagatelizowanym. Z tego właśnie powodu Zarząd Samorządu Studentów UW podjął się organizacji serii wydarzeń związanych z muzyką poważną. Oprócz doświadczonej kadry organizacyjnej, w przygotowaniu przedsięwzięcia biorą udział studenci Instytutu Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Poza samą kulturą organizatorzy chcą promować młodych i utalentowanych muzyków, a odbiorcom zapewnić merytorycznie wartościowe wprowadzenie w tematykę danego koncertu.

Program koncertów:

11 kwietnia, Narodowy Instytut Fryderka Chopina 

Zarząd Samorządu Studentów oraz Narodowy Instytut Fryderyka Chopina serdecznie zapraszają na pierwszy koncert w ramach Uwertury – recital fortepianowy Macieja Woty.
Koncert odbędzie się 11 kwietnia (piątek) w Sali Koncertowej Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina o godzinie 17.30.

Program koncertu:

Fryderyk Chopin - Mazurki op. 33

- nr 1 gis-moll

- nr 2 D-dur

- nr 3 C-dur

- nr 4 h-moll

Fryderyk Chopin - Barkarola Fis-dur op. 60

Fryderyk Chopin - Wariacja E-dur nr 6 z Hexameronu na temat marsza z opery "Purytanie" Belliniego

Fryderyk Chopin - Polonez As-dur op. 53

Aleksander Skriabin - Etiuda cis-moll op. 2 nr 1

Aleksander Skriabin - Etiuda dis-moll op. 8 nr 12

Przed koncertem wstęp merytoryczny poprowadzi Anita Kurdziel (Instytut Muzykologii UW).

Maciej Wota urodził się w 1992 r. w Jarosławiu. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku czterech lat, metodą Suzuki, pod kierunkiem mgr Beaty Zając. W latach 1999-2008 uczył się w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. M. Karłowicza w Krakowie w klasie mgr Laury Osyczki. Tamtejsze gimnazjum ukończył w klasie fortepianu prof. Jacka Tosika-Warszawiaka. W latach 2008-2011 roku był uczniem Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Z. Brzewskiego w Warszawie w klasie fortepianu prof. Jerzego Sterczyńskiego. W lutym 2010 r. wraz ze swoim profesorem Jerzym Sterczyńskim wystąpił w Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze w ramach festiwalu „Gwiazdy Promują”. W kwietniu 2010 roku, jako uczestnik programu ,,Polsko-Norweska Akademia Muzyczna Młodych” występował solo i w zespole kameralnym w Operze w Oslo. Jest laureatem jedenastu konkursów pianistycznych. Najważniejsze z nich to:
- I nagroda oraz nagroda specjalna za najlepsze wykonanie mazurków Fr. Chopina w X Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Antoninie 2008,
- I miejsce w II Ogólnopolskim Podkarpackim Konkursie Chopinowskim w Rzeszowie 2009,
- II nagroda w IV Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim im. G. Ferenczego w Budapeszcie 2010 oraz nagroda za najlepsze wykonanie poloneza Fryderyka Chopina,
- V nagroda oraz Nagroda Chopinowska na IX Międzynarodowym Konkursie Młodych Pianistów „Arthur Rubinstein in memoriam” w Bydgoszczy, listopad 2011.
W latach 2008-2011 roku był pod opieką Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci.

Obecnie jest studentem III roku na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie fortepianu prof. Jerzego Sterczyńskiego.

16 kwiecień, Uniwersytet Muzyczny im. Fryderyka Chopina

Drugi koncert w ramach UWertury przeniesie nas w zupełnie inny obszar muzyki klasycznej - muzykę współczesną. Zarząd Samorządu Studentów Uniwersytetu Warszawskiego oraz Samorząd UniwersytetuMuzycznego im Fryderyka Chopina zapraszają na koncert Duetu Dziołak/Stankiewicz

Program:

1. Jukka Tiensuu - Plus

2.Witold Lutosławski - Preludia taneczne

3. Wojciech Kostrzewa - Maszopi

Duet Dziołak/Stankiewicz

Zespół tworzą klarnecista Jacek Dziołak (klasa klarnetu prof. Mirosława Pokrzywińskiego) i akordeonista Mateusz Stankiewicz (klasa akordeonu prof. Klaudiusza Barana). Duet działa od dwóch lat pod kierunkiem dr Rafała Grząki. Muzycy, jak mówią o sobie, są zespołem nie tylko na scenie. Wspólna gra stała się konsekwencją  ich wieloletniej przyjaźni. Mimo stosunkowo krótkiego stażu, mają na koncie wiele sukcesów na konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych w kategoriach zespołów kameralnych. Są to między innymi:

- 2 miejsce na Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w Popradzie (Słowacja) 2012r.,

- 1 miejsce na Mławskim Festiwalu Muzyki Akordeonowej 2013r.,

- 2 miejsce na Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w Wilnie (Litwa) 2013r.,

- 1 miejsce na Gorlickich Konfrontacjach Akordeonowych 2013r.,

- 2 miejsce na Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w Klingenthal (Niemcy) 2013r.

Muzycy mają w swym repertuarze liczne aranżacje utworów jazzowych, klezmerskich i muzyki popularnej.

Duet Dziołak/Stankiewicz wykonuje również z powodzeniem muzykę współczesną takich kompozytorów jak Sławomir Kaczorowski, Witold Lutosławski, Jukka Tiensuu. Bardzo ważnym punktem ich działalności jest współpraca z młodymi kompozytorami, Wojciechem Kostrzewą, Andrzejem Karałowem czy Marcinem Piotrem Łopackim. 

23 kwiecień, Uniwersytet Muzyczny im. Fryderyka Chopina

Ostatni koncert w ramach UWertury w kwietniu przeniesie nas w świat muzyki kameralnej. Zarząd Samorządu Studentów Uniwersytetu Warszawskiego oraz Samorząd UniwersytetuMuzycznego im Fryderyka Chopina zapraszają na koncert Chopin Piano Quintet.

Program:

1. Johannes Brahms - Kwintet fortepianowy f-moll

2. Robert Schumann - Kwintet fortepianowy Es-dur

Chopin Piano Quintet to grupa ludzi których łączy chęć dzielenia się muzycznymi wrażeniami między sobą, między wykonawcami a publicznością. Dzięki silnej wierze w istotę przekazu niesionego przez muzykę poświęcają istotną cześć swojego życia aby dotrzeć do jej najgłębszych tajemnic. W komunikacji między sobą muzycy kwintetu wolą używać dźwięków niż słów, ponieważ sądzą że są one w stanie wyrazić więcej. Zespół powstał jesienią 2013 roku grając ze sobą wcześniej w różnych mniejszych kombinacjach i bardzo szybko, bo w kwietniu 2014 roku, został jednym ze zwycięzców S. Vainiunas International Competition na Litwie.

Wstęp na wszystkie koncert jest bezpłatny.

Serdecznie zapraszamy!

Zapraszamy do kultury przyszłości!
Jedyne takie studia podyplomowe! Rekrutacja trwa!

Opublikowano: 2014-04-13

Przeczytaj również

logowanie i rejestracja