Max i Single

Wagner i Verdi

Max Skorwider
wagner-i-verdi

Na 2013 rok przypada dwusetna rocznica urodzin dwóch wybitnych kompozytorów - Ryszarda Wagnera i Giuseppe Verdiego. Równolatków, oprócz wieku i profesji, łączą również niewyobrażalne zasługi w dziedzinie europejskiego dramatu muzycznego.

Giuseppe Verdi - autor m. in. Rigoletta, Nabucco, Traviaty oraz Aidy, tworzył dzieła w nurcie zarówno romantycznym, jak i werystycznym. Sięgał po libretta ukazujące bohaterów w ludzkim świetle - przesyconych zazdrością, pożądaniem czy żalem. W przejmujących dziełach Verdiego, z których większość stale gości w repertuarze teatrów operowych świata, znajdziemy więc przekrój osobowości i życiowych sytuacji, odzwierciedlonych w lirycznych ariach oraz pełnych ekspresji recytatywach.

Do najwybitniejszych osiągnięć Ryszarda Wagnera należą monumentalna tetralogia Pierścień Nibelunga, Tristan i Izolda, Lohengrin, czy Holender Tułacz, pisane z myślą o Teatrze Operowym w Bayreuth. Zgodnie z tradycją romantyczną, dzieła kompozytora przepełnione były pierwiastkiem metafizycznym, eksplorowały także sferę germańskiej mitologii i ludowych wierzeń. Twórczość (kompozycje oraz pisma dot. estetyki muzyki) urodzonego w Lipsku twórcy wywarła ogromny wpływ na muzykę przełomu wieków - do historii przeszedł jako twórca dramatu muzycznego oraz prekursor nowego traktowania tekstu, harmonii i instrumentacji.

Zapraszamy do kultury przyszłości!
Jedyne takie studia podyplomowe! Rekrutacja trwa!

Opublikowano: 2013-05-17

Przeczytaj również

logowanie i rejestracja