Konferencje i warsztaty muzyczne Festiwale MEAKULTURA

Warsztaty krytyki muzycznej z Fundacją MEAKULTURA przy Festiwalu Nostalgia

warsztaty-krytyki-muzycznej-z-fundacja-meakultura-przy-festiwalu-nostalgia
Warsztaty z Meakulturą podczas festiwalu Nostalgia 2015 / fot. M. Zakrzewski

Studentów kierunków muzycznych i humanistycznych oraz wszystkich, którzy pasjonują się muzyką zapraszamy podczas Nostalgia Festival Poznań (4-6 listopada) na warsztaty krytyki muzycznej z Fundacją MEAKULTURA. Nabór na bezpłatne warsztaty trwa do 31 października, godz. 12.00

Spotkania warsztatowe stworzą okazję do swobodnej dyskusji, konfrontacji poglądów i pozwolą dzielić się na gorąco wrażeniami z festiwalowych wydarzeń. Będą także zachętą do pogłębiania własnych opinii na temat muzyki i utrwalania ich w formie tekstu. Każde ze spotkań poprowadzi inna osoba: muzykolog i krytyk muzyczny, Ewa Schreiber, muzykolog i literaturoznawca, Grzegorz Piotrowski, a także kulturoznawca, Krzysztof Moraczewski. Tematyka warsztatów, nawiązująca do programu festiwalu, będzie dotyczyć dylematów i wyborów rówieśników Góreckiego, zagadnienia wolności (i zniewolenia) krytyka muzycznego oraz spojrzenia na historię muzyki z perspektywy historii kultury.

Owocem warsztatów staną się komentarze publikowane na bieżąco podczas trwania festiwalu oraz felietony i obszerna recenzja opublikowana na łamach czasopisma internetowego MEAKULTURA.PL.

Liczba miejsc na warsztatach jest ograniczona. Zgłoszenia z CV prosimy przesyłać na adres: zapisy@malta-festival.pl do 31 października, do godz. 12.00 – w tytule wiadomości należy wpisać: „Warsztaty krytyki muzycznej z MEAKULTURĄ”. W środę, 2 listopada zostaną ogłoszone wyniki naboru.

Terminy spotkań

4 listopada / 15:00-16:30


Ewa Schreiber / Biografie równoległe. Dylematy i wybory rówieśników Góreckiego.
Pokolenie Henryka Mikołaja Góreckiego, żyjące w niespokojnych czasach, uwikłane było w sieć uwarunkowań społeczno-politycznych oraz dylematów światopoglądowych. Wybory, z którymi zmagali się wówczas artyści, często przesądzały o ich dalszym losie i w praktyce mogły prowadzić w bardzo różnych kierunkach. Naszym celem będzie przybliżenie i skonfrontowanie losów znanych (i mniej znanych) twórców z pokolenia Góreckiego. W szerszej perspektywie spróbujemy także odpowiedzieć na pytanie, jak czytać i interpretować biografie współczesnych kompozytorów.

5 listopada / 14:00-15:30

Grzegorz Piotrowski / Wolni, zniewoleni, tyranizujący? Co może (a czego nie powinien?!) krytyk muzyczny
Czy krytyka muzyczna jest przestrzenią wolności i bezinteresowności? Czy – przeciwnie – podlega dyskursowi władzy albo też sama, z muzykologią, filharmonią i operą, ten opresyjny dyskurs stanowi? Celem warsztatu jest refleksja nad tymi opozycjami, także w kontekście takich kategorii, jak "wysokie – popularne", "autentyczne – koniunkturalne", "duchowe – cielesne", które wiązać można z twórczością bohatera festiwalu. 

6 listopada / 15:00-16:30

Krzysztof Moraczewski / Historia muzyki jako historia kultury.
Historię muzyki można rozpatrywać albo jako jej dzieje wewnętrzne, autonomiczne, albo  w relacji do całości zjawisk społecznych i kulturowych. Ten drugi punkt widzenia wiąże historię muzyki z innymi działami historii: historią religii, historią społeczną, historią gospodarczą itp. Twórczość Henryka Mikołaja Góreckiego stanowi szczególnie interesujący przedmiot takiej poszerzonej interpretacji.

Koordynacja warsztatów: Ewa Schreiber

Więcej o idei i programie festiwalu można przeczytać na stronie:

http://www.nostalgiafestival.pl/pl/festival

Zapraszamy do kultury przyszłości!
Jedyne takie studia podyplomowe! Rekrutacja trwa!

Opublikowano: 2016-10-23

Przeczytaj również

logowanie i rejestracja