Muzyka współczesna Muzyka XX wieku Promocja kultury polskiej Wydarzenia

Zygmunt Krauze doktorem honoris causa w Bukareszcie

zygmunt-krauze-doktorem-honoris-causa-w-bukareszcie
materiały prasowe z archiwum kompozytora, od lewej: Dan Dediu, rr Zygmunt Krauze, Dan Buciu

Polski kompozytor Zygmunt Krauze uhonorowany został tytułem doktora honoris causa Państwowego Uniwersytetu Muzycznego w Bukareszcie. Twórca Adieu na rozstrojone pianino i orkiestrę symfoniczną jest pierwszym Polakiem, którego spotkało wyróżnienie ze strony rumuńskiej uczelni.

Zygmunt Krauze, piastujący stanowisko profesora kompozycji na Akademii Muzycznej w Łodzi oraz Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, jest autorem m. in. pięciu oper oraz szeregu utworów symfonicznych i kameralnych. Studia kompozytorskie odbywał u Kazimierza Sikorskiego oraz - jako stypendysta rządu francuskiego - u Nadii Boulanger. Kompozytor czynnie zajmuje się propagowaniem muzyki współczesnej - był m. in. współautorem serii programów telewizyjnych Muzyka Powstaje oraz Cisza i dźwięk.

Krauze ma niesamowitą, kreatywną osobowość. Jego muzyka łączy w sobie inwencję twórczą i intuicję z niezwykłą subtelnością i wrażliwością. Utwory Krauzego mają poetycką moc, która przewyższa szarą rzeczywistość i ujmuje nas swoją pogodą i szlachetnością[1], wyróżnienie skomentował rektor Uniwersytetu, prof. Dan Dediu.

Przyznanie tytułu miało miejsce podczas Międzynarodowego Tygodnia Muzyki Nowej w Bukareszcie. Polecamy wywiad z kompozytorem:

http://www.meakultura.pl/wywiady/zygmunt-krauze-kompozytor-osobny-399

--------------

[1] materiały prasowe.

Zapraszamy do kultury przyszłości!
Jedyne takie studia podyplomowe! Rekrutacja trwa!

Opublikowano: 2013-06-13

Przeczytaj również

logowanie i rejestracja