Wajnberg i Szostakowicz zakodowani w „księżycowym kraju”, czyli o tym, że słuchać, to też czytać. (Tekst inspirowany przedstawieniem. Uwagi różne).

th

Sztuka rosyjska okresu totalitarnego to nieustanna gra z widzem, ze słuchaczem. Jak to zrobić, żeby władza nabrała się na „praworządność”, a jednocześnie odbiorca, który jest dobrze wykształcony, nie poczuł się obrażony? Jak to zrobić, żeby władza otrzymywała jeden przekaz w tym samym czasie, w którym odbiorca otrzymuje zupełnie odmienny?


Domowe Melodie bez konserwantów

th

"Domowe melodie to projekt kilkunastu własnoręcznie nabazgranych i skomponowanych piosenek. W domu. Razem z płaczem, spalonym garnkiem, gorączką i dziurawą skarpetą. Nagrywam. Rejestruję ulotny fragment mojego życia. Po drodze pojawili się moi muzykanci najlepsi – Staszek i Kuba. I tak sobie klepiemy domowe bity" - „wyklepała” o projekcie Justyna "Jucho" Chowaniak, gospodyni domowa melodii.

 

Druga płyta z drugiej strony

th

Drugi powrót Haliny Mlynkovej, czyli czego brakuje Po drugiej stronie lustra.„Filharmonia Dowcipu” – remix historii muzyki

th

Waldemar Malicki w środowisku muzycznym znany jest przede wszystkim jako świetny pianista. Laikom kojarzy się głównie z kabaretem, w którym to zza klapy fortepianu zabawia rzesze publiczności. W MEAKULTURZE dziś o „Filharmonii Dowcipu”. Bez żartów. Hit czy kit? Zapraszam do lektury.

Flecista jazzowy. Recenzja książki

th

Flet w jazzie nie jest postacią pierwszoplanową. Początkowo jego barwa uznawana była za nieprzystającą do jazzowej stylistyki, a ze względu na swój nikły w porównaniu z instrumentami dętymi blaszanymi wolumen, nie miał szans zaistnieć w zespole jazzowym. Zapraszamy do przeczytania recenzji książki Ryszarda Borowskiego: Flecista jazzowy. Interpretator, improwizator, aranżer, kompozytor. Mały traktat osobisty.Rynek fonograficzny w Polsce 2011/2012 - sprawozdanie

th

Jaka jest polska fonografia? Na to pytanie starali się odpowiedzieć autorzy raportu „Rynek fonograficzny w Polsce 2011/2012”, którego wyniki zostały przedstawione podczas Konferencji 21 stycznia 2014 roku. Obecni na niej byli członkowie redakcji MEAKULTURY: Karolina Kolinek i Bartosz Dąbrowski (autor sprawozdania).

Renesans swingu

th

Dziewiąty album z serii Polish Radio Jazz Archives prezentuje najbardziej radosne oblicze muzyki jazzowej – jazz taneczny, dowcipny, zabarwiony charakterystyczną barwą klarnetu i puzonu, a więc: Swing, Dixi & Rag. Na płycie znalazły się archiwalne nagrania studyjne i festiwalowe (Jazz Festival w Sopocie i Jazz Jamboree) z lat 1957-1962, a wśród wykonawców są święcące w owych czasach triumfy polskie zespoły, którym nierzadko towarzyszą zagraniczni soliści.Cesarzowa i jej nowe szaty. Shata QS, The Colors I Know

th

Małgorzata Kuś, Maggie QS, Shata QS – to tylko kolejne wcielenia dziewczyny z Kamieńca Ząbkowickiego. Artystka jest jedna, choć w Polsce dopiero odkrywana. 

Nowa jakość coveru w wersji Gaby Kulki

th

Gaba już nieraz pokazała, że cover jest formą, która szczególnie jej odpowiada. W tym albumie, na co zresztą wskazuje tytuł, hołduje wręcz tej formie.Kovalczykowi czarno-biało. Niewielka recenzja wielkiego Big Band Project

th

"Nadszedł czas na w pełni autorski materiał i muzykę z barwnymi instrumentami i wyszukanymi aranżacjami" czyli Paweł Kovalczyk Big Band Project – podejście drugie.

Płyta jak z bajki

th

Płytę "Dawne piosenki, bajki i baśnie dla dzieci w wykonaniu artystów XX wieku" poleca Agnieszka Nowok121222342

logowanie i rejestracja
Wydanie 264