Mistrzowie skrzypiec w Warszawie

th

Z okazji tegorocznych obchodów Roku Lutosławskiego Filharmonia Narodowa w Warszawie przygotowała dla swoich słuchaczy abonamentowych sytą muzyczną ucztę.


Prawykonanie E-motions Hanny Kulenty

th

19 stycznia 2013 roku orkiestra Leopoldinum zaprezentowała w Filharmonii Wrocławskiej  ciekawy, zróżnicowany stylistycznie program. Wśród wykonywanych kompozycji znalazły się dwa neoromantyczne dzieła rosyjskich kompozytorów, minimalistyczny utwór Shaker Loops  Johna Adamsa, a także najnowsza – najbardziej wyczekiwana przez publiczność, bo mająca na koncercie swoje prawykonanie światowe – kompozycja E-motions Hanny Kulenty.

Flamenko Bueno

th

Wrocławski Festiwal "Gitara" + już od lat oznacza prawdziwą fiestę dla fanów muzyki gitarowej. Wizytówką Festiwalu jest przede wszystkim to, że na scenie rozbrzmiewa muzyka bardzo różnorodna. Poczynając od klasyki, kończąc na eksperymentalnym jazzie. Taką rozmaitość prezentuje również nowa płyta wydana przez Wrocławskie Towarzystwo Gitarowe, sygnowana znakiem festiwalu "Gitara" +, "Flamenko Bueno". To muzyczna składanka, która ma zachęcić gitarowych laików do pochylenia się nad sztuką flamenco.Pan Karol w Warszawie (rok Verdiowski otwarty!)

th

Początek roku Verdiowskiego warszawski Teatr Wielki uczcił wystawieniem opery Don Carlo. Pierwsze przedstawienie po premierze zwykle bywa najlepsze.

Noworoczny Koncert Symfoniczny we Wrocławiu - patronat MEAKULTURY

th

„Dzisiejsze wydarzenie to celebracja wiedeńskich koncertów. Wrocław tworzy własny format. Dziękujemy za uczestniczenie w historii” – takimi słowami Paweł Gołębski otworzył 5 stycznia pierwszy Symfoniczny Koncert Noworoczny we wrocławskiej Hali Stulecia.Muzyka wokół nas

th

Nie ma dziś osoby, która nie korzystałaby z mobilnych urządzeń do słuchania muzyki. Żyjemy wszak w epoce discmanów, empetrójek, iPodów i wielu innych podobnych im nośników. Muzyka nas otacza – jest w radiu, telewizji, w kieszeni. A jaki ma to na nas wpływ? O tym traktuje książka Ewy Kofin Muzyka wokół nas.

W sennej krainie Ani D.

th

Najnowsza studyjna płyta Ani Dąbrowskiej Bawię się świetnie wywołała odzew wśród słuchaczy. Recenzenci przyznają (i to cenią), że wokalistka konsekwentnie idzie własną muzyczną drogą, że brakuje takiego popu w Polsce. Jak jeden mąż skrupulatnie sprawdzają, czy Ania spełniła swoje obietnice sprzed lat, że W spodniach czy w sukience to jej ostatni album w klimatach retro (a rozliczają z każdej nuty). Różne wypowiedzi ponadto podsumowują tekstowe dokonania piosenkarki. Czy to najlepsza płyta w karierze? A może pytanie jest bezzasadne, bo jednak zabawa jest najważniejsza?Studio Eksperymentalne Polskiego Radia - Blanc et Rouge

th

Recenzja ta napisana jest z dużym, kilkumiesięcznym opóźnieniem. Jednak moment, kiedy zdecydowałem się omówić płytę jest nieprzypadkowy – 13 XII 2012 r. O czym jest ta antologia polskiej twórczości awangardowej?

Holly Blue: "first flight"

th

Celastrina argiolus (ang. holly blue), po polsku modraszek wieszczek – motyl o błękitnej barwie skrzydeł, skrzydła samic posiadają szeroką ciemną obwódkę. Holly Blue widziana również na polskiej scenie muzycznej, na której pod postacią Soni Kopeć w 2011 r. pojawiła się najpierw nieśmiało, w towarzystwie muzyków z grupy Soundpetersburg, a obecnie promuje swoją solową płytę first flight wydaną w śląskiej oficynie Falami.Tak upłynął wieczór i poranek - drugi dzień Festiwalu Actus Humanus

th

Drugi wieczór Festiwalu Actus Humanus w Gdańsku wypełniła w całości muzyka na violę da gamba w wykonaniu wirtuoza tego instrumentu - Jordiego Savalla.

Andrus o rzeczach naprawdę ważnych

th

"Dziękuję: […] kompozytorom, muzykom i gościom, którzy, mimo talentu i wykształcenia, nie krępowali się wystąpić ze mną pod prawdziwymi nazwiskami" - pisze Artur Andrus na okładce Myśliwieckiej, płyty, która minionego lata zdobyła status platynowej. Czy możemy już spojrzeć z perspektywy na ten niewątpliwy sukces polskiego dziennikarza, kabareciarza, konferansjera?134353645

logowanie i rejestracja
Wydanie 285