th

Dubstep. Nowy gatunek muzyczny?

W nowym dziale BLOGOSFERA oddajemy nasze wirtualne łamy blogerom, którzy często szybciej i bardziej adekwatnie reagują na to, co dzieje się w muzycznym świecie. Chcemy zaoferować wybranym autorom możliwość wypowiedzi i prezentacji swoich spostrzeżeń. Zapraszamy!  

th

Mity, pogarda, ryrający bas

To już drugi tekst BLOGOSFERY. Powstał z potrzeby chwili - jest to list otwarty Jędrka Jendrośki (założyciela i redaktora naczelnego serwisu/bloga Lineout.pl) do Ziemowita Sochy, autora wpisu o dubstepie, który wywołał sporo emocji po jego pojawieniu się na łamach MEAKULTURY. Cieszymy się, że nasze założenia powoli się realizują i że BLOGOSFERA staje się platformą prezentującą różne poglądy związane z kulturą muzyczną.

th

Neue Deutsche Härte

Blogosfera - odsłona kolejna. Dziś Hubert Myśliwiec - prawnik, doktorant w Katedrze Prawa Karnego WPiA UJ, a przede wszystkim pasjonat muzyki. Swoim zamiłowaniem do niej regularnie dzieli się z innymi na MUZYKO(B)LOGu (www.muzykoblog.blog.onet.pl), który prowadzi od 2009 roku.

th

Wratislavia ridens

Prezentujemy na łamach MEAKULTURY wpis z kolejnego bloga, tym razem poświęcony Festiwalowi Wratislavia Cantans, nad którym sprawowaliśmy patronat medialny.

th

Konfrontacje Nisz Kulturowych

Przedstawiamy kolejny tekst należący do BLOGOSFERY. Nawiązuje on do dwóch tekstów dotyczących dubstepu, któe ukazały się na łamach MEAKULTURY.

th

Kawał drutu jako symbol statusu społecznego

Od Redakcji: przedstawiamy kolejny wpis należący do Blogosfery. Tym razem Ziemowit Socha pisze o audiofilach i próbuje okiem socjologa spojrzeć na zjawiska, które ich dotyczą. Czy dziś audiofil jest już pojęciem pejoratywnym?

th

Francis Poulenc - "Dialogi Karmelitanek"

Blogosfera - kolejna odsłona. Dzisiaj wpis z bloga kompozytorki i teoretyka muzyki - Doroty Dywańskiej - dotyczący przedstawienia opery "Dialogi Karmelitanek" w Strasbourgu.

th

ABC ekologii akustycznej

Kolejny wpis w Blogosferze i kolejny bloger, którym tym razem jest Krzysztof Marciniak, młody warszawski muzykolog, krytyk i ekolog akustyczny. 

th

(Nie)cicha woda czyli o "wodofonie"

O niezbędności wody do życia wie każdy, lecz nie każdy wie, że woda może być również istotnym elementem dźwiękotwórczym. Waterphone, bo tak nazywa się instrument, którego podstawą brzmienia jest znajdująca się w nim woda, powstał z inspiracji autora malarswtem akwarelowym. Prócz twórczego wykorzystania cieczy jest to dowód na to, że w przyrodzie nic się nie marnotrawi.

th

Czy "Ruch Muzyczny" upadnie?

Dziś w BLOGOSFERZE Dorota Szwarcman i jej wypowiedź na temat kontrowersyjnych zmian w "Ruchu Muzycznym", które wywołały gorącą dyskusję w polskim środowisku związanym z muzyką.

th

Płacę, bo szanuję

Przedstawiamy kolejny tekst należący do BLOGOSFERY. Sławomir Czarnecki komentuje w nim wyniki badań przeprowadzone na zlecenie MTV.

th

Muzyka łagodzi obyczaje i sprawia, że klient kupuje!

Kolejny wpis w BLOGOSFERZE! Tym razem Dominika Maciejak, trener obsługi klienta, czyni spostrzeżenia dotyczące związków muzyki i zakupów. Zapraszamy!

th

UL/KR - Ament

Blogosfera, a w niej wpis Filipa Szałaska, autora bloga Fight!Suzan. Zapraszamy!

th

Stara Rzeka - Cień chmury nad ukrytym polem

Dzisiaj w Blogosferze wpis Filipa Szałaska - autora bloga Fight!Suzan.

th

Artysta prosi, by ukraść jego album

W naszej Blogosferze kolejny wpis. Tym razem dr Patryk Gałuszka, ekonomista i medioznawca zatrudniony w Instytucie Ekonomii na Uniwersytecie Łódzkim, pisze między innymi o problemach niezależnych artystów z wydaniem płyty.

th

Jak podpisać kontrakt nagraniowy z wytwórnią muzyczną?

W naszej Blogosferze kolejny wpis. Dr Patryk Gałuszka, ekonomista i medioznawca zatrudniony w Instytucie Ekonomii na Uniwersytecie Łódzkim, pisze o tym jak podpisać kontrakt nagraniowy z wytwórnią muzyczną.

th

"Prism" Katy Perry dobrym przykładem na to, że albumy już się nie sprawdzają

W dzisiejszej odsłonie BLOGOSFERY prezentujemy tekst amerykańskiego krytyka muzycznego Boba Lefsetza, komentujący kryzys płytowy w światowym przemyśle rozrywkowym.

th

Ekonomia kultury

Tym razem w Blogosferze fragment książki Harry'ego Lehmanna pt. Die digitale Revolution der Musik. Eine Musikphilosophie, (Schott 2013) w tłumaczeniu Moniki Pasiecznik. Tekst pierwotnie ukazał się na jej blogu.

th

Potem odpoczniesz. Rzecz o biegu absolwenta muzykologii.

Tym razem prezentujemy na naszych łamach wpis Aleksandry, która wspólnie z grupą poznańskich studentów muzykologii prowadzi blog Podsluchaj. Muzyczne śledztwo.

th

Korzystanie z utworów podczas zajęć

Blogosfera, a w niej wpis Aleksandry Sewerynik, autorki bloga "Prawo Muzyki". Zapraszamy!

th

Jak zatrzymać tantiemy

Blogosfera, a w niej wpis Aleksandry Sewerynik, autorki bloga Prawo Muzyki. Zapraszamy!

th

Dobra umowa przeniesienia praw autorskich

Blogosfera, a w niej wpis Aleksandry Sewerynik, autorki bloga Prawo Muzyki. Zapraszamy!

th

Beethoven w okowach wyobraźni

Tym razem prezentujemy wpis Doroty Kozińskiej, autorki bloga "Upiór w operze. Strona dla słuchających inaczej". Zapraszamy do lektury!

th

Oto toccata

Gdyby przyszło mi kiedyś napisać opowiadanie o Toccacie C-dur Schumanna, być może unikałabym pisania o Toccacie C-dur Schumanna. Jest prawdopodobne, że w ogóle uniknęłabym pisania opowiadania, tworząc w jego miejsce limeryk, piosenkę (czy nawet toccatę), a najlepiej mamiąc czytelnika skrupulatną analizą utworu. Skoro jednak Schumann mógł napisać toccatę, to i Antoni Libera mógł napisać o niej opowiadanie. „(…) jeżeli Schumann w wieku lat dziewiętnastu potrafił to skomponować, to ty w tym samym wieku musisz przynajmniej to zagrać” – mówi do głównego bohatera profesor Plater w wieku lat ponad sześćdziesięciu i rozkłada ręce w geście „nie masz wyboru” – co z kolei pisze w wieku lat sześćdziesięciu trzech Antoni Libera. Czuję, że nie mam wyboru, więc piszę o Toccacie C-dur recenzję.

th

"Pakt" - recenzja muzyki Łukasza Targosza [blogosfera]

Prezentujemy kolejną odsłonę blogosfery. Tym razem poświęcamy ją muzyce filmowej. Zapraszmy do lektury wpisu Anny Józefiak, autorki bloga Klub Filmowy Obraz i Dźwięk.

th

Górecki: "On Reflection" [blogosfera]

Tym razem prezentujemy anglojęzyczny blog poświęcony wyłącznie muzyce polskiej. Jego autor jest zasłużonym badaczem polskiej twórczości XX wieku, a w swoim dorobku ma m.in. monografię Henryka Mikołaja Góreckiego. To właśnie temu kompozytorowi poświęcony jest esej "On Reflection", który znalazł się w książeczce do siedmiu płyt CD z muzyką Góreckiego wydanych przez Nonesuch Records na początku 2016 roku.

th

Johnny Cash. Podróż czasoprzestrzenna [blogosfera]

W kolejnej odsłonie blogosfery prezentujemy artykuł Krzysztofa Onzola na temat losów domu rodzinnego Johnny'ego Casha. Tekst ukazał się pierwotne na blogu "Studnia bez dna".

th

Brzydkie piosenki [blogosfera]

W najnowszej odsłonie blogosfery prezentujemy artykuł Ihora Wasylika na muzyków-klaunów i ich "brzydkich piosenek". Tekst ukazał się pierwotne na blogu "Podsłuchaj. Muzyczne śledztwo".

th

Aaaaaaby mieć zespół na miarę Ensemble Intercontemporain [blogosfera]

Podczas majowego koncertu Ensemble Intercontemporain we Wrocławiu SW zapytał mnie, kiedy wreszcie będziemy mieli w Polsce ansambl muzyki nowej na takim poziomie. Bez wahania odpowiedziałem: „kiedy będziemy kształcić takich muzyków”.

th

Bob Dylan "Blonde on Blonde" [blogosfera]

W kolejnej odsłonie blogosfery prezentujemy wpis z bloga Wielkie płyty. Tekst opowiada o jednej z takich płyt  "Blonde on Blonde" Boba Dylana.

th

Widny wieczór [blogosfera]

W najnowszej odsłonie blogosfery prezentujemy relację Macieja Geminga z koncertu Voo Voo – zespołu, dla którego warto pojechać na festiwal…

th

Adrian Thomas - Brytyjczyk, naukowiec, bloger. O wielbicielu muzyki polskiej

Nazwisko Adriana Thomasa znane jest melomanom z całego świata przede wszystkim ze względu na szereg jego publikacji o muzyce polskiej XX wieku, które zostały wydane na przestrzeni kilku ostatnich dekad. Spośród nich do najbardziej znanych należy pierwsza na świecie i jedyna dotąd monografia poświęcona Henrykowi Mikołajowi Góreckiemu z 1997 roku (wydanie polskie z 1998 roku) oraz książki i artykuły dotyczące twórczości Witolda Lutosławskiego, Grażyny Bacewicz i Andrzeja Panufnika. Skąd takie zainteresowanie muzyką polską u brytyjskiego muzykologa? Jak doszło do powstania prowadzonego przez Thomasa bloga onpolishmusic.com?

logowanie i rejestracja