th

(Nie)klasyczna Co-Opera

Zestawienie dźwięków klasyki i nowoczesności prezentowane jest w bardzo bogatym wachlarzu aranżacji muzycznych. Fuzja stylów, którą proponują nam artyści w projekcie Co-Opera ma jednak na celu popularyzację sztuki wyższej w formie przystępnej dla szerokiego grona słuchaczy. 

th

Ukryte motywy, czyli klasyka w rozrywce

Joanna Zawada zachęca w "Hyde Parku" do wsłuchania się w znane wszystkim utwory rozrywkowe, aby dostrzec w nich „ukryte” fragmenty zaczerpnięte z kanonu muzyki poważnej. 

th

Nie samą muzyką…, czyli co robią muzycy po godzinach. Hyde Park

Od zawodowych muzyków często można usłyszeć nieco górnolotne stwierdzenie, że „muzyka stanowi całe ich życie”. Niewątpliwie trudno byłoby im bez niej żyć, jednak czy oprócz tej dziedziny sztuki, kompozytorów i wykonawców nic nie interesuje? Co w takim razie robią muzycy po godzinach ćwiczenia gam, komponowania i licznych występów? Czy w ogóle mają czas na jakieś pozamuzyczne hobby? Jeśli przyjrzymy się kilku znanym postaciom z historii muzyki okaże się, że lista takich zainteresowań może okazać się naprawdę zaskakująca.

th

"My Słowianie wiemy, jak..." wybrać najlepszą piosenkę. "Hyde Park"

Zapraszamy do przeczytania pierwszego tekstu z nowego cyklu felietonów, noszących wspólny tytuł "Hyde Park".

th

UW-łaczające zamieszanie czyli odwołanie koncertu Prusinowski Trio. Hyde Park

Dziś w Hyde Parku Katarzyna Bartos pisze o tym jak władze Uniwersytetu Warszawskiego zdjęły z afisza koncert Prusinowski Trio na co ponoć miał wpływ występ Donatana na Eurowizji.

th

Słuchaczu idealny, czy istniejesz? Hyde Park

Rozmowy, trzaskanie drzwiami, dzwonienie telefonów i słynne oklaski pomiędzy częściami koncertu - czyli o zachowaniu słuchaczy podczas występów muzyków. 

th

Grzeczne dziewczynki idą do studia

Wielkie głosy przechodzą do historii. Wiedzą o tym nie tylko śpiewaczki operowe, ale również gwiazdy muzyki rozrywkowej. Siła brzmienia, szerokość frazy, głębia barwy, intensywne, ale rozsądne vibrato – to atuty wokalnego rzemiosła, z którymi liczy się widownia. Od pewnego czasu jednak zauważalna jest wśród artystek moda na barwę dziewczęcą. I ta moda się sprawdza.

th

Niby nic, zwyczajne pa pa pa

Margaret ma dwadzieścia trzy lata. Latem 2014 roku ukazał się jej pierwszy pełnowymiarowy studyjny album, Add the Blonde. Singiel Wasted poznaliśmy już zimą. Jego refren natomiast –kilkadziesiąt lat temu.

th

Jam session – w poszukiwaniu improwizacji idealnej [Hyde Park]

Jam session to forma koncertu, na którą coraz częściej można się natknąć w klubach muzycznych mniejszych i większych miast. Nie ma on stałej formuły, zazwyczaj każdy może wziąć w nim udział. To dlatego właśnie jam session jest doskonałą okazją do wspólnego spontanicznego muzykowania.

 

th

Gorące szasnastki zamiast wiadra zimnej wody

Czy boicie się już otworzyć lodówkę ze strachu, że możecie znaleźć tam kolejny łańcuszek z serii „podaj 10 swoich ulubionych produktów żywnościowych”? Czy boicie się już odpalić fejsa ze strachu, że zaleje Was (dosłownie!) masa rozprzestrzeniających się viralowo filmików, na których ludzie oblewają się zimną wodą? Ja się bałem, ale już mi przeszło. Ciekawość wygrała ze strachem. Ruszyło Hot 16 Challenge.

th

Muzykolog, krytyk, słuchacz. Potrójna tożsamość? [Hyde Park]

Bycie krytykiem wcale nie wymaga tytułu muzykologa. Czy potrzebne są jakieś kwalifikacje do bycia słuchaczem? Można słuchać źle albo dobrze?

th

Cztery kwartety życia

Niedawno przeczytałam, że muzyka, której słuchamy do okresu dojrzewania, zostaje z nami już do końca. Jeżeli to prawda, ścieżka dźwiękowa mojego życia będzie składać się głównie z utworów czterech kwartetów rockowych lub/i popowych.

th

Polskie płyty 2014 - podsumowanie subiektywne [Hyde Park]

Koniec roku to czas, w którym każdy szanujący się portal czy czasopismo muzyczne postanawia podsumować dokonania rodzimej (a często i światowej) sceny muzycznej. Internet i gazety wypełnione są po brzegi Top 10 najlepszych albumów roku. Pomyślałem, czemu i ja nie mam dołączyć do tej wyliczanki i nie zaproponować swojego „topu"?! Problem w tym, że gdy zacząłem wypisywać tegoroczne polskie płyty, które przypadły mi do gustu, nie potrafiłem zamknąć się w dziesiątce. Świadczy to chyba o tym, że z krajową sceną muzyczną nie jest tak całkiem źle, prawda? Z drugiej strony, aby nie wyliczać w nieskończoność kolejnych „płyt roku” stwierdziłem, że skoro rok ma 12 miesięcy, to ja wybiorę 12 albumów, które moim zdaniem zasługują na wyróżnienie. 

th

Folkowe TOP TEN 2014 [Hyde Park]

Subiektywny przegląd polskich płyt folkowych wydanych w 2014 roku. Jest kilka debiutów fonograficznych, ale także sporo krążków będących kontynuacją wieloletniej działalności koncertowo-wydawniczej. Kolejność prezentowanych płyt jest przypadkowa.

th

„Improwizacja" – z Chopinem w kadrze [Hyde Park]

Sam tytuł filmowej produkcji z 1991 roku słusznie nasuwa muzyczne skojarzenia. Bohaterem (choć właściwie bardziej ofiarą...) propozycji reżysera Jamesa Lapine'a jest Fryderyk Chopin, grany przez… (tutaj stosownie długa „spacja", by wybrzmiały werble) Hugh Granta.

th

Powiedz mi, czego słuchasz... [Hyde Park]

Powiedz mi, czego słuchasz... ...a powiem ci, kim jesteś. Tylko czy będę miała rację?

th

Połowy talentu – połowa talentu? [Hyde Park]

Może nie zdajesz sobie z tego jeszcze sprawy, ale trudno o moment w ciągu dnia, w którym nie słuchałbyś muzyki. Może do końca sam tego nie wiesz, ale ciągle jesteś zalewany natłokiem dźwięków, które przedostają się do twojej nieświadomości i powodują różne reakcje, budzą wielorakie emocje.

th

Dzieweczka na Wschodzie [Hyde Park]

Felieton między innymi o japońskiej wersji piosenki "Szła dzieweczka do laseczka"...

th

Chopin w epoce płonących fortepianów

W związku z obchodami 200. rocznicy narodzin Fryderyka Chopina, w różnych miejscach Warszawy pojawiło się 14 czarnych ławek. To ławki multimedialne, które po naciśnięciu odpowiedniego przycisku odtwarzają wybrane utwory kompozytora. W ten sposób można wysłuchać między innymi: Walca Des-dur op. 64 nr 1, Ballady f-moll op. 52 i Marsza Żałobnego z Sonaty b-moll op. 35. Warszawiacy i turyści są zachwyceni. Wyciągają komórki, robią głupie miny, pstrykają zdjęcia, kręcą filmiki, wrzucają na Youtube, udostępniają na Facebooku, a potem pędzą, bo zaraz ucieknie im autobus. Za moich czasów utworów Chopina słuchało się inną częścią ciała - komentuje ironicznie wąsaty przechodzień. Ale przecież czasy się zmieniły...

th

To hear or not to hear?

„My muzykolodzy nie miewamy w życiu zbyt lekko” - cyt. mój. („Narcyz” - akt pierwszy, scena pierwsza). Minęło 1.5 roku odkąd pisałam te słowa. Dzisiaj mija 5 miesięcy odkąd rzeczywiście mogę nazwać siebie muzykologiem. Licencjonowanym, ale zawsze. Rozmyślając nad minionym czasem, dość szybko doszłam do wniosku, że zdobycie tego tytułu wcale nie pociągnęło za sobą wielu znaczących zmian w moim życiu. Mam jednak wrażenie, że od obrony licencjatu muzyka dociera do mnie dosłownie z e w s z ą d. O wiele bardziej i intensywniej niż do tej pory.

th

Krótka refleksja nad żałością [Hyde Park]

Byłam niedawno na Festiwalu Muzyki Polskiej, podczas którego wykonano III Symfonię „Pieśni żałosnych” Henryka Mikołaja Góreckiego. Dziś moim celem nie jest jednak recenzja koncertu, ale parę swobodnych myśli, jakie nasunęły mi się po kolejnym wysłuchaniu tego utworu.

logowanie i rejestracja