th

Wojciech Kilar

2012 to jubileuszowy rok w życiu Wojciecha Kilara - ten wszechstronny artysta, autor muzyki do ponad 160 filmów, 17 lipca skończył 80 lat. Dedykujemy mu ten portret, autorstwa niezrównanego Maxa Skorwidra.

th

Max Skorwider dołączył do MEAKULTURY!

Dr Max Skorwider - Ceniony arty­sta mło­dego poko­le­nia, znany wykła­dowca Uni­wer­sy­tetu Arty­stycz­nego (dawniej ASP) w Pozna­niu i absolwent tej uczelni na Wydziale Gra­fiki.

th

Mozil i Niemen czyli Czesławów Dwóch

Dwóch kosmopolitycznych Czesławów - multiinstrumentalistów, wokalistów, i kompozytorów - w interpretacji Maxa Skorwidra.

th

Krzysztof Komeda

Portret Krzysztofa Komedy, założyciela i współtwórcy polskich zespołów jazzowych, odkrywcy talentów, kompozytora (m.in. muzyki do Dziecka Rosemary Polańskiego).

th

Dave Brubeck

Wczoraj, na dzień przed swoimi 92 urodzinami, zmarł pianista i kompozytor Dave Brubeck - czołowy przedstawiciel amerykańskiego jazzu lat '60 XX wieku. MEAKULTURA dziękuje...

th

Leszek Możdżer

Leszek Możdżer (ur. 1971 r.) to kompozytor, producent i pianista jazzowy. W jego dorobku znajduje się ponad osiemdziesiąt albumów – zarówno solowych, jak i zespołowych. Portret z cyklu "Max i Single"

th

Kayah

Kayah to jedna z najbardziej popularnych i utalentowanych polskich wokalistek i autorek tekstów. Rozkwit jej kariery przypadł na lata '90, kiedy wylansowała takie przeboje jak Supermenka czy Na językach. Przełomowym albumem (od strony komercyjnej) w twórczości piosenkarki był niewątpliwie album Kayah & Bregović - mikstura popu i inspiracji folklorystycznych, stworzona wspólnie z bałkańskim muzykiem Goranem Bregovićem.

th

John Coltrane

John Coltrane (1926-1967) to amerykański wirtuoz saksofonu, jeden z prekursor ów free jazzu. Przewinął się przez kilkanaście zespołów jazzowych - współpracował m. in. z pianistą Theloniusem Monkiem czy trębaczem Dizzy Gillespie'm, wraz z Milesem Daviesem i Billem Evansem nagrał słynny Kind of Blue, przez magazyn The Rolling Stone uznany za najlepszy album jazzowy na świecie. 

th

Marcin Wyrostek

Marcin Wyrostek to polski akordeonista oraz kompozytor, zwycięzca drugiej edycji programu Mam Talent. Wykładowca Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach na wydziałach instrumentalnym oraz jazzu i muzyki rozrywkowej.

th

Mick Fleetwood

Mick Fleetwood to brytyjski perkusista, współzałożyciel popularnej grupy Fleetwood Mac. Fleetwood, którego nazwisko zainspirowało nazwę zespołu, jest obecnie jedynym z oryginalnych, wciąż koncertujących pod jego szyldem członków.

th

Glenn Gould

Glenn Gould (1932 -  1982) to kanadyjski pianista, najsłynniejszy interpretator twórczości J. S. Bacha przeznaczonej na instrumenty klawiszowe.

th

Wagner i Verdi

Na 2013 rok przypada dwusetna rocznica urodzin dwóch wybitnych kompozytorów - Ryszarda Wagnera i Giuseppe Verdiego. Równolatków, oprócz wieku i profesji, łączą niewyobrażalne zasługi w dziedzinie europejskiego dramatu muzycznego.

th

George Gershwin

George Gershwin - jeden z najpopularniejszych XX-wiecznych kompozytorów - pierwszą piosenkę rozrywkową napisał już w 1913 roku, a karierę w przemyśle muzycznym (na stanowisku tzw. song-pluggera) rozpoczął mając piętnaście lat. W jego dorobku znajduje się muzyka do 29. amerykańskich musicali oraz szeregu filmów.

th

Numer specjalny. John Lennon

John Lennon (ur. 9 października 1940 w Liverpoolu, zm. 8 grudnia 1980 w Nowym Jorku) – muzyk, kompozytor, wokalista, autor tekstów, założyciel i lider zespołu The Beatles. Dla MEAKULTURY jego postać interpretuje Max Skorwider.

th

John Coltrane

John Coltrane –  amerykański saksofonista, zaliczany do najbardziej wpływowych muzyków jazzowych, protoplasta tzw. free jazzu.

th

Billy Cobham

Billy Cobham (ur. w 1944 w Panamie) to amerykański perkusista i kompozytor, współzałożyciel The Mahavishnu Orchestra.

th

Benny Goodman

Benny Goodman- amerykański klarnecista jazzowy, nazywany Królem Swingu.

th

Duke Ellington

Duke Ellington – właściwie Edward Kennedy Ellington, amerykański pianista, kompozytor i aranżer jazzowy.

th

Henryk Mikołaj Górecki

Dziś Max Skorwider narysował Henryka Mikołaja Góreckiego – polskiego kompozytora i pedagoga, który urodził się 6 grudnia 1933 roku w Czernicy koło Rybnika, zmarł 12 listopada 2010 w Katowicach.

th

Miles Davis

W kolekcji grafik Maxa Skorwidera pojawił się kolejny jazzman. Przed Państwem - Miles Davis.

th

Sonny Rollins

Sonny Rollins to znakomity saksofonista tenorowy. Urodził się w 1930 roku w Nowym Jorku. Współpracował między innymi z Johnem Coltraenem, Theloniousem Monkiem czy Milesem Davisem.  Rysuje Max Skorwider.

th

Chet Baker

Chet Baker – amerykański trębacz jazzowy, żył w latach 1929-1988. Uważany za jednego z najważniejszych muzyków tworzących cool jazz. Mimo, że urodził się w Yale dużą część życia spędził w Europie.

th

Sarah Vaughan

Sarah Lois Vaughan (1924–1990) jest uznawana za jedną z najlepszych wokalistek jazzowych, choć sama nie uważała się wyłącznie za artystkę tworzącą jazz. Scott Yanow twierdził, iż posiada one of the most wondrous voices of the 20th century” (jeden z najbardziej niezwykłych głosów XX wieku).

th

Dizzie Gillespie

John Birks „Dizzie” Gillespie (1917–1993) uznawany jest za jednego z najlepszych trębaczy jazzowych wszechczasów oraz współtwórcę bebopu.

th

Ada Sari

Ada Sari (właśc. Jadwiga Szajer; 1886-1968)  – śpiewaczka operowa (sopran koloraturowy), aktorka, pedagog.

th

Édith Piaf

Édith Piaf (właśc. Édith Giovanna Gassion; 1915-1963) – piosenkarka francuska, na swoim koncie ma również role filmowe.

th

Wanda Landowska

Wanda Landowska (1879-1959) – klawesynistka, pianistka i kompozytorka.

th

Etta James

Etta James (właśc. Jamesetta Hawkins; 1938-2012) – amerykańska wokalistka, przedstawicielka  wokalnego bluesa i wczesnego rhythm and bluesa oraz soulu.

th

Stanisław Moniuszko

Stanisław Moniuszko (1819-1872) – kompozytor, dyrygent oper, orkiestr symfonicznych i chórów, organista oraz pedagog. Autor ok. 268 pieśni, operetek, baletów i oper. Do jego najsłynniejszych dzieł należą opery: „Halka”, „Straszny dwór” i „Paria”.

logowanie i rejestracja