th

Piła - Muzyczna Wizytówka Miast

Piła to miasto położone w województwie wielkopolskim nad Gwdą, które zamieszkuje niecałe 80 tys. mieszkańców. W 2013 roku będzie obchodziło pięćsetlecie swojego istnienia. Historia wiąże je z postacią Stanisława Staszica, wybitnego pisarza, poety, filozofa, geologa i księdza. Tu sięgają jego korzenie, przez lata zarówno jego dziadek, jak i ojciec sprawowali funkcję burmistrza Piły. Do dziś w mieście znajduje się dom Stasziców. Miejsce to od  XVIII wieku przekształciło się z folwarku w muzeum urodzonego tam w 1755 roku jednego z większych europejskich uczonych doby oświecenia. Co więc dzieje się w grodzie Staszica, jaka brzmi tu muzyka, jaką strawę dla ducha proponuje się jego mieszkańcom? Zapraszam na krótki spacer po mieście!                                        

th

Radom - Muzyczna Wizytówka Miast

W Radomiu, z racji bliskości z jednej strony Warszawy, a drugiej – Kielc zawsze dużo się działo. Jak na sinusoidzie, po okresach rozkwitu przychodziły fazy zapaści, a po nich ponowna odbudowa i ożywienie. Wszystkie przemiany znajdowały odzwierciedlenie w życiu kulturalnym miasta.

th

Kamień Pomorski - Muzyczna Wizytówka Miast

"W dniach festiwalowych koncertów to nieduże, nadzalewowe uzdrowisko wyraźnie bowiem pęcznieje, jego ulice nabierają wielkomiejskiego charakteru, słychać gwar obcojęzycznych rozmów. Na placach i uliczkach mnóstwo zaparkowanych samochodów [...]. Tak jest tu w każdy piątek - dzień, w  którym odbywa się w katedrze festiwalowy koncert i w którym stary Kamień Pomorski staje się muzyczną stolicą Pomorza Zachodniego"[1]. Tak w 1980 roku o największym letnim muzycznym wydarzeniu Kamienia Pomorskiego - Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej - pisał Henryk Mąka, znany zachodniopomorski publicysta. Czy jego słowa adekwatne są także i dziś?

th

Krosno Odrzańskie - Muzyczna Wizytówka Miast

Krosno Odrzańskie to liczące niespełna dwanaście tysięcy mieszkańców miasteczko w województwie lubuskim, położone nad Odrą u ujścia Bobru. Niewielkie pod względem powierzchni, może się jednak poszczycić długą historią, która sięga zapisków w kronice biskupa Thietmara z 1005 roku. Krosno kojarzyć trzeba przede wszystkim z Henrykiem Brodatym, księżną Jadwigą Śląską, organami i …akordeonem. Dlaczego? Zapraszamy do lektury!

th

Sopot - Muzyczna Wizytówka Miast

Malownicze miasto na Pomorzu nieopodal Gdańska, z dostępem do morza. Plaże, kamieniczki, Monte Cassino, Krzywy Domek, Grand Hotel, Opera Leśna, Teatr im. Agnieszki Osieckiej i wreszcie molo (najdłuższe w Europie) - to chyba najbardziej rozpoznawalne obiekty kojarzące się z uzdrowiskiem - miastem Sopot. Miejsce tętniące życiem głównie w sezonie letnim od pierwszych promieni majowego słońca aż po jesienne październikowe deszcze. Po za sezonem szczególnie lubiane przez osoby starsze oraz studentów.

th

Koszalin - Muzyczna Wizytówka Miast

Logika nakazywałaby, aby to mniejsza miejscowość była rozpoznawana poprzez jej większego sąsiada. W tym przypadku bardzo często dzieje się zgoła inaczej. Słyszymy – "Koszalin? Tak, kojarzę, to obok Mielna, do którego jeżdżę na wakacje, nad morze". Nawet nie 'znam', jedynie nieco ujmujące 'kojarzę'. A szkoda, gdyż dawna stolica nieistniejącego już województwa Środkowopomorskiego może skusić wieloma aspektami, tak czysto turystycznymi, jak i ukierunkowanymi bardziej muzycznie.

th

Kalisz - Muzyczna Wizytówka Miast

Dzisiaj muzycznie o Kaliszu - najstarszym polskim mieście, które liczy ponad sto tysięcy mieszkańców. Zapraszamy!

th

Poznań - Muzyczna Wizytówka Miast (cz. 1)

Muzyczna historia Poznania jest bogato zdobiona i warto ją poznać już od pierwszych wzmianek o muzykowaniu aż do współczesności. Dzisiejsze czasy są szczególnie ciekawe ze względu na zderzenie różnych kultur, których treści rozproszyły się po całym mieście, znajdując zarówno swoich zwolenników, jak i miejsca kultu. Do jakich miejsc warto zajrzeć będąc w Poznaniu? Zapraszam do lektury.

th

Poznań - Muzyczna Wizytówka Miast (cz. 2)

W drugiej części postaram się przybliżyć Poznań od trochę innej strony. Zamiast muzycznych instytucji i ważniejszych placówek przedstawię festiwale oraz ludzi, których warto znać, będąc choćby przez chwilę w stolicy Wielkopolski.

th

Gdańsk - Muzyczna Wizytówka Miast (cz. 1)

Pierwsza z dwóch odsłon podróży po muzycznych miejscach Gdańska. Zapraszamy!

th

Gdańsk - Muzyczna Wizytówka Miast (cz. 2)

Druga odsłona podróży po muzycznym świecie Gdańska. Dzisiaj o ludziach i miejscach - wybór autorski. Zapraszamy!

th

Chodzież - Muzyczna Wizytówka Miast

W północnej części Wielkopolski leży Chodzież - zapraszamy do przeczytania muzycznej wizytówki tego miasta...

th

Gdynia - Muzyczna Wizytówka Miast

Ta „wioska rybacka” – jak do dziś lubią nazywać Gdynię wrogo nastawieni gdańszczanie – jest jednym z najnowocześniejszych i najdynamiczniej rozwijających się miast Polski w ostatnich latach. Jest tu prężnie działający port i infrastruktura na wysokim poziomie. Niedawno zakończono budowę najwyższego budynku mieszkalnego w Polsce – Sea Tower. Kultura muzyczna w tym mieście również jest wysoka i, mimo iż Gdynia plus muzyka dla większości zapewne będzie się równać Open’er Festival, ten artykuł pokaże, że w tym mieście dzieje się dużo więcej.

th

Bytom - Muzyczna Wizytówka Miast (cz.1)

Współczesny Bytom ma wiele twarzy i wiele odsłon: obok ostatnich kopalń, które walczą jeszcze o przetrwanie i wszechobecnych szkód górniczych, jest miastem bogatej i różnorodnej oferty kulturalnej – opery, teatru, tańca współczesnego, muzyki dawnej i jazzu.

th

Bytom - Muzyczna Wizytówka Miast (cz.2)

Wraz z Grzegorzem Gerwazym zapraszam na drugą część opowieści o muzyczno-kulturalnym Bytomiu. Znajdą się w niej krótkie omówienia miejsc związanych z muzyką oraz postaci, które tworzą muzyczny klimat miasta.

th

Słupca - Muzyczna Wizytówka Miast

Miasto to w 2015 roku świętuje 725 lat lokacji, czemu towarzyszyć będzie szereg imprez, w tym przede wszystkim sportowe i muzyczne. Chciałabym dowieść, że również małe miejscowości, takie jak Słupca mogą być siedzibą kultu muzyki, początkiem artystycznej kariery lub ostoją dla doświadczonych muzyków poszukujących miejsca do pracy twórczej.

th

Konin - Muzyczna Wizytówka Miast

„Wpadnij, wpadnij do Konina. Tu kariera się zaczyna” - to słowa piosenki będącej hymnem popularnego już Międzynarodowego Dziecięcego Festiwalu Piosenki i Tańca w Koninie. Ale jaki właściwie jest Konin?

th

Gorzów Wielkopolski - Muzyczna Wizytówka Miast

Nie można zakwestionować zasług Gorzowa w rozwoju i popularyzacji kultury. Wielość instytucji, muzycznych miejsc oraz ludzi muzyki świadczy sama o sobie. Miasto nie dba tylko o sztukę komercyjną, lecz rozpowszechnia także niszowe dziedziny kultury. Średniej wielkości miejscowość zachwyca ilością osiągnięć oraz osobowości.

th

Katowice - Muzyczna Wizytówka Miast

Wydawać by się mogło na pierwszy rzut oka, że przemysł i kultura muzyczna to rzeczy nie idące ze sobą w parze. Jest jednak w Polsce miasto, które skutecznie przeczy temu stwierdzeniu. Serce Śląska, krainy węgla i industrializmu, bije bowiem w rytm muzyki. W tym młodym i dynamicznie rozwijającym się mieście obok przemysłu bujnie rozkwita życie muzyczne, co sprawia, że Katowice przyciągają  do siebie melomanów z całej Polski.

th

Zabrze - Muzyczna Wizytówka Miast

Zabrze jest bez wątpienia miastem muzycznym. Położone – jak głosi hasło reklamowe – ,,w sercu Śląska”, zaprasza miłośników zarówno muzyki poważnej, jak i rozrywkowej.

th

Toruńska scena muzyczna

Scena to pojęcia kojarzące się z podwyższeniem, na którym wystawiane są sztuki teatralne czy koncerty muzyczne, lub też część aktu utworu dramatycznego. Trudniej jednak scharakteryzować pojęcie sceny muzycznej – bo nie chodzi tu tylko o właśnie ten podest z którego wykonywane są przez artystów utwory, tylko szerzej o ludzi, o miejsca i o jakąś określoną spójną stylistykę.

th

Patriotyczny balans...

W Roku Stanisława Moniuszki – bo rok 2019 został nim ogłoszony oficjalnie z ramienia Sejmu – z pewnością tyluż się cieszy, co niepokoi. Bo i ile razy można słuchać Śpiewnika domowegoHalkiStrasznego dworu? Na to pytanie odpowiada recenzja Strasznego Dworu w reż. W. Ochmana wznowionego w Operze Śląskiej. 

th

Przegląd SURVIVAL – Utajone. Relacja z wybranych prac dźwiękowych

W przestrzeni miejskiej dżungli, w miejscach opuszczonych oraz publicznych i otwartych, SURVIVAL co roku stara się skonfrontować widza ze sztuką i umieścić ją w codziennym kontekście. O festiwalu pisze Joanna Kwapień.

logowanie i rejestracja