th

Muzyka w obozach śmierci

To międzynarodowy projekt, służący zacieśnieniu współpracy na płaszczyźnie artystycznej i intelektualnej między młodzieżą polską, niemiecką i izraelską. Kulminacyjny punkt programu stanowi koncert multimedialny autorstwa profesora Marcina Sompolińskiego. Weźmie w nim udział międzynarodowa, specjalnie powołana w tym celu orkiestra.

th

Wakacje z muzyką pod Białym Bocianem

We Wrocławiu po raz kolejny Centrum Kultury i Edukacji Żydowskiej szykuje gratkę dla melomanów. W ramach "Lata w Synagodze pod Białym Bocianem" odbędzie się seria koncertów, nie tylko muzyki klezmerskiej. Będzie można usłyszeć m.in. muzykę cygańską, ale także utwory rumuńskich i węgierskich kompozytorów.

th

Tzadik - nowa tradycja żydowska

Zbliża się druga połowa lata, a wraz z nią szósta edycja poznańskiego festiwalu Tzadik. Jest to wspaniała okazja do poznania i zasmakowania żydowskiej kultury oraz tradycji. Wydarzenie to w pełni poświęcone jest narodowi żydowskiemu i jego historii. Koncerty w ramach festiwalu będą się odbywać od 3 do 5 sierpnia.

th

"Musik macht frei"

Nie tylko Isaak Bashevis Singer jest bohaterem festiwalu organizowanego przez Gołdę Tencer i Fundację Shalom. To cała żydowska kultura z jej literaturą, muzyką, teatrem, tradycją i pamięcią miasta – cały świat pogrzebany pod chodnikami Warszawy. Festiwal Kultury Żydowskiej „Warszawa Singera” odbył się po raz dziewiąty.

th

Alfred Schreyer - ocalały z Drohobycza

Alfred Schreyer jest artystą niezłomnym. Kto by pomyślał, widząc dziś na estradzie niezwykle pogodnego starszego pana, który w wieku 90 lat ma więcej wigoru niż niejeden młody piosenkarz...

th

O krakowskim bardzie w Austrii: "Mordechaj Gebirtig, czyli bądź zdrów, mój Krakowie"

Stowarzyszeniu Wiener-Krakauer Kultur-Gesellschaft pod kierunkiem Zofii Beklen zawdzięczamy powstanie filmu dokumentalnego o krakowskim pieśniarzu Mordechaju Gebirtigu - Mordechaj Gebirtig, czyli bądź zdrów, mój Krakowie w reżyserii Piotra Szalszy.

th

Miasteczko Bełz. Wspomnienie o świecie, którego nie ma

Będąca częścią cyklu "Antykwariat Polskiej Muzyki", poświęcona pieśni żydowskiej, kompilacja dwudziestu dwóch utworów najbardziej istotnych dla przedwojennej epoki autorów i wykonawców, ukazuje różnorodne oblicza ówczesnego świata: od szmoncesu do rozpaczy i tęsknoty. Monograficzny album "Miasteczko Bełz" przenosi słuchacza osiemdziesiąt lat wstecz - do kwitnącego kabaretami, tańczącego namiętne tango przedwojennego kraju, na zatłoczone ulice polskich sztetli, pełne kramików prowadzonych przez czarnookich mężczyzn… a w końcu do warszawskiego getta, do domów przesiąkniętych biedą i niepewnością.

th

Kayah wpada w Trans. Recenzja Transoriental Orchestra

Płyta, która powstała, jest spełnieniem moich marzeń – mówi o swym najnowszym albumie Transoriental Orchestra Kayah, jedna z najbardziej wszechstronnych i najbardziej profesjonalnych polskich wokalistek.

th

Muzyczne Światy Żydów Polskich 1920-1960 - Międzynarodowa Konferencja w Arizonie

W listopadzie 2013 Uniwersytet Stanu Arizona w Tempe gościł naukowców z USA, Anglii, Polski, Kanady i Australii na międzynarodowej konferencji Muzyczne Światy Żydów Polskich 1920-1960: Tożsamość, Polityka i Kultura. Konferencja stanowiła kolejne ogniwo w projekcie Studio Muzyki Holocaustu.

th

Elementy tradycyjnej muzyki żydowskiej w "The Dreams and Prayers of Isaac the Blind" Osvalda Golijova

W ostatnich dziesięcioleciach tradycyjna muzyka żydowska przeżywa swój renesans. Terytorialnie rozgrywa się on głównie w Europie Środkowej i w Stanach Zjednoczonych. Dowodem renesansu muzyki żydowskiej na gruncie muzyki artystycznej jest znaczna liczba partytur z elementami tradycyjnej muzyki żydowskiej, choć można tu wspomnieć także o partyturach nie wykorzystujących muzyki tradycyjnej, a tylko nawiązujących w jakiś sposób do kultury żydowskiej. Jednym z ciekawszych kompozytorów podejmujących wątki żydowskie jest Osvaldo Golijov.

th

Pani od Czajkowskiego (ale tego innego). Wywiad z Anastasią Beliną-Johnson

Dr Anastasia Belina-Johnson to muzykolożka i pianistka urodzona w Omsku. W wieku kilkunastu lat przeprowadziła się do Nowej Zelandii. Obecnie wykłada w Royal College of Music w Londynie i Uniwersytecie w Leeds. Jej zainteresowania badawcze są niezwykle szerokie. Sięgają od Wagnera i rosyjskich romantyków przez niemiecką operetkę i Chopina aż po muzykę Andrzeja Czajkowskiego. O tym ostatnim napisała książkę, a teraz tworzy film dokumentalny. Prywatnie miłośniczka Warszawy i fantazyjnych kapeluszy.

th

Galina Ustwolska - uduchowienie materii

Główną ideą, stojącą u podstaw twórczości Ustwolskiej jest duchowość. Kompozytorka znana jest z licznych wypowiedzi na ten temat, wszystkie, pochodzące z różnych etapów jej życia, zdecydowanie podkreślają wartość duchową dzieła, negując równocześnie religijny charakter utworów.

th

Etyczny wymiar muzyki. Czy muzyka była jednym ze źródeł ucisku w obozach zagłady?

Kim jest człowiek? Czym jest muzyka? Takie pytania zadają sobie zarówno etycy jak i estetycy.  Podmiot jakim jest człowiek i przedmiot, narzędzie jakim jest muzyka. Człowiek, osoba, czyn, moralność. Zagadnienia, które były, są i będą w centrum zainteresowania filozofów moralności.

th

Muzyka wydobyta z cienia zapomnienia. Wywiad z dr Aleksandrą Demowską-Madejską

Wielokulturowść, wielowyznaniowość, tolerancja. W rozmowie z Krzysztofem Bździelem autorka projektu „Escape from the shadow”, altowiolistka, producentka i działaczka społeczna, dr Aleksandra Demowska-Madejska, opowiada o swoich działaniach przypominających wartościowe, niemal zapomniane dzieła pozostające w cieniu koncertowego wykonawstwa kameralnego.

logowanie i rejestracja