th

Sony Sound Series: Loops&Samples ILONA! Universal Female Vocal Toolkit

Firma Sony od kilku lat sukcesywnie powiększa swoją propozycję publikacji dla twórców muzyki o tzw. bibliotekę Sony Sound Series, na którą składają się płyty zawierające sample i loopy. W ofercie dostępne są bardzo różne zestawy...

th

Pieśń dla Tarkowskiego

Cykl muzyczny "Nostalghia – Song for Tarkovsky" został stworzony przez francuskiego pianistę i kompozytora, Françoisa Couturiera. Utwory Couturiera to szczególny gatunek – nie tyle muzyka filmowa, co muzyczny komentarz do filmów: "Muzyka inspirowana filmami Andrieja Tarkowskiego, jego ulubionymi aktorami i sposobem, w jaki [reżyser] gra odcieniami barw i dźwięków", jak mówi sam kompozytor. Couturier traktuje filmy Tarkowskiego jako długie, hipnotyzujące poematy. I choć tak mało w nich muzyki, to jednak subtelny świat dźwięków, ciszy i obrazów, okazał się wystarczającą inspiracją dla kompozytora.

th

JoBee i Cat Called Fritz - nowy projekt na polsko-francuskiej scenie muzycznej

Joanna Bee (JoBee) to polska wokalistka mieszkająca w Brukseli. W 2011 roku wydała swój debiutancki album "The Falling". Obecnie podjęła współpracę z Cat Called Fritz  francuskim producentem, remixerem, DJ-em i grafikiem komputerowymn.

th

Etnofonie Kurpiowskie. Tribute to Szymanowski and Skierkowski

W bieżącym roku przypada 130. rocznica urodzin i 75. śmierci Karola Szymanowskiego. Jeśli będziemy mieć na uwadze, że zeszły rok ogłoszono Rokiem ks. Skierkowskiego na Mazowszu, to wniosek nasuwa się sam: prawdopodobnie powstał projekt folkowy poświęcony tym osobom. Tak w istocie się stało; 5. grudnia 2011 miała premierę płyta "Etnofonie Kurpiowskie. Tribute to Szymanowski and Skierkowski" wydana przez wydawnictwo 4ever Music.

th

Wagneryzm po polsku czyli Manru Paderewskiego

111 lat od powstania opery "Manru" ukazała się pierwsza w historii światowej fonografii płyta DVD z tym tyłułem, nagrana przez Operę Nova w Bydgoszczy.

th

Nowa płyta Miki Urbaniak

Za swój ostatni album została nagrodzona Fryderykiem. Odnosząc sukces i rozgłos jaki przyniosła jej płyta Closer, Mika Urbaniak zamilkła na 3 lata. Teraz powraca z nowym materiałem. Follow you, to dopiero druga płyta artystki, chociaż ona sama może pochwalić się kilkunastoletnim stażem scenicznym i wieloma innymi projektami muzycznymi.

th

Krzysztof Penderecki & Jonny Greenwood - "Threnody for the Victims of Hiroshima" / "Popcorn Superhet Receiver" / "Polymorphia" / "48 Responses to Polymorphia"

Wydana na początku tego roku wspólna płyta mistrza polskiej awangardy oraz gitarzysty Radiohead wywołała nie lada poruszenie na światowym rynku muzycznym, zarówno tym obejmującym muzykę poważną, jak i związanym z muzyką popularną. Choć sam pomysł na nowoczesne interpretacje awangardowej muzyki poważnej nie jest na światowym rynku wielkim novum, to projekt Penderecki / Greenwood stanowi pierwsze tego typu wydarzenie z udziałem polskiego kompozytora. 

th

UL/KR czyli powiew świeżości i mroku pod dachem new age`u

09 marca 2012 nakładem wytwórni Thin Man Records ukazała się debiutancka płyta gorzowskiego kolektywu UL/KR, wydana pod tym samym tytułem, co nazwa grupy. Zespół tworzą Błażej Król - znany jako leader do niedawna grającego Kawałka Kulki - i Maurycy Kiebzak-Górski - multiinstrumentalista, od dłuższego czasu związany ze wspomnianą tu wytwórnią.

th

Pink Freud - "Horse & Power”

Jeden z czołowych przedstawicieli polskiej sceny jazzowej, zespół Pink Freud, po udanym światowym tournee powrócił  na rynek z nowym wydawnictwem będącym muzyczną ilustracją tego wyjazdu. Choć, jak sugeruje tytuł albumu, powinny wypełniać go wyłącznie energetyczne kompozycje, to repertuar zaprezentowany na Horse & Power jest nieco bardziej zróżnicowany stylistycznie.

 

th

Aconcagua Project - Astor Piazzolla

Rzadko zdarza się, by płyta z muzyką Piazzolli była nieudana, nie brzmiała, nie oddawała ducha namiętnego tanga. I Aconcagua Project zupełnie taka nie jest. Nie rozczarowuje – emocji mamy tutaj całą paletę. Z jednym zastrzeżeniem – mało tu kontrastów. Ale to z pewnością jedna z niewielu płyt, które potrafią dodatkowo zaskoczyć słuchacza. Tango gra… fortepian z towarzyszeniem bandoneonu, kwartetu smyczkowego i gitary.

th

Trupa Trupa - LP

Wśród fanów polskiej muzyki rockowej istnieje obiegowe określenie nazywane potocznie ”trójmiejskością”. Próba opisania owej „trójmiejskości” nie doprowadziła by nas do żadnych konkretnych wytycznych, ją określających, lecz niesie ze sobą pewnego rodzaju oniryczną energię. Gdański kwartet Trupa Trupa tą „trójmiejskością” jest przesiąknięty na wskroś.

th

Odurzająca Niechęć

Po wydanej przed dwoma laty EP-ce zespół Niechęć w tym roku zdumiewa fanów muzyki alternatywnej nowym albumem zatytułowanym Śmierć w miękkim futerku. Warszawski kolektyw współtworzy pięciu muzyków, a wśród nich m.in. Stefan Nowakowski, znany już polskiej publiczności z zespołu Jazzpospolita. Debiutancki krążek jazzowego kwintetu ukazał się nakładem Wytwórni Krajowej.

th

Piraci z Karaibów na scenie operowej?

Ignacy Feliks Dobrzyński (1807-1867) nie miał szczęścia do swojej jedynej opery. A to przeznaczył ją na zbyt dużą obsadę w stosunku do warunków, jakimi dysponował w połowie XIX wieku warszawski teatr operowy, a to na premierę dzieła czekać musiał niemal do końca życia.

th

LóóSTRA - Niematerialny Świat

Wielkimi krokami nadeszła jesień. Na długie, deszczowe wieczory polecam Niematerialny Świat zespołu LóóSTRA. Spora dawka energii, intrygujące teksty i dobre brzmienie - tak można w kilku słowach opisać pierwszą płytę tego zespołu.

th

Merkabah: A Lament For The Lamb

Długogrający album instrumentalistów z zespołu Merkabah był jedną z najbardziej wyczekiwanych płyt wśród sympatyków polskiej muzyki  alternatywnej. Przez pięć długich lat muzycy, zaostrzali apetyt słuchaczy krótkimi EPkami oraz dużą ilością niesamowitych koncertów na scenach czołowych polskich festiwali i małych klubów muzycznych. Czekanie to opłaciło się jednak nad wyraz, gdyż debiut warszawskiego kwartetu przewyższył wszystkie oczekiwania.

th

Muchy bez przerw, czyli Chcecicospowiedziec

Nowy skład, nowy wydawca, nowy album… a Muchy to wciąż dobry zespół.

th

Nove muzyczne eMIGRACJE

Podwójne tożsamości czy jedynie obywatelstwa? Wyjazdy i rozstania, ojczyzna czy obczyzna? Pytania o swój dom, rodowód, miejsce na ziemi zadaje Anna Nova na debiutanckiej płycie "eMIGRATION". Dwujęzyczny album, wydany przez Polskie Radio to swoista rozprawa z życiem i opowieść o… no właśnie, o czym? O kraju, korzeniach? O sobie? O dwóch sercach czy o jednym?

th

Kołysanki wydobyte z pamięci

Czy w dobie komputerów, telewizji, coraz bardziej technicznie zaawansowanych zabawek w świecie dziecka jest jeszcze miejsce na proste melodie, rzewne kołysanki, ilustrację dźwiękiem? Autorzy albumu W starym zamczysku na skale udowodnili właśnie, że można w Polsce wydać dobrą płytę dla najmłodszych. 

th

Kiedy, gdzie, dlaczego... z Jerzym Milianem

Jerzy Milian to postać, której fanom europejskiej muzyki rozrywkowej nie trzeba przedstawiać. Kompozytor 8 grudnia 2012 powróci wraz z płytą When Where Why - pierwszym wydawnictwem z serii Jerzy Milian Tapes, prezentującej nieznane dzieła muzyka z różnych okresów twórczości. Album, już teraz dostępny w internetowym sklepie wytwórni GAD Records, to kompilacja nagrań zrealizowanych w Berlinie Wschodnim wraz z big bandem Rundfunk-Tanzorchester pod batutą Güntera Gollascha w latach '70.

th

Andrus o rzeczach naprawdę ważnych

"Dziękuję: […] kompozytorom, muzykom i gościom, którzy, mimo talentu i wykształcenia, nie krępowali się wystąpić ze mną pod prawdziwymi nazwiskami" - pisze Artur Andrus na okładce Myśliwieckiej, płyty, która minionego lata zdobyła status platynowej. Czy możemy już spojrzeć z perspektywy na ten niewątpliwy sukces polskiego dziennikarza, kabareciarza, konferansjera?

th

Holly Blue: "first flight"

Celastrina argiolus (ang. holly blue), po polsku modraszek wieszczek – motyl o błękitnej barwie skrzydeł, skrzydła samic posiadają szeroką ciemną obwódkę. Holly Blue widziana również na polskiej scenie muzycznej, na której pod postacią Soni Kopeć w 2011 r. pojawiła się najpierw nieśmiało, w towarzystwie muzyków z grupy Soundpetersburg, a obecnie promuje swoją solową płytę first flight wydaną w śląskiej oficynie Falami.

th

Studio Eksperymentalne Polskiego Radia - Blanc et Rouge

Recenzja ta napisana jest z dużym, kilkumiesięcznym opóźnieniem. Jednak moment, kiedy zdecydowałem się omówić płytę jest nieprzypadkowy – 13 XII 2012 r. O czym jest ta antologia polskiej twórczości awangardowej?

th

W sennej krainie Ani D.

Najnowsza studyjna płyta Ani Dąbrowskiej Bawię się świetnie wywołała odzew wśród słuchaczy. Recenzenci przyznają (i to cenią), że wokalistka konsekwentnie idzie własną muzyczną drogą, że brakuje takiego popu w Polsce. Jak jeden mąż skrupulatnie sprawdzają, czy Ania spełniła swoje obietnice sprzed lat, że W spodniach czy w sukience to jej ostatni album w klimatach retro (a rozliczają z każdej nuty). Różne wypowiedzi ponadto podsumowują tekstowe dokonania piosenkarki. Czy to najlepsza płyta w karierze? A może pytanie jest bezzasadne, bo jednak zabawa jest najważniejsza?

th

Od cepelii do indie popu

„Kotki dwa” to dla Polaków tytuł słynnej kołysanki. A dla Brytyjczyków? Dziwaczna nazwa lubianego zespołu. Alex i Tristan Ostrowscy oraz Tom Walker podbijają wyspy, nagrywając piosenki w zamkach i pałacach, a także organizując warsztaty wycinanek. Co łączy tę zagraniczną grupę z naszym krajem?

th

Flamenko Bueno

Wrocławski Festiwal "Gitara" + już od lat oznacza prawdziwą fiestę dla fanów muzyki gitarowej. Wizytówką Festiwalu jest przede wszystkim to, że na scenie rozbrzmiewa muzyka bardzo różnorodna. Poczynając od klasyki, kończąc na eksperymentalnym jazzie. Taką rozmaitość prezentuje również nowa płyta wydana przez Wrocławskie Towarzystwo Gitarowe, sygnowana znakiem festiwalu "Gitara" +, "Flamenko Bueno". To muzyczna składanka, która ma zachęcić gitarowych laików do pochylenia się nad sztuką flamenco.

th

Muzyka i bunt: "Na Uschod. wolność albo śmierć"

Pierwsza płyta R.U.T.A. najpierw wprawiła w osłupienie, a potem zmusiła do myślenia. Na Uschod do myślenia zmusza jeszcze bardziej, wychodząc poza polskie podwórko. Rzeczpospolita Obojga Narodów w wełnianej kominiarce Pussy Riot wbija nóż w plecy naszym wyobrażeniom o sielankowej przeszłości.

th

Grammy dla Antoniego Wita i Orkiestry Filharmonii Warszawskiej

Wydawnictwo "Penderecki: Fonogrammi; Horn Concerto; Partita; The Awakening Of Jacob; Anaklasis", będące kompilacją sześciu orkiestrowych dzieł Krzysztofa Pendereckiego w wykonaniu orkiestry Filharmonii Warszawskiej pod batutą Antoniego Wita otrzymała wczoraj nagrodę Grammy w kategorii "Best Classical Compendium"!

th

Gorczycki po wrocławsku

Ta płyta ukazuje inny wymiar polskiego baroku – Andrzej Kosendiak nie próbuje gonić za wcześniejszymi wykonaniami muzyki Gorczyckiego. Ta płyta nie jest ani lepsza, ani gorsza od innych. Gorczycki prezentuje inną jakość, nieporównywalną do innych nagrań utworów tego polskiego kompozytora.

th

Los Angeles Master Chorale / Grant Gershon – Górecki Miserere

Prawdziwe piękno muzyki, ujawnia się przy jej mistrzowskim wykonaniu. Los Angeles Master Chorale swoim pełnym zaangażowania śpiewem wydobyło z kompozycji Henryka Mikołaja Góreckiego niesamowitą głebię. Nasycone emocjami utwory a capella, za sprawą amerykańskiego chóru rozbrzmiewają na nowo w pełnej krasie. Jest to bez wątpienia jedno z najlepszych nagrań polskiej muzyki chóralnej. 

th

Verbum nobile najlepszą operową płytą roku!

Nagranie Verbum nobile Stanisława Moniuszki zespołu szczecińskiej Opery na Zamku uhonorowane zostało tytułem Najlepszej Operowej Płyty Roku w plebiscycie International Classical Music Awards - konkursie uznawanym za najbardziej prestiżowy w świecie fonografii klasycznej.

th

Polacy w Hyperionie, czyli Penderecki & Lutosławski: String Quartets

W marcu tego roku, nakładem niezależnej brytyjskiej firmy fonograficznej Hyperion ukazało się nagranie trzech kwartetów Krzysztofa Pendereckiego oraz jedynego kwartetu smyczkowego Witolda Lutosławskiego w wykonaniu Royal String Quartet.

th

Peace & War - Łupiąc Kamienie

Samo powołanie się na najważniejsze wytwórnie muzyki alternatywnej takich jak 4AD i Mute nie spowoduje, że muzyka, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, stanie się wielka.

th

Jerzy Milian Tapes: Milian praski

Muzyczny dorobek Jerzego Miliana znów powraca swingującym echem. Swingin' Czechoslovak Vibes, brzmi trafny podtytuł drugiego z serii Jerzy Milian Tapes albumu. Choć nie znajdziemy tu typowo radiowego przeboju, to sięgając wstecz dokopiemy się do źródeł praskich sukcesów polskiego wirtuoza wibracji - trwającej na przestrzeni lat 1965-1968 współpracy z dyrygentem Gustavem Bromem.

th

Niewygodne słuchawki Fryderyka

Pod koniec kwietnia po raz dziewiętnasty przyznane zostały nagrody Związku Producentów Audio-Video Fryderyki 2013.

th

Towary Zastępcze - Długa Przerwa

Długa przerwa  to kolejny w dorobku gdańskiego zespołu album konceptualny. Tym razem na płycie znalazły się utwory opowiadające historię dorastania pokolenia dzisiejszych 30tolatków - od pierwszych podwórkowych zabaw na trzepaku, przez pierwsze papierosy i tanie wina, po pierwszy raz. Pod pretekstem sentymentalnych wspomnień  młodzieńczych wybryków kryje się jednak ukryty smutek za czasami, które już nie wrócą oraz świadomość jak bardzo są one odległe.

th

Nagroda „Złotego Orfeusza” dla Opery Nova w Bydgoszczy

25 czerwca 2013 roku w czasie uroczystości w Théâtre du Chatelet w Paryżu  Opera Nova w Bydgoszczy otrzyma nagrodę "Złotego Orfeusza" ("Orphée d'Or" de l'Academie du Disque Lyrique) w kategorii „Najlepsza inicjatywa audiowizualna” za nagranie DVD opery Ignacego Jana Paderewskiego „Manru”. Nagrodę odbierze osobiście dyrektor Opery Nova Maciej Figas.

th

Romantic Piano Concertos - Zapomniane utwory

Poza dwoma dziełami Chopina z lat 1829-1830, repertuar XIX wiecznych polskich koncertów fortepianowych jest na świecie stosunkowo nieznany. Obraz ten zmienia niedawno wydana płyta, na której szkocka orkiestra symfoniczna BBC, z pianistą Jonathanem Plowrightem, pod kierownictwem Łukasza Borowicza.

th

Rubin 714 - Tri

Rubin 714 to pochodzące z Opola trio. Nazwa zespołu idealnie odzwierciedla muzykę jaką tworzą - jest cieżka jak wspomniany odbiornik, nie doskonale czysta jak obraz, który wyświetlał, ale posiada w sobie coś tak magnetyzującego, że nie możesz się od niej oderwać. Właśnie na światło dzienne wyszla ich trzecia płyta.

th

Gruba Mama gra dla babci

Jeżeli w tym momencie ktoś pokusiłby się o zrobienie sondy wśród Polaków, chodząc od domu do domu z pytaniem Czy P-funk żyje w kraju nad Wisłą? To zamiast odpowiedzi spotkałby się raczej z pytaniami co to w ogóle jest. Nie każdy musi to wiedzieć, ale grzechem byłoby nie sprawdzić tego w przypadku, kiedy po naszym kraju jeździ Big Fat Mama.

th

Bardzo Bardzo

Bardzo Bardzo to wyjątkowy kwartet muzyków z Polski i Stanów Zjednoczonych. Grupa właśnie wydała swoją debiutancką EPkę zatytułowaną po prostu Bardzo Bardzo. Na swoim bandcampie zespół zadaje sobie pytanie: “2 people from Poland meet 2 people from the USA...what could possibly go wrong?” W tym wypadku odpowiedź jest bardzo prosta – nothing.

th

Szymanowski meets LSO

Niska popularność kompozytorów polskich poza granicami naszego kraju od wielu lat jest bolączką naszych muzyków i muzykologów. Ostatnie działania takich ludzi jak Łukasz Borowicz, dyrygent działający w brytyjskich wytwórniach Hyperion i Chandos, czy ostatni, potężny zbiór nagrań BBC Symphony Orchestra dzieł Lutosławskiego, wskazują na to, że ten niekorzystny obraz może ulec zmianie.

th

„Kozmic przekaz” Natalii Natu Przybysz

Podobno ich nauka jest trudniejsza niż poród, a każde wykonanie przypomina wyprawę w Himalaje – tymi porównaniami Natalia Przybysz określa trudność piosenek wykonywanych przez Janis Joplin. Próba nagrania jej coverów świadczy o dużej odwadze wokalistki, w efekcie jej „kozmic przekazu” spłynęła na nią lawina pochlebnych komentarzy. Ale czy Przybysz zdobyła Himalaje swoich możliwości?

th

Powrót ery swingu w Trójce czyli String Big Band

W czerwcu tego roku nakładem Polskiego Radia na płycie ukazał się zarejestrowany w Muzycznym Studio PR im. Agnieszki Osieckiej w Warszawie koncert projektu String Big Band, czyli muzyków Atom String Quartet oraz Orkiestry Sinfonia Viva. Herdzin, odpowiedzialny za aranżacje i interpretację dziesięciu standardów światowego swingu, w przedmowie do płyty nieskromnie sprowadzając projekt do miana światowego ewenementu nie minął się z prawdą.

th

Domowe Melodie bez konserwantów

"Domowe melodie to projekt kilkunastu własnoręcznie nabazgranych i skomponowanych piosenek. W domu. Razem z płaczem, spalonym garnkiem, gorączką i dziurawą skarpetą. Nagrywam. Rejestruję ulotny fragment mojego życia. Po drodze pojawili się moi muzykanci najlepsi – Staszek i Kuba. I tak sobie klepiemy domowe bity" - „wyklepała” o projekcie Justyna "Jucho" Chowaniak, gospodyni domowa melodii.

 

th

Muzyczne impresje Markiewicza

Najnowsza płyta Macieja Markiewicza pt. „Piano Impressions” to wytrawne połączenie jazzowej improwizacji, bluesa i muzyki boogie-woogie. Już od pierwszych dźwięków słychać, że artysta czuje się w tej stylistyce świetnie.

th

Pavarotti - Patronat Fundacji MEAKULTURA

50 najwybitniejszych nagrań Luciano Pavarottiego - tenora wszechczasów - rekomenduje Fundacja MEAKULTURA.

th

Robi z nami, co chce. Pani Galewska, The Best Of

Wyprzedzasz współczesność, jesteś gotową artystką, która wie, co ma w głowie, robisz, co chcesz, to jest muzyczna anarchia, to dla mnie zaszczyt, że Cię poznałam – tak o Aleksandrze Galewskiej-Tomańskiej mówili w 2011 r. w programie The Voice of Poland Andrzej Piaseczny, Nergal i Kayah. Nic w tym dziwnego. Pani Galewska – ani Twardowska, ani Walewska. Swoja własna, nietuzinkowa, barwna, i – co najważniejsze – bardzo jakaś.

th

Miasteczko Bełz. Wspomnienie o świecie, którego nie ma

Będąca częścią cyklu "Antykwariat Polskiej Muzyki", poświęcona pieśni żydowskiej, kompilacja dwudziestu dwóch utworów najbardziej istotnych dla przedwojennej epoki autorów i wykonawców, ukazuje różnorodne oblicza ówczesnego świata: od szmoncesu do rozpaczy i tęsknoty. Monograficzny album "Miasteczko Bełz" przenosi słuchacza osiemdziesiąt lat wstecz - do kwitnącego kabaretami, tańczącego namiętne tango przedwojennego kraju, na zatłoczone ulice polskich sztetli, pełne kramików prowadzonych przez czarnookich mężczyzn… a w końcu do warszawskiego getta, do domów przesiąkniętych biedą i niepewnością.

th

Bardzo żywa recenzja

Do sięgnięcia po "Groove Machine" Anny Serafińskiej zachęca Agnieszka Nowok.

th

Wypiłem i żyję. Cuba de Zoo, Trucizna

„Grajcie rocka! - K...., tego akurat nie umiemy – zakląłem cicho. - Co tam mamroczesz pod nosem – sapał głos. - Nie, nic. Mówię tylko, że to akurat wychodzi nam najlepiej. Wprost uwielbiamy rocka i już nie możemy się doczekać aby coś zagrać.” – czyli cała przewrotna prawda o najnowszym wydawnictwie polskiego, rockowego zespołu Cuba De Zoo. 

th

Blechacz a sprawa polska

Polskość, masywny heroizm i nienaganna technika, czyli o Polonezach - najnowszej płycie Rafała Blechacza.

th

Kayah wpada w Trans. Recenzja Transoriental Orchestra

Płyta, która powstała, jest spełnieniem moich marzeń – mówi o swym najnowszym albumie Transoriental Orchestra Kayah, jedna z najbardziej wszechstronnych i najbardziej profesjonalnych polskich wokalistek.

th

Skąd przyleciała ta Kukułeczka? Recenzja płyty Katarzyny Zaręby

Kiedy kilka tygodni temu pojawiła się w telewizyjnym programie muzycznym, jurorzy przetarli oczy ze zdumienia. Nad jej talentem, i nad muzyczną inteligencją. Mało kto śpiewa muzykę ludową z taką radością, jak Katarzyna Zaręba.

 

th

Piersi i Przyjaciele 2

Gdy na początku roku grupę Piersi opuścił jej wieloletni frontman Paweł Kukiz wielu ludzi postawiło na zespole krzyżyk, sądząc, że bez tak charyzmatycznego wokalisty zespół nie wytrzyma próby czasu. Jednak ku ogólnemu zaskoczeniu wszystkich Piersi z nowym wokalistą – Adamem „Asanem” Asanovem – i zaproszonymi na płytę gośćmi zdominowali większość list przebojów w kraju.

th

Słowa, które płyną. Jazgot, Muzyko, siłę daj

Nie wiem, czy celem grupy Jazgot jest zdobycie milionowego audytorium, wiem natomiast, że ich narzędziem w sprawie, o którą walczą, jest niesłychana muzykalność, wyborna technika, autentyczność i ciężka praca.

th

Gdy "Umiera piękno"

Choć album "Umiera piękno" Agi Zaryan pojawił się na rynku ponad sześć lat temu, zasługuje na przypomnienie. Jest to bowiem wydawnictwo niezwykłe - poświęcone poetyckiemu obliczu powstania warszawskiego. Ale na nim się nie kończy.

th

Queen. Piękna podróż w przeszłość

Niedziela 31 marca 1974 roku okazała się ważnym momentem w historii muzyki rockowej. Wschodząca wtedy gwiazda, czyli grupa Queen, wystąpiła w legendarnej londyńskiej sali koncertowej – The Rainbow...

th

Plamy na słońcu

Im bardziej Lutosławski chciał się schować za swym pseudonimem, tym bardziej przychodziła do niego niepożądana sława. Marginesowa, zarobkowo traktowana działalność przysparzała mu popularności, przed którą uciekał w swoje muzyki żałobne i weneckie gry.

th

Nowa jakość coveru w wersji Gaby Kulki

Gaba już nieraz pokazała, że cover jest formą, która szczególnie jej odpowiada. W tym albumie, na co zresztą wskazuje tytuł, hołduje wręcz tej formie.

th

Mozartowskie „Wesele Figara” według Petera Sellarsa czyli empire state busting

Ty Mozarcie chciałeś zerwać pęta feudalizmu, rozsadzić mury absolutyzmu. Sellars zdaje się wybiegać o krok naprzód. Nie tylko akcentuje, że ostatnie słowo niekoniecznie należeć musi do tego, kto jest postawiony wyżej, lecz także sugeruje, że wieża ponowoczesnej demokracji musi kiedyś runąć.

th

Jerzy Milian Tapes: jazzowe szkice

Wraz z końcem roku do sklepów muzycznych trafił trzeci album z cyklu "Jerzy Milian Tapes" - wielopłytowego zbioru niepublikowanych wcześniej, archiwalnych nagrań katowickiego kompozytora i dyrygenta, będących owocem współpracy polskiego muzyka z renomowanymi europejskimi instytucjami i orkiestrami muzycznymi. "Stratus Nimbus" to kompilacja większych form, skomponowanych na potrzeby belgijskiej BRT Jazzorkestr i zarejestrowanych w Brukseli w latach 1982-87.

th

Kovalczykowi czarno-biało. Niewielka recenzja wielkiego Big Band Project

"Nadszedł czas na w pełni autorski materiał i muzykę z barwnymi instrumentami i wyszukanymi aranżacjami" czyli Paweł Kovalczyk Big Band Project – podejście drugie.

th

Skrzynia z tajemnicą. Genesis Ani Rusowicz

Druga płyta to sprawdzian dla artysty. Banał, a Ania Rusowicz banałów nie lubi. Lubi za to nowe, ale przemyślane rozwiązania, własny styl i profesjonalizm. Wszystko to znajdziemy na Genesis.

th

Płyta jak z bajki

Płytę "Dawne piosenki, bajki i baśnie dla dzieci w wykonaniu artystów XX wieku" poleca Agnieszka Nowok

th

Lusi serduszko z piernika. Rzecz o Ludmile Jakubczak

Artystyczna legenda Ludmiły Jakubczak niewątpliwie związana jest z jej tragiczną śmiercią w 1961 roku Jaki jest sens wydawania piosenek Jakubczak obecnie, śpiewania jej utworów, rearanżowania?

th

On był operą - Pavarotti - The 50 Greatest Tracks

Pavarotti - The 50 Greatest Tracks. Dzięki temu albumowi możemy prześledzić rozwój zawrotnej kariery Pavarottiego. Od debiutu w roli Rudolfa w Reggio nell'Emilia, przez sukcesy w nowojorskiej MET, aż po stadionowe występy z Carerasem, Domingo i Stevie Wonderem.

 

th

"Piosenki Polskie" według Kasi Rodowicz

Któż z nas nie słyszał nigdy takich piosenek jak Żółte kalendarze, Odpływają kawiarenki czy Radość najpiękniejszych lat? To kwintesencja polskich hitów znanych naszym rodzicom, dziadkom, wykonywanych przy każdej nadarzającej się okazji – benefisach, festiwalach, programach telewizyjnych. Niestety w wielu wypadkach kruchość ludzkiego życia nie pozwala już nacieszyć się oryginalnymi wykonaniami tych utworów, które obecnie odtworzyć możemy jedynie z nagrań. Na ratunek przychodzi wówczas pokolenie młodych artystów, pragnących do ikony dobrego stylu dołączyć cząstkę siebie. Takie zadanie postawiła sobie również Katarzyna Rodowicz, której najnowszy album pojawił się na rynku
w październiku 2013 roku.

th

Renesans swingu

Dziewiąty album z serii Polish Radio Jazz Archives prezentuje najbardziej radosne oblicze muzyki jazzowej – jazz taneczny, dowcipny, zabarwiony charakterystyczną barwą klarnetu i puzonu, a więc: Swing, Dixi & Rag. Na płycie znalazły się archiwalne nagrania studyjne i festiwalowe (Jazz Festival w Sopocie i Jazz Jamboree) z lat 1957-1962, a wśród wykonawców są święcące w owych czasach triumfy polskie zespoły, którym nierzadko towarzyszą zagraniczni soliści.

th

Cesarzowa i jej nowe szaty. Shata QS, The Colors I Know

Małgorzata Kuś, Maggie QS, Shata QS – to tylko kolejne wcielenia dziewczyny z Kamieńca Ząbkowickiego. Artystka jest jedna, choć w Polsce dopiero odkrywana. 

th

Rynek fonograficzny w Polsce 2011/2012 - sprawozdanie

Jaka jest polska fonografia? Na to pytanie starali się odpowiedzieć autorzy raportu „Rynek fonograficzny w Polsce 2011/2012”, którego wyniki zostały przedstawione podczas Konferencji 21 stycznia 2014 roku. Obecni na niej byli członkowie redakcji MEAKULTURY: Karolina Kolinek i Bartosz Dąbrowski (autor sprawozdania).

th

Grammy dla polskich muzyków!

Przyznawaną przez amerykańską National Academy of Recording Arts and Sciences nagrodą Grammy również w tym roku uhonorowane zostało nagranie polskich muzyków - trio jazzowego pod kierunkiem Włodka Pawlika oraz towarzyszących im filharmoników kaliskich pod kierownictwem Adama Klocka. Album "Night in Calisia" zwyciężył w kategorii "Najlepszy album dużego zespołu jazzowego".

th

Polak, który potrafi

O tym, że nie każdy amerykański sen musi stać się polskim koszmarem (jak w przypadku Patrici Kazadi) udowadnia Stefan Wesołowski wraz ze swoim najnowszym albumem Liebestod.

th

Druga płyta z drugiej strony

Drugi powrót Haliny Mlynkovej, czyli czego brakuje Po drugiej stronie lustra.

th

RRewolucja Roots Rockets. Więc posłuchaj

Możliwość wydania debiutanckiej płyty zespół Roots Rockets otrzymał jesienią 2011 r. po wygranej w drugim nowosądeckim festiwalu Treffowisko. RRewolucja to zbiór dziesięciu piosenek, wiernie utrzymanych w stylistyce reggae.

th

Fryderyki 2014: najlepszy album polski za granicą

"Fryderyki", czyli nagrody polskiej Akademii Fonograficznej, przyznawane są od 1999 roku. Wyróżnienia typowane są przez Radę Akademii w trzech sekcjach: muzyki poważnej, jazzowej oraz rozrywkowej. Jedną z szesnastu kategorii jest "Najlepszy polski album za granicą", podsumowującą fonograficzne dokonania artystów polskich na arenie międzynarodowej.

th

Polski rap - międzynarodowe projekty

Agata Pasek pisze o polskim rapie w kontekście projektów międzynarodowych.

th

Światowej klasy orkiestra Grzecha Piotrowskiego

Grzech Piotrowski ma łatwość pisania i oryginalnego opracowywania melodii, które raz usłyszane zostają w pamięci na długo. Jeżeli ktoś szuka pełnej energii, autentycznej w wyrazie, niebanalnej muzyki, powinien jak najszybciej poszukać krążka na półkach najbliższego sklepu muzycznego, warto!

th

Wenusjanki w Polsce! Singin' Birds, Niech tak zostanie

Zespół Singin’ Birds wykonał wspaniałą pracę – w zakresie pomysłu i artystycznej realizacji. Muzyka, którą ta grupa produkuje, to rozrywka na najwyższym poziomie.

th

Antologia polskiej muzyki współczesnej 1939-1945

Antologia polskiej muzyki współczesnej 1939-1945 to bardzo ważny w polskiej fonografii album. Zachęcam Państwa do zapoznania się z nim i wiedząc, że to nie będzie łatwe powiem, że wysiłek dotarcia do tych nagrań z pewnością nie będzie płonny.

th

Hopasa - debiutancki album High Definition Quartet

Recenzja albumu Hopasa High Definition Quartet, wydanego przez wytwórnię Universal Music Polska.

th

"Benjamin Britten - War Requiem". Nagroda BBC Music Magazine

Album "Benjamin Britten - War Requiem" z udziałem Chóru Filharmonii Wrocławskiej, nagrany pod batutą Paula McCreesha  i wydany w 2013 roku przez Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans i wytwórnię Winged Lion, został nagrodzony BBC Music Magazine Award 2014 w kategorii: muzyka chóralna

th

Czajkowski wskrzeszony

Jednym z celów przyświecających wydawnictwu Toccata Classics jest promowanie twórczości mniej znanych lub zapomnianych kompozytorów. Postulat ten realizuje wydana nakładem wydawnictwa pierwsza część dzieł fortepianowych polskiego kompozytora emigracyjnego Andrzeja Czajkowskiego. 

th

Szlachetna panczenistka. Iwona Kmiecik i Kolor szlachetności

Jest autorką jednego z najlepszych coverów, jakie słyszałam w ostatnim czasie, ale to nic dziwnego, gdyż jednocześnie – absolwentką Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Przykład Iwony Kmiecik pokazuje, że w Polsce nie brak uzdolnionych i ambitnych wokalistek.  

th

Metropolia jest Okey

Na świecie jest 1037 naprawdę szczęśliwych osób. Tylko tyle, bo taki nakład osiągnął dwupłytowy album prezentujący to, co trójmiejska scena muzyczna ma najlepsze. Właśnie ukazała się składanka Metropolia jest OKey będąca zapisałem wybranych występów trójmiejskich grup muzycznych, które wzięły udział w serii koncertów pod tą samą nazwą.

th

Muzyczna trójpolówka

Dwa lata czekaliśmy na kolejne płytowe wynurzenie zespołu We Call It a Sound. Braterski duet przedstawił nam swój materiał na krążku Trójpole.

th

Wokół "Rękopisu królodworskiego"

Bardzo ciekawym projektem osnutym wokół Rękopisu królodworskiego jest płyta, na której spotkały się nazwiska twórców słowiańskich, tych o znaczeniu lokalnym z tymi o międzynarodowej sławie, tych z początku XIX stulecia i tych współczesnych

th

Joszko Broda „Debora”

Najnowsza solowa płyta Joszko Brody pt. "Debora" to dźwiękowa podróż przez  Polskę, Węgry, Słowację, Czechy, Serbię i Rumunię. Stylistycznie materiał jest bardzo bogaty, stąd zarówno miłośnicy folku, world music czy (smooth) jazzu znajdą tu coś dla siebie. W nagraniach udział wzięli m.in. Grażyna Auguścik, Wojciech Waglewski i Jan Trebunia-Tutka.

th

Ptakova czyli „Epka” na dobry początek

„To wspaniałe uczucie, gdy fizycznym staje się coś, co wcześniej było zamknięte we mnie.” Tymi słowami Natasza Ptakova opatrzyła swój debiutancki minialbum zatytułowany K.A. [EP]  I rzeczywiście muzyka, jaką nam zaproponowała jest bardzo autentyczna.

th

Anita Rywalska "Grunge"

Połączenie kompozycji takich zespołów jak Nirvana, Soundgarden, Pearl Jam z klasycznymi, operowymi aranżacjami jest frapującym pomysłem z ogromnym potencjałem. Jak poradziła sobie z tym Anita Rywalska?

th

Renata Przemyk powraca z nową płytą! Patronat MEAKULTURY

Renata Przemyk jest artystką niezwykłą, która od lat konsekwentnie podąża własną drogą, nie poddając się zewnętrznym wpływom, łącząc ciekawe kompozycje z nieszablonowymi pomysłami na aranżacje utworów. 

th

Queen w The Rainbow - patronat medialny

Niedziela 31 marca 1974 roku okazała się ważnym momentem w historii muzyki rockowej. Wschodząca wtedy gwiazda, czyli grupa Queen, wystąpiła w legendarnej londyńskiej sali koncertowej – The Rainbow.

th

O stworzeniu „Stworzenia świata” – recenzja płyty z koncertu finałowego „Universitas Cantat 2013”

Organizowanie festiwali i uczestnictwo w nich to dzisiaj najpopularniejsza forma międzynarodowej wymiany muzycznych doświadczeń. Festiwale chóralne mają to do siebie, że angażują naprawdę ogromną liczbę osób. Miło jest powspominać później taki festiwal, słuchając płyty z koncertu finałowego.

th

Magia dźwięków. Magia rytmów. Magia słów.

Wreszcie - po pięciu latach - doczekaliśmy się kolejnej autorskiej płyty Renaty Przemyk zatytułowanej Rzeźba dnia, na której znalazło się jedenaście kompozycji. Płyty niebanalnej, świeżej, odkrywczej, ale jednocześnie charakterystycznej dla tej artystki.

th

Nowy wymiar w klubie Proxima. Renata Przemyk w Warszawie

 

Od premiery nowej płyty Renaty Przemyk "Rzeźba dnia" minął już ponad miesiąc – to wystarczający czas, żeby dobrze zapoznać się z zawartym na niej materiałem, zaprzyjaźnić się z nim i zacząć znajdować te małe indywidualne cząstki, z którymi słuchacz może się już na swój sposób utożsamiać.

th

Jakub Nox Ambroziak

Po wodospadach kiczu, jakimi zalewa nas na co dzień tak zwana muzyka popularna, przyjemnie jest raz na jakiś czas trafić na wypływającego twórcę, nastawionego na mniej masowego odbiorcę. Jest nim z pewnością Jakub Nox Ambroziak.

th

Vivaldi 401. – "Recomposed by Max Richter"

Brytyjski kompozytor Max Richter podjął się, na zlecenie wytwórni Deutsche Grammophon, zadania doprawdy karkołomnego. W ramach serii Recomposed zdecydował się wskrzesić prawdopodobnie najbardziej wyeksploatowane przez przemysł reklamowy koncerty skrzypcowe, czyli Cztery pory roku Antonia Vivaldiego. Z jakim skutkiem?

th

Fenomen...? „A Thousand Thoughts” Kronos Quartet

O ostatniej płycie amerykańskiego kwartetu Kronos pisze Agnieszka Nowok.

th

Aga Zaryan w Jazovii

O koncercie Agi Zaryan w ramach cyklu Filharmonia - Muzyka w Jazovii pisze Agnieszka Nowok.

th

NFM Leopoldinum - Orkiestra Kameralna: „Berg by Arrangement”

7 października 2014 roku ukazało się nagranie dokonane przez wrocławski zespół NFM Leopoldinum - Orkiestra Kameralna dla londyńskiej wytwórni Toccata Classics. Płyta zatytułowana Berg by Arrangement – Music for Strings prezentuje premierowe nagrania aranżacji utworów Albana Berga.

th

Tam, gdzie życie płynie wolniej… Jarek Wist, „Jest zapisane”

Jest zapisane Jarka Wista to płyta przez artystę wyczekana. Mimo że pierwsza studyjna, trudno nazwać ją spóźnionym debiutem. Może po prostu – mądrzejszym?

th

Muzyczna empatia Daroch Trio

„Wszystko, co złożone z trzech, jest doskonałe”. Tymi słowami Witold Paprocki rozpoczyna wstęp do debiutanckiej płyty dobrze skądinąd znanego zespołu kameralnego Daroch Trio.

th

Spotkanie ojca i córki. Recenzja płyty "Dreamscape. Songs and Trios by Andrzej & Roxanna Panufnik"

Dreamscape. Songs and Trios by Andrzej & Roxanna Panufnik, płyta wydawnictwa Signum Classics, to pozycja wyjątkowa. Możemy na niej wysłuchać utwory z dwóch muzycznych światów- ojca i córki. Czy światy te są do siebie zbliżone i czy powinniśmy je porównywać?

th

Halla Nordfjord - "The Bridge"

Halla Norðfjörð to songwriterka z Islandii, która przyjechała do Polski, by zaczarować nas swoim głosem. Od pierwszych występów w 2011 roku odwiedza nasz kraj regularnie, ciągle powiększając grono swoich fanów. Do dzisiaj Halla była w Polsce na czterech trasach koncertowych. Lada moment na rynku pojawi się jej płyta, a ona po raz piąty ruszy podbić serca Polaków. 

th

Polski hard rock ciągle żywy. Steel Velvet

Po trzech latach od debiutanckiego albumu LuZ doczekaliśmy się kolejnej płyty strzyżowskiej grupy Steel Velvet – Chwila. Zespół porównywany jest m.in. do Bon Jovi czy Whitesnake, a także do klasycznych już polskich grup, takich jak TSA, Oddział Zamknięty lub Turbo.

th

Polskie płyty 2014 - podsumowanie subiektywne [Hyde Park]

Koniec roku to czas, w którym każdy szanujący się portal czy czasopismo muzyczne postanawia podsumować dokonania rodzimej (a często i światowej) sceny muzycznej. Internet i gazety wypełnione są po brzegi Top 10 najlepszych albumów roku. Pomyślałem, czemu i ja nie mam dołączyć do tej wyliczanki i nie zaproponować swojego „topu"?! Problem w tym, że gdy zacząłem wypisywać tegoroczne polskie płyty, które przypadły mi do gustu, nie potrafiłem zamknąć się w dziesiątce. Świadczy to chyba o tym, że z krajową sceną muzyczną nie jest tak całkiem źle, prawda? Z drugiej strony, aby nie wyliczać w nieskończoność kolejnych „płyt roku” stwierdziłem, że skoro rok ma 12 miesięcy, to ja wybiorę 12 albumów, które moim zdaniem zasługują na wyróżnienie. 

th

Folkowe TOP TEN 2014 [Hyde Park]

Subiektywny przegląd polskich płyt folkowych wydanych w 2014 roku. Jest kilka debiutów fonograficznych, ale także sporo krążków będących kontynuacją wieloletniej działalności koncertowo-wydawniczej. Kolejność prezentowanych płyt jest przypadkowa.

th

Nowa kosmiczna odyseja. Justyna Steczkowska, „Anima”

"To taka przełomowa płyta dla mnie" – mówi Justyna Steczkowska w jednym z wywiadów, towarzyszących ukazaniu się jej najnowszego albumu. "To jest płyta o człowieku w kontekście wszechświata. O tym, czego nie można dotknąć, zobaczyć, zmierzyć, ale co istnieje w każdym z nas i jest niepodważalną istotą w nas samych". Co to takiego? "Anima, inaczej dusza".

th

Boćki, sukienki i chłopiec na KontraBasie – recenzja „Oj tak!”

Pierwsza nagroda Sceny Otwartej Mikołajków Folkowych w Lublinie, drugie miejsce w konkursie na XIII Folkowym Festiwalu Polskiego Radia „Nowa Tradycja”, udział w finale trzeciej edycji programu „Must Be The Music”… Wszystko to ważne osiągnięcia w historii zespołu Chłopcy kontra Basia. Ważne, choć dla ludzi tak artystycznie niezależnych chyba nie najistotniejsze.   Przyznam (…), że szczególną sympatią darzę II nagrodę na Ogólnopolskim Przeglądzie Piosenki Poetyckiej w Oleśnie, kiedy to pierwszy i jedyny raz dostaliśmy nagrodę wyróżniającą nasze teksty – mówi w rozmowie z Mariuszem Rodziewiczem wokalistka grupy i autorka wielu tekstów, Basia Derlak. Tekstów, które – dodajmy – pretendują do swego miana.

th

Sen sióstr – „Language Barriers" Sister Wood

Połączenie brytyjskiego talentu do pisania wziętych piosenek i polskiej produkcji dało oryginalne, bezprecedensowe rezultaty. Oto właśnie ukazała się Language Barriers – debiutancka płyta zespołu Sister Wood.

th

Kwietniowy swing. Stanisław Soyka & Roger Berg Big Band – „Swing Revisited”

Utwory na Swing Revisited są właśnie takie jak lata swingu, do których przenoszą. Złote. A przy tym czyste, subtelne i matowe, jakim może być złoto. Album Swing Revisited zawiera 14 standardów amerykańskiego swingu lat 1930-1950, autorstwa Louisa Jordana, Duke’a Ellingtona, Barta Howarda, Raya Charlesa, Cole’a Portera, Barta Howarda czy Victora Younga.

th

Piotr Budniak Essential Group [Strefa Kibica]

23 kwietnia miał swoją premierę pierwszy autorski projekt Piotr Budniak Essential Group: „Simple Stories About Hope & Worries”. MEAKULTURA ma przyjemność być patronem medialnym tego – wbrew tytułowi – niecodziennego albumu. Zapraszamy do Strefy Kibica!

th

Chopin i skandynawski chłód. „THE CHOPIN PROJECT” / Ólafur Arnalds & Alice Sara Ott [Korespondencja]

Co niekonwencjonalnego a jednocześnie interesującego można jeszcze zrobić w XXI wieku z kompozycjami Chopina? Nagrywać jego utwory... na pianinie.

th

Nowa wyrazistość. Turnip Farm – „Chase Chagrin Away”

Skąpana w ciemnej zieleni i fioletach farma, której fotografię widzimy na przedniej i tylnej okładce płyty Chase Chagrin Away zespołu Turnip Farm ma w sobie coś hipnotyzującego. To nie pałacowe ogrody, gdzie wieje wonnościami, ale umieszczone gdzieś u podnóża gór tajemnicze laboratorium, nad którym przed chwilą przeszła chmura deszczu. Zbyt lirycznie jak na początek?

th

"Suita na tematy polskie". Krzysztof Herdzin, Academy of St. Martin in the Fields

Krzysztof Herdzin jest wybitnym polskim atystą, Academy of St. Martin in the Fields to jedna z najświetniejszych współczesnych orkiestr. Połączywszy siły muzycy wspólnie nagrali niebanalny krążek, przecierając wiele nowych szlaków oraz odciskając ślad w historii muzyki. Ponadto już najbliższej jesieni możliwe będzie premierowe usłyszenie ich dzieł na żywo w Filharmonii Narodowej.

th

Wypatrując morza. Underfate – „Seven”

Okres letni Underfate postanowiło przeznaczyć na wspólne komponowanie. Zapowiadają jednak, że nie wydadzą nowego materiału, zanim ktoś o nich nie usłyszy. Państwo słyszeli?

th

Aleksander Dębicz – Cinematic Piano

Na swojej debiutanckiej płycie Aleksander Dębicz podjął się dość ryzykownego zadania – połączenia klasyki z językiem muzyki filmowej. Na ile jego propozycja okazała się przekonująca? Wszystko zależy od oczekiwań słuchacza. Jeśli chcemy pozostać w stylistyce filmowych soundtracków od science fiction po kino fabularne, płyta ta z pewnością przypadnie nam do gustu. Jeśli jednak oczekujemy nowego, świeżego spojrzenia na muzykę filmową, możemy poczuć się trochę rozczarowani. 

th

Leski [Strefa Kibica]

Z początkiem czerwca ukazała się płyta Leskiego Splot (Warner Music Poland). Jest to debiutancki album artysty, chociaż muzyką zajmuje się on od lat.

th

Twardowski w oczach Psalmodii. Recenzja płyty „Pater Noster – Otcze nasz”

Myślą przyświecającą chórowi Psalmodia podczas nagrywania płyty Pater noster − Otcze nasz były słowa patrona macierzystego uniwersytetu, Jana Pawła II z książki Pamięć i tożsamość: Kościół jak organizm potrzebuje dwóch płuc – tradycji wschodu i zachodu. Na najnowszym albumie Psalmodii obydwa płuca pracowały dosłownie.

th

Placówka '44

Obchody zbliżającej się 71 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego rozpoczęły się 24 lipca niezwykłym koncertem w Parku Wolności na terenie Muzeum Powstania Warszawskiego. Zespół Voo Voo i zaproszeni goście ­– Barbara Derlak (Chłopcy Kontra Basia), Tomek Makowiecki, Organek, Justyna Święs (The Dumplings) oraz Barbara Wrońska (Pustki) wykonali premierowo utwory z najnowszej płyty zespołu – Placówka’44.

th

441 powodów do dumy. „Modern Choral Masterpieces” Chóru Kameralnego „441 Hz”

Chór Kameralny „441 Hz” pod dyrekcją Anny Wilczewskiej zarejestrował niedawno dwanaście ważnych kompozycji a cappella. To płyta ukazująca interesujące oblicze chóralistyki. Mądrze selektywna, rozsądnie współczesna. Odzwierciedlająca kompromis między tym, co kontemplacyjne, a tym, co intrygująco energetyczne.

th

Krystian Zimerman, Simon Rattle & Berliner Philharmoniker: Lutosławski – patronat MEAKULTURY

14 sierpnia 2015 ukazała się nakładem wytwórni Deutsche Grammophon płyta Krystiana Zimermana i Berlińskich Filharmoników pod dyrekcją sir Simona Rattle’a, na której znalazły się Koncert fortepianowy oraz II Symfonia Witolda Lutosławskiego. MEAKULTURA opjęła ten album swoim patronatem.

th

Ingolf Wunder "Chopin & Liszt in Warsaw" - premiera tuż tuż!

28.08.2015 r. ukaże się płyta Ingolfa Wundera „Chopin & Liszt in Warsaw”. Zawierać będzie kompozycje dwóch wybitnych muzyków wykonane w warszawskiej Filharmonii. Polecamy wszystkim miłośnikom klasycznych brzmień! 

th

Warsaw Philharmonic: Bach, Brahms i … Schönberg

Niemiecki pianista, dyrygent i krytyk muzyczny Hans von Bülow odkrył nowy wzór „trzech wielkich B”: Bach-Beethoven-Brahms. Położona na przeciwległym biegunie twórczość Arnolda Schönberga pozostaje synonimem atonalności i dodekafonizmu. Tymczasem przedstawiciel drugiej szkoły wiedeńskiej za prekursorów techniki dwunastodźwiękowej uważał… Bacha i Brahmsa. Ich dzieła w orkiestracji Schönberga nagrała orkiestra Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Jacka Kaspszyka.

th

Ingolf Wunder - Chopin & Liszt in Warsaw

W dniu 28 sierpnia swoją premierę miała najnowsza płyta Ingolfa Wundera Chopin & Liszt in Warsaw. Album został nagrany w Filharmonii Narodowej w Warszawie, a pianiście towarzyszyła Orkiestra Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Jacka Kaspszyka.

th

Jem owies - wiem, źle robię! Wywiad z Piotrem Budniakiem

MEAKULTURA objęła swoim patronatem debiutancką płytę Piotr Budniak Essential Group Simple Storries about Hope and Worries. Jak wiedzie się liderowi zespołu kilka miesięcy po premierze? Sprawdza to dla nas Agnieszka Nowok.

th

Ku doskonałości, ale z nutą melancholii – płyta "Lutosławski: Zimerman, Rattle"

Po dwudziestu pięciu latach od pierwszego nagrania Koncertu fortepianowego Witolda Lutosławskiego z BBC Symphony Orchestra pod dyrekcją kompozytora Krystian Zimerman zdecydował się po raz drugi zarejestrować tę kompozycję dla wytwórni Deutsche Grammophon. To nie pierwszy raz, gdy polski pianista ponownie nagrywa ten sam utwór, uaktualniając swoją wcześniejszą interpretację (było tak np. z I Koncertem Johannesa Brahmsa). W tym przypadku jednak nie jest to jedynie efekt legendarnego już perfekcjonizmu artysty, ale również podróż sentymentalna oraz hołd złożony wielkiemu kompozytorowi i przyjacielowi w roku jego jubileuszu.

th

Hartmann, Weinberg, Szostakowicz. Nieśmiertelne pocieszenie Linusa Rotha

„Każda prawdziwa sztuka wyrasta z tego, co ludzkie”– stwierdził Edward Grieg. Jego słowa okazują się szczególnie trafne, kiedy słuchamy utworów związanych z czasami II wojny światowej. Jej doświadczenia odcisnęły głębokie piętno na wszystkich, nie omijając najbardziej wrażliwych − artystów. Nawet w muzyce – sztuce asemantycznej – można wychwycić echa II wojny światowej, obecne m.in. w twórczości Karla Amadeusa Hartmanna, Mieczysław Weinberga i Dymitra Szostakowicza. Kompozytorów, którzy podczas wojny w sztuce próbowali szukać również pocieszenia.

th

Sebastian Krajewski - "Works for Orchestra"

Po zarejestrowaną w ubiegłym roku przez DUX płytę z utworami Sebastiana Krajewskiego z pewnością chętnie sięgną sympatycy muzyki filmowej i współczesnych kompozycyjnych nawiązań do muzyki epok minionych. Works for orchestra to bowiem mariaż stylistyki srebrnego ekranu i elementów konstrukcyjnych muzyki dawnej, daleki jednak od muzycznego eklektyzmu, a tworzący u Krajewskiego spójny koncepcyjnie rysunek.

th

Małe piosenki na fortepian i taśmę. Najnowsza płyta Domowych Melodii

Kiedy wiele miesięcy temu usłyszeliśmy o zespole nagrywającym swoje piosenki w króliczych uszach, w lo-fi i w całkiem dobrym humorze – piosenki, które w dodatku nie tak łatwo kupić – okazało się, że społeczeństwo bardzo potrzebuje takich nietypowych, warsztatowych, „znormalniałych” muzycznych rozwiązań. Najnowsze dokonania Domowych Melodii możemy podziwiać na dwupłytowym albumie 3.

th

Guillaume Connesson i szmaragdowa korona Lucifera

Spoglądając na okładkę, boję się wziąć płytę do ręki. Czarny maszkaron z katedry Notre Dame i czerwony napis Lucifer wywierają piorunujące wrażenie. Szczególnie w listopadowej aurze. Ostatecznie podejmuję się jednak recenzji. Przekonuje mnie logo Deutsche Grammophon, ale przede wszystkim idea podziemnego baletu.

th

Duo Aliada - New Colours of the Past

New Colours of the Past to podmuch świeżego powietrza, które zdmuchuje kurz ze znanych nam wykonań „hitów” muzyki klasycznej. Dzieje się tak na pewno za sprawą wyboru obsady – zarówno saksofon, jak i akordeon to instrumenty stosunkowo młode.

th

Buchowska i Tchorzewski. Polska muzyka na wiolonczelę i fortepian

W mijającym roku nakładem wydawnictwa DUX ukazała się bardzo ciekawa pozycja fonograficzna – płyta Izabeli Buchowskiej i Jakuba Tchorzewskiego prezentująca rodzimą muzykę współczesną z XX i XXI wieku. Uwagę przyciąga zróżnicowany repertuar, jak i pełne wyrazu wykonanie.

th

40 płyt 2015 roku - cz.1

Rok 2015 okazał się kolejnym doskonałym muzycznie okresem zarówno za granicą, jak i na polskim podwórku. Polecamy czterdzieści płyt, z którymi koniecznie powinniście się zapoznać. Na początek  miejsca 40-21.  

th

40 płyt 2015 roku - cz. 2

Rok 2015 okazał się kolejnym doskonałym muzycznie okresem zarówno za granicą, jak i na polskim podwórku. Polecamy czterdzieści płyt, z którymi koniecznie powinniście się zapoznać. Czas na czołową dwudziestkę.

th

"Headache" gdańskiego zespołu Trupa Trupa na liście płyt roku w Los Angeles Times

Sasha Frere-Jones na łamach Los Angeles Times uznał Headache za jedną z najlepszych płyt 2015 roku, a Trupę Trupa za jeden z najlepszych działających obecnie zespołów rockowych.

th

Rosja pod kobiecą ręką. Beatrice Rana - Prokofiew, Czajkowski.

Mogę jedynie polecić to nagranie. Nie dość, że znajdziemy tutaj jedne z piękniejszych rosyjskich koncertów fortepianowych XIX i XX w., to usłyszymy je w świetnym wykonaniu, wzbogaconym o powiew świeżości, który wnosi młoda artystka.

th

O budowaniu mostów. Adam Bałdych i Helge Lien Trio

Według polskich fanów jazzu jest obecnie najlepszym skrzypkiem jazzowym w kraju i wyraźną osobowością sceniczną. Zdaniem niezwykle przywiązanych do muzyki ludowej Norwegów, gra na skrzypcach, jak gdyby wychował się na norweskiej wsi. Mowa oczywiście o Adamie Bałdychu, którego nowa płyta – „Bridges” ukazała się pod koniec sierpnia ubiegłego roku nakładem wydawnictwa ACT.

th

Zmartwychwstałe miniatury polskości. Pieśni Apolinarego Szeluty

Obok dobrze znanych i często wykonywanych pieśni Fryderyka Chopina czy Stanisława Moniuszki istnieją pewnie dziesiątki zapomnianych polskich miniatur wokalnych. Z mroków niepamięci wydobywa je wytwórnia Acte Préalable. Tym razem przedstawia światową premierę pieśni Apolinarego Szeluty w wykonaniu Aleksandry Kamińskiej (mezzosopran) z towarzyszeniem Laury Sobolewskiej (fortepian).

th

Muzyka z głębi - Max Richter - "Songs from before"

Ta płyta jest w zasadzie taka, jak cała twórczość Richtera – po prostu piękna. Jest to muzyka bardzo głęboka i bardzo emocjonalna, ale nie w sposób ekspansywny, lecz raczej introwertyczny. Staje się przez to, paradoksalnie, dość trudna, bo aby dostrzec emocje, trzeba znaleźć w sobie spokój i ciszę, które pozwolą wsłuchać się we wszystkie, czasem nawet ukryte, dźwięki.

th

Nowa płyta w polskiej serii zespołu The Sixteen. "Helper and Protector"

Helper and Protector to już czwarta płyta z tzw. polskiej serii brytyjskiego zespołu The Sixteen. Płyta ukazuje utwory stworzone przez włoskich mistrzów z przełomu renesansu i baroku w kręgu kapeli królewskiej Zygmunta III Wazy.

th

Katarzyna Borek “Space in Between”

Kosmos od zawsze fascynował ludzi. Komu nie zdarzyło się marzyć, aby polecieć w kosmos? Kto z nas nigdy nie obserwował gwiazd? Kosmos, dzięki astronomicznym badaniom i licznym wyprawom astronautów, stał się nam trochę bliższy, ale nadal zachwyca swoją tajemniczością. Ale ilu z nas wie, jak brzmi kosmos? Jaką gra muzykę?

th

Smykofonia - seria płyt dla najmłodszych

Jak zachęcić dzieci do słuchania muzyki poważnej? Jak im ją przybliżyć, skoro na co dzień stykają się przede wszystkim z muzyką popularną? Jak sprawić, by wydawała im się intrygująca, by kojarzyła się z przyjemnością i zabawą?

th

A Tribute to Benny Goodman. Patronat MEAKULTURY

A Tribute to Benny Goodman to płyta zadedykowana pamięci legendy amerykańskiego jazzu i „Króla swingu” – Benny Goodmana. Jest to szczególne nagranie, inspirowane przekraczaniem granic, poszukiwaniem uniwersalnego języka muzycznego i odwołujące się do pojęcia czystego piękna. MEAKULTURA sprawuje patronat medialny nad tym nagraniem.

th

Święto Muzyki Filmowej - płyta festiwalowa

Nie ukrywam, że Festiwal Muzyki Filmowej to chyba moje ulubione wydarzenie na mapie kulturalnej Krakowa. Nie jest tajemnicą, że muzyka filmowa jest znacznie popularniejsza od muzyki współczesnej, bo po prostu okazuje się bardziej zrozumiała dla większości ludzi (nie tylko koneserów). Dlatego nie dziwi liczba osób uczestniczących co roku w wydarzeniu. Naczelnym zadaniem festiwalu jest przede wszystkim pokazanie potencjału, często niedocenianego, jaki kryje się w muzyce filmowej. Z jednej strony pełni ona rolę służebną w stosunku do obrazu filmowego, z drugiej, często przesądza o jego odbiorze.

th

Złote Orfeusze dla firmy DUX

24 czerwca w paryskim Théâtre du Chatelet odbyła się uroczysta ceremonia wręczenia prestiżowych Złotych Orfeuszy. Nagrody te przyznawane są przez działającą od 1958 roku we Francji Academie du Disque Lyrique, która stawia sobie za cel promowanie nagrań muzyki wokalnej. Jury, w którym zasiadają muzykolodzy, dziennikarze muzyczni i znani muzycy, nagradza co roku najlepsze nagrania w tej dziedzinie. Uroczystości patronuje legendarny Pierre Bergé, pełniący m.in. funkcję honorowego przewodniczącego Opera National de Paris.

th

„Eidos”, czyli istota kobiecości

Płytę Eidos skrzypaczki Anny Kwiatkowskiej i pianistki Joanny Opalińskiej nie sposób określić innym przymiotnikiem niż „kobieca” – w każdym razie pod względem „kompozytorsko-wykonawczym”. Zawierający utwory czterech kompozytorek album, wykonany przez dwie znakomite instrumentalistki, określony został w książeczce dołączonej do płyty (napisanej, a jakże, przez krytyczkę – Monikę Pasiecznik) jako „okazja do refleksji nad bogactwem i złożonością kobiecej ekspresji w muzyce”.

th

Jazzowy "Totem" Kajetana. Patronat MEAKULTURY

„Totem” to hołd złożony korzeniom muzyki, która podobnie jak religijne symbole, występowała we wszystkich prakulturach świata. Ten debiutancki album formacji Kajetan Borowski Trio udowadnia, że w Polsce wciąż nie brakuje młodych, utalentowanych muzyków, którzy poszukują własnego miejsca na współczesnej scenie jazzowej. 

th

Stary Mozart, młody Mozart

Po co znowu grać Mozarta? Mamy nagrania czterdziestu płyt z Mozartem! Czterdzieści! A znam takich, co mają więcej. Do czego im to wszystko? Czy ta nowa płyta to coś nowego? Jak można zagrać takiego Mozarta na nowo? Już mnie boli głowa od tego gadania. Od Mozarta też.

th

"Jazz jest atmosferą". Wywiad z Andrzejem Wojciechowskim

O Królu Swingu i wydanym niedawno tribucie na jego cześć, o muzycznych wyzwaniach, inspiracjach i refleksjach rozmawiamy z klarnecistą, Andrzejem Wojciechowskim.

th

"Grażyna Bacewicz. Complete String Quartets" nowa płyta Kwartetu Śląskiego

 W czerwcu tego roku nakładem brytyjskiego wydawnictwa Chandos ukazała się nowa płyta Kwartetu Śląskiego, zawierająca kompletny zbiór siedmiu kwartetów smyczkowych Grażyny Bacewicz. Wydawnictwo natychmiast  odniosło ogromny sukces, spotykając się z gorącym przyjęciem ze strony międzynarodowego środowiska muzycznego i otrzymując tytuł Najlepszej Płyty Miesiąca Magazynu Gramophone. Sukces śląskich kameralistów cieszy tym bardziej, że świadczy o dużym zainteresowaniu twórczością polskich artystów na arenie międzynarodowej.

th

Bob Dylan "Blonde on Blonde" [blogosfera]

W kolejnej odsłonie blogosfery prezentujemy wpis z bloga Wielkie płyty. Tekst opowiada o jednej z takich płyt  "Blonde on Blonde" Boba Dylana.

th

Amerykański Novak. Recenzja płyty "Monument Valley"

Są słowa, których łączyć się nie powinno, gdyż ich zestawienie albo jest pozbawione sensu albo budzi w odbiorcy zdziwienie, bądź pejoratywne skojarzenia. Z pewnością więc nie powinniśmy mówić o “rozwiązłej zakonnicy”, “tanim prawniku”, czy też “komercyjnym jazzie”. Dlatego też, krytycy muzyczni jeśli otrzymują do omówienia atrakcyjne brzmieniowo płyty, które oderwane są od hiperawangardowych poszukiwań piszą o mainstreamie. Mainstreamową powinnam więc nazwać również płytę gitarzysty jazzowego Teda Novaka pt. Monument Valley, mimo iż takowa do mainstreamu jako gatunku się nie zalicza.

th

Zacznij od Bacha. Murray Perahia i jego pierwsze nagranie dla Deutsche Grammophon

4 października Deutsche Grammophon wydało dwupłytowe nagranie ,,Suit francuskich” Jana Sebastiana Bacha ‒ pierwszy owoc współpracy z Murrayem Perahią. Ponad 40 lat kariery zaowocowało niezwykle obszerną dyskografią (na początku 2013 roku nakładem Sony Classical pod nazwą ,,The First 40 Years” ukazało się kolekcjonerskie wydanie wszystkich 67 płyt nagranych prze Perrahię dla tej wytwórni). Dopiero teraz pianista zdecydował się jednak podpisać kontrakt z jedną z najbardziej prestiżowych marek na rynku płytowym.

th

Fletowy strumień świadomości. Dominik Karski 'Glimmer' - Flute o'clock

Dominik Karski. Kompozytor urodzony w Polsce, ale wykształcony w Australii i tamże od wielu lat mieszkający, choć sam nie jest flecistą, dzięki wieloletniej współpracy z różnymi znakomitymi wykonawcami zna ten instrument od podszewki. Płyta Glimmer duetu Flute O’clock (w składzie Ewa Liebchen i Rafał Jędrzejewski) prezentuje fletowy dorobek Karskiego powstały na przestrzeni 13 lat. 

th

Płyta "Penderecki conducts Penderecki 1" nominowana do Nagrody Grammy

Album "Penderecki conducts Penderecki 1" otrzymał nominację do prestiżowej Nagrody Grammy. Kompozytor po raz pierwszy dyrygował podczas nagrań Orkiestrą i Chórem Filharmonii Narodowej, a Dies Illa ma na płycie swoją światową premierę fonograficzną. Album otwiera serię płyt w kolekcji Warner Classics.

th

"Emerge" Tomasza Jakuba Opałki. Patronat MEAKULTURY

9 grudnia miała swoją premierę pierwsza monograficzna płyta Tomasza Jakuba Opałki pt. Emerge. Młody twórca słynie przede wszystkim ze swoich dzieł orkiestrowych, dlatego w albumie znajdziemy cztery kompozycje przeznaczone na duże składy instrumentalne. Każda z nich ma swoją niepowtarzalną historię i każdy stanowił dla kompozytora swoisty przełom w myśleniu zarówno o harmonice, strukturze, jak i oprowadzeniu muzycznej narracji.

th

2B czyli Beethoven i Barenboim

Daniel Barenboim w swojej interpretacji jest, jak zawsze, przekonujący. W jego wykonaniu słychać dużą znajomość twórczości Beethovena. Skrajnie różne nastroje, głębokie brzmienie fortepianu, wyraźne zaznaczenie różnic dynamicznych ‒ wszystko to odnajdziemy w nagraniu tego wybitnego pianisty.

th

W kon-Sekwencji słuchania skrzypiec

Podejmując się przesłuchania niedawno wydanej nakładem wytwórni Warner Music płyty SEQUENZA Janusza Wawrowskiego z muzyką na skrzypce solo postanowiłam sprawdzić granice własnej tolerancji na brzmienie skrzypiec. Kontekstem eksperymentu nie było jednak zmęczenie brzmieniem skrzypiec sąsiada zza ściany, lecz bardziej wyrafinowana pod względem percepcyjno-intelektualnym „tortura” – ostatni Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego.

th

Prywatny ranking polskich albumów 2016

Wybrałem 10 płyt, choć mógłbym więcej, ale 10 to ładna okrągła liczba. Kolejność nie ma tu żadnego znaczenia, bo nie ma tu płyt lepszych, czy gorszych. Wszystkie te płyty są dobre. Przynajmniej dla mnie. Szukam w nich prawdy. Szukam autentyczności. I nieważne, kto do mnie mówi i w jaki sposób to robi. Ważne, żeby mówił do mnie i żeby to, co chce mi przekazać, do mnie dotarło.

th

"Pierwszy śnieg" - nowa płyta Marka Dyjaka. Patronat MEAKULTURY

Już 20 stycznia odbędzie się premiera nowej płyty "Pierwszy śnieg" Marka Dyjaka. Dyjak to jeden z najbardziej charakterystycznych przedstawicieli polskiej piosenki poetyckiej, a nowy album pozwolił wokaliście powrócić do jego korzeni.

th

Słuchaj i uwielbiaj. „Magnificat” Martina Palmeriego w wykonaniu Chóru „Astrolabium”

Toruński Chór „Astrolabium” pod dyrekcją Kingi Litowskiej zrealizował swój plan – 10 grudnia 2016 r. na rynku ukazała się jego płyta z utworem Magnificat argentyńskiego kompozytora Martina Palmeriego. Płyta dobra, a przede wszystkim niepowtarzalna – to jedyne na świecie nagranie tego dzieła.

th

„Harpsichorduo”. Nowa płyta japońsko-polskiego duetu klawesynowego

W nowościach wydawniczych firmy fonograficznej DUX ukazała się ostatnio płyta „Harpsichorduo”. Rzeczone duo klawesynowe tworzą Elżbieta Stefańska i Mariko Kato. Panie zdecydowały się na rejestrację repertuaru niesamowicie klasycznego. Jest to bardzo śmiałe posunięcie w świecie muzyki dawnej, który od jakiegoś czasu bazuje na egzotycznych odkryciach. 

th

Minione, dawne, zabawne. Nowa płyta Anny Marii Jopek

To szczególne uczucie – po raz pierwszy siadać do recenzowania płyty ulubionego artysty, którego słuchało się od dwudziestu lat głównie sercem. Tym trudniejsze zadanie, bo ciężko o dystans potrzebny do oceny. Nie będzie to więc recenzja w klasycznym rozumieniu. Będzie trochę laurka, trochę spóźnione wyznanie miłości.

th

Duch kobiecego śpiewu

Etniczność jest w modzie. Wystarczy obejrzeć ofertę pierwszego lepszego stoiska z pamiątkami – niezależnie od położenia geograficznego nasz wzrok prędko napotka kubki, magnesy, podkładki, torby i koszulki przyozdobione wzorami będącymi wariacjami na temat łowickich i kaszubskich motywów (...). Na szczęście jednak moda na „powrót do korzeni” daje także pole do rozwoju przedsięwzięciom bardziej ambitnym, usiłującym czerpać z autentycznej kultury dawnej wsi, a nie z jej upudrowanej, rumianej, kolorowo ubranej wersji. Zdecydowanie do tej drugiej grupy można zaliczyć gdański zespół Laboratorium Pieśni, który niedawno wydał swój pierwszy krążek: „Rosna”.

th

„Radość, która teraz towarzyszy mi przed wyjściem na scenę, jest miksem spełnienia, ekscytacji i spontanu”. Wywiad z Odette Dąbrowską

O debiutanckiej EP-ce, o miłości do śpiewu, o różnicach między światem muzyki klasycznej a rozrywkowej z Odette Dąbrowską rozmawiała Idalia Kurowska.

th

Na przekór eksperymentom. „Emerge” Tomasza Jakuba Opałki

Choć Emerge jest pierwszą płytą monograficzną Opałki, to po wysłuchaniu jej chyba mało kto poczuje „atmosferę debiutu”. Początkowo zastanawiałam się, jaki efekt da zestawienie obok siebie kompozycji nagranych przez różne zespoły, stworzonych na przestrzeni siedmiu lat. Po wielokrotnym odsłuchaniu utworów okazało się jednak, że tworzą one spójny, świetnie nagrany materiał, który powinien dać dużo przyjemności wszystkim miłośnikom współczesnej muzyki symfonicznej.

th

Bez winylu

Didżejowanie z laptopa zadomowiło się w kulturowym pejzażu, ale jeśli przyniosło jakąś rewolucję, to jej skutki są przynajmniej niejednoznaczne

th

Nowowiejski w nowym wydaniu. Recenzja płyty „Quo Vadis”

Feliks Nowowiejski został patronem 2016 roku. Wtedy to - dokładnie 18 stycznia - przypadała 70. rocznica jego śmierci. Z tej okazji odbyło się wiele wydarzeń kulturalnych, a ich ukoronowaniem był Koncert Nadzwyczajny, który miał miejsce 20 listopada 2016 w sali koncertowej Filharmonii Narodowej w Warszawie. Zaprezentowano wówczas oratorium „Quo Vadis” w wykonaniu wybitnych polskich artystów.

th

Parametry, analogie, warstwy, sekwencje. O "Metaformie" Pawła Hendricha

Album zawiera pięć kompozycji, powstałych na przestrzeni lat 2011-2015, z przeznaczeniem na kameralne zespoły i składy wykonawcze. Znajdziemy tu kolejno: „Emrgon αβ”, „Sedimetron”, „Ertytre”, „Pteropetros” oraz, zamykające całość, „Alopopulo”. Tytuły o iście śródziemnomorskim, starogreckim, a może łacińskim, brzmieniu – jakie muzyczne przedstawienia kryją? Bo z dużą dozą prawdopodobieństwa nasuwają skojarzenia z naukami ścisłymi: matematyką bądź fizyką.

th

Nierówny Rogowski

Polska kultura pełna jest nieodkrytych przed szeroką publiką kompozytorów, często bardzo oryginalnych. Przegrywają oni z takimi gigantami, jak Chopin czy Szymanowski. Ludomir Michał Rogowski jest jedną z postaci tego panteonu zapomnianych.

th

Dwie piąte – Wajnberg i Prokofiew

Dwie piąte symfonie zestawili ze sobą na dwupłytowym albumie muzycy Sinfonii Iuventus pod dyrekcją Gabriela Chmury. Wybór ten zdaje się nie być jedynie wynikiem wskazań numerologii i magii liczby pięć, a obie symfonie – Mieczysława Wajnberga i Sergiusza Prokofiewa okazują się ciekawie do siebie pasować.   

th

Język muzyczny Raphaela Rogińskiego na przykładzie albumu Raphael Rogiński plays John Coltrane and Langston Hughes. African Mystic Music

Raphael Rogiński jest gitarzystą cenionym na światowym ryku muzycznym. Z jego twórczością zaznajomiona jest jednak niewielka grupa słuchaczy świadomie poszukująca muzyki. Poszukująca, ponieważ Rogiński nie należy do artystów, których utwory są regularnie odtwarzane przez rozgłośnie radiowe, a zatem spotkanie z muzyką jego autorstwa ogranicza się do koncertów i domowego odsłuchu albumów.

th

Taniec na wulkanie – koncert w kraterze

Muzyka jazzowa przemierzała od czasów swojego powstania w początkach XX wieku najróżniejsze przestrzenie – ulice, domy publiczne, kabarety, wielkie sale taneczne, klimatyczne kluby, filharmonie. A jednak projekt Macieja Fortuny zatytułowany „Słowiański” pokazuje, że nadal da się znaleźć na ziemi miejsca, gdzie jazz do tej pory nie dotarł.

th

„The Groove Cubed” zespołu Rock Candy Funk Party

Miłośnicy twórczości Joe Bonamassy nie mają łatwego życia. Nie dość, że całkiem regularnie wydaje on swoje kolejne solowe płyty, to jeszcze z nie mniejszą regularnością udziela się w kilku innych składach i projektach. Najgłośniej jest o jego kooperacji z Beth Hart i supergrupie Black Country Communion. Tymczasem ukazał się kolejny album mniej popularnego przedsięwzięcia Bonamassy – zespołu Rock Candy Funk Party.

th

Historia pewnej płyty: „Magical Mystery Tour” The Beatles 50 lat po premierze

Ciężko mi wskazać najlepszą płytę w dorobku The Beatles. Zbyt wiele jest po prostu bardzo dobrych, zbyt wiele zwyczajnie zbyt lubię od wielu lat. Łatwiej natomiast wskazać mi album w ich dorobku najbardziej niezwykły. Tak się składa, że niedawno minęło dokładnie 50 lat od jego premiery. 27 listopada 1967 roku na rynek trafił Magical Mystery Tour.

th

Czterdziestolatek-debiutant, czyli Kuba Badach powraca

Muzyk, aranżer, kompozytor, pianista… można by tak długo wymieniać, obecny jest na polskiej scenie muzycznej od przeszło trzydziestu lat. 6 października ubiegłego roku ukazała się debiutancka solowa płyta Kuby Badacha o wymownym tytule Oldschool.

th

Sztuka popełniania błędów. "Skin" Harleya Stretena

Jak mogą brzmieć albumy które za dwadzieścia lat nazwiemy kultowymi? Czy w naszych czasach, gdy codziennie pojawia się w eterze nowy utwór, powstają jeszcze płyty, o których nie zapomnimy po upływie kilku lat? 

th

Czy jesteś gotów, aby Twój świat się wywrócił? "Heartworms" grupy The Shins

20 marca minął rok od wydania albumu Heartworms grupy The Shins, a muzycy już zdążyli sprawić noworoczną niespodziankę swoim fanom - prezent w postaci nowej odsłony piosenek z zeszłorocznej płyty.

th

"Already it is dusk". Fryderyk dla Dariusza Przybylskiego

Płyta „Already It Is Dusk” otrzymała Nagrodę Fryderyka 2018 w kategorii Album Roku - recital solowy. Dariusz Przybylski, kompozytor i organista prezentuje na niej interpretacje muzyki dawnej i nowej przeznaczone na jedyny w swoim rodzaju instrument, organy Hammonda.

th

"Widma" pod batutą A. Kosendiaka z Wrocław Baroque Orchestra

Słuchacz ma do czynienia z nagraniem, które o wiele bliższe jest czasom i konwencjom Moniuszki, aniżeli wykonywaniu z niezwykłą starannością i narodowym namaszczeniem, tak bardzo popularnym we współczesnych czasach. 

th

Neil Young – Colorado. Szczerość i naturalność

Kiedy włączam płytę z udziałem Neila Younga, to prawie zawsze mam wrażenie, że trafiłem na muzykowanie po godzinach zamiast ciężkiej orki w temacie piosenki. Płytę Colorado recenzuje Andrzej Skórzyński.

th

Nirvana – ćwierć wieku bez prądu

Ćwierć wieku temu wydano jeden z najbardziej popularnych występów z serii MTV Unplugged. Dokładnie w 25. rocznicę ukazała się nowa edycja poszerzona o kilka roboczych wersji utworów. Akustyczny koncert ikony gatunku grunge nadal elektryzuje pomimo upływu czasu.

th

Ghosteen. Baśń o przemijaniu

„Pustka jest  żyznym gruntem, gdzie miłość i strata łączą się w pamięci i tworzą duchy, które żyją wśród nas”. Te słowa australijskiego piosenkarza Nicka Cave’a zostały wypowiedziane w kontekście jego relacji z członkami zespołu i ryzyka zatarcia tych relacji w związku ze zmianami osobowymi, które następowały na przestrzeni ponad trzydziestu lat w szeregach The Bad Seeds.

th

Czułość (i płyty, takie jak ta) to wszystko, czego dziś potrzebujemy

Duff McKagan na swojej najnowszej, solowej, bardzo zaskakującej płycie zadał kilka ważnych pytań i udzielił kilku jeszcze ważniejszych odpowiedzi. Koncertami promującymi album przypieczętował natomiast fakt, że Tenderness to jest to, czego dziś światu - nie tylko temu muzycznemu - potrzeba.

th

I wanna be free, czyli dlaczego Iggy Pop pragnie wolności

Jak to możliwe, że ikona wolności nadal czuje jej głód i od pierwszych momentów na płycie się o nią dopomina? I dlaczego ojciec chrzestny punka zarówno muzycznie, jak i tekstowo oddaje głos innym?

th

Paprykarz i oranżada to dobre połączenie. Big-beat na nowo

Muzycy Filharmonii Szczecińskiej wraz z gośćmi zabierają słuchaczy w podróż do muzycznego świata lat 60. i 70., odświeżając brzmienie znanych i mniej znanych piosenek big-beatowych. 

th

Esencja Australii

Muzyka z przesłaniem, poruszająca ważne problemy współczesnego świata, lokalne bogactwo dźwięków plus dobry głos, będący jednocześnie głosem rozsądku. Czy trzynaście utworów, oprowadzających nas po Krainie Kangura w towarzystwie Aborygenów, mocno nasyconych pięknem natury, może przynieść pecha?

th

Australia. Przez morze ognia

Australijskie pożary zostały opanowane, jednak problem nie przestał istnieć. W marcu miały premierę dwa wydawnictwa, z których dochód ma zwiększyć środki na naprawę szkód wywołanych przez żywioł.

th

Esja – Hania Rani

Muzyczna podróż z fortepianem w roli głównej.

th

Wszystko, co dobre, szybko się kończy. Historia debiutanckiej płyty Doorsów

"Doorsi grali jak nikt inny, a nikt inny nie grał i nie gra tak, jak oni." Ich debiutancki album ukazał się przeszło 50 lat temu a po dziś dzień jest nie tylko jedną z najważniejszych płyt w historii muzyki rockowej, ale w historii muzyki w ogóle.  

th

Nie oceniaj płyty po okładce?

„Nie oceniaj płyty po okładce”? Płyty muzyczne tworzy się, by odczuwać doznania dźwiękowe, jednak to okładka jest ich wizytówką i mówi o nich nieraz dużo więcej, niż można by się spodziewać!

th

Nie przez grzech

Festiwal Kultury Żydowskiej Zbliżenia od kilku już lat wpisuje się w mapę najważniejszych cyklicznych wydarzeń kulturalnych w Trójmieście. Stale poszerza się jego oferta muzyczna, obejmująca koncerty i warsztaty oraz płyty, wydawane w serii Academia Musica Judaica wespół z Akademią Muzyczną w Gdańsku. Tegoroczny, czwarty już krążek – zatytułowany Nie przez grzech – zawiera piosenki do słów poetek żydowskich z muzyką młodych trójmiejskich muzyków – Ignacego Wiśniewskiego, Ziemowita Klimka i Antoniego Wojnara.

th

1991 – czysta muzyczna magia

Dlaczego rok 1991 był tak istotny dla muzyki popularnej? Jakie ważne, zagraniczne płyty wtedy się ukazały? W nostalgiczną, muzyczną podróż zabiera nas Krzysztof Ciuk – muzyczny pasjonat, który pokusił się o płytowe podsumowanie 1991 roku.

th

#meaciekawostki: Złota era winyla

Powrót płyt winylowych do łask już od kilku lat jest wyraźnym trendem. Obecnie większość popularnych artystów oprócz wydań albumów w formie cyfrowej i CD przygotowuje również ich winylowe wersje, niejednokrotnie urządzając celebrowane przez fanów specjalne premiery. Jak widać po zeszłorocznych wynikach, zainteresowanie muzyką wydawaną na owianych nostalgią nośnikach nie tyle utrzymuje się, co wciąż dynamicznie wzrasta.

logowanie i rejestracja