th

#meaciekawostki: Hanatarash – zespół wysokiego ryzyka

Hanatarash nazywany jest najbardziej niebezpiecznym zespołem w historii. Dlaczego? O tym w najnowszej Meaciekawostce.
th

#meaciekawostki: Beethoven i sztuczna inteligencja

Komponowanie muzyki przez sztuczną inteligencję nie jest obecnie niczym zaskakującym, zwłaszcza kiedy mowa o tłach dźwiękowych w sklepach czy muzyce w reklamach. Jednak zespół kompozytorów i ekspertów od AI powołany przez firmę Deutsche Telekom podjął się ambitnego eksperymentu – dokończenia przez systemy komputerowe „X Symfonii” Ludwiga van Beethovena.
th

#meaciekawostki: Muzyka uczy, muzyka bawi, czyli kenijski sposób na szerzenie świadomości o COVID-19

W trudnych dla wielu osób czasach pandemii, okrytych niesławnym nimbem skromnie finansowanego sektora zdrowia, Polska nie jest jedynym krajem, w jakim pozostawiono lekarzy samym sobie. Wszak nie wszyscy poddali się globalnej depresji i siłą ruchów kultury zaczęli na własną rękę walczyć z niewydolnym systemem. Na światowej mapie depresji i zaniedbań odznacza się oryginalnością, barwnością oraz ogromnym optymizmem Kenia, o której opowiada niniejsza ciekawostka.
th

Wsłuchując się w otoczenie. Audiosfera

Jeśli słuchać, to nie tylko muzyki. W tym numerze MEAKULTURY przybliżamy zagadnienie audiosfery.
th

#meaciekawostki: Skrzypotrąba – kiedy skrzypce to za mało!

Instrument łączacy w sobie skrzypce i trąbkę? Tak – to skrzypotrąba! Kto ją wynalazł? W jakim celu została stworzona? Jakie jest jej brzmienie? Czy nadal się ją stosuje? Jak wygląda gra na tym instrumencie? 
th

Kiedy działanie staje się sztuką. Performatywność

Z pojęciem „performatywności” możemy spotkać się coraz częściej. Czym jest owa „performatywność”? W najnowszym numerze czasopisma MEAKULTURA rozważamy ten termin z wielu perspektyw. 
th

#meaciekawostki: A co, gdyby saksofon nigdy nie powstał?

Sytuacja opisana w tytule hipotetycznie mogła nam się przytrafić, ponieważ wczesne lata życia konstruktora tego pięknego instrumentu – Adolfa Saxa – obfitowały w nieoczekiwane zwroty akcji rodem z thrillera.
th

#meaciekawostki: Kreatywny dzień Dolly Parton

Amerykańska artystka Dolly Parton niewątpliwie miała talent do pisania hitów. Wypuściła spod swego pióra kilka piosenek, które singiel po singlu plasowały się na szczytach list przebojów – wystarczy wspomnieć o Jolene czy I Will Always Love You (tej samej, która dopiero dwadzieścia lat później w wykonaniu Whitney Houston zrobiła międzynarodową karierę). Mało kto jednak wie, co łączy obie piosenki.
th

#meaciekawostki: Smaczne instrumenty, czyli muzyka z warzyw i owoców

Zarówno kreatywność ludzka, jak i muzyka nie mają granic. Dowodem na to są muzyczne instrumenty stworzone z warzyw i owoców.
th

#meaciekawostki: SoundShirt - ubranie do słuchania

Na liście stu najciekawszych innowacji technologicznych 2020 roku opublikowanej przez magazyn „Time”, obok dronów NASA, robotów i egzoszkieletów znalazł się SoundShirt, czyli koszulka przekładająca muzykę na wrażenia dotykowe
th

Muzyczne związki Polski i Niemiec

Inspiracją i impulsem do stworzenia numeru poświęconego muzycznym relacjom między Polską i Niemcami stała się wystawa plakatów Maxa Skorwidera zatytułowana „Music Beyond Borders”, która powstała w ramach kampanii społecznej Save the Music Fundacji MEAKULTURA. Wernisaż miał miejsce 10 czerwca 2021 w Deutsches Polen-Institut w Darmstadt (w partnerstwie z Fundacją Współpracy Polsko-Niemieckiej) i trwa do 03.09.2021 roku.

12313

logowanie i rejestracja