th

As Time Goes By... czyli Uprowadzenie z Seraju

Tym razem prezentujemy tekst, który na łamach tego działu rozpoczyna nowy typ publikacji, będących zapisem wystąpień konferencyjnych, wykładów, itp. Pierwszy autor - okiem kulturoznawcy - przygląda się perypetiom i postawom bohaterów jednej z najsłynniejszych oper Mozarta...
th

Jazz alternatywą dla szarości PRL-u?

"U brzegów jazzu" ukazuje fenomen nowej muzyki w ujęciu Leopolda Tyrmanda. To zbiór szkiców stanowiących piękną opowieść o rodzeniu się nowej kultury muzycznej. Książka jest świetnie literacko skrojona, autor dzieli się z czytelnikiem własnymi refleksajmi dotyczącymi nie tylko muzyki, ale sztuki w ogóle.
th

Musical w kinie

Podobno Oscar w kategorii najlepszy reżyser, daje nagrodzonemu wolnośćw wyborze kolejnego tytułu, którego pragnie się podjąć. Tom Hooper po zdobyciu statuetki za Jak zostać królem, zapytany o kolejny projekt, odpradł Les Miserables.
th

Jaką muzykę rodzi wojna?

"Tym, którzy tego nie współtworzyli, wydaje się to wszystko niemal nierealne, absurdalną wędrówką na krawędzi między komedią a tragedią. Czy była to heroiczna walka o ludzką godność, czy cyniczna i groteskowa burleska? Jak było możliwe, że ci głodni ludzie, wyczerpani dziesięciogodzinną pracą fizyczną, do której nie byli przyzwyczajeni, mogli jeszcze myśleć o muzykowaniu, komponowaniu, graniu, że wznosili się na wyżyny swoich osiągnięć artystycznych?"[1]
th

Compassion, Construction and Color – The Music of Marta Ptaszyńska

Artykuł poświęcony twórczości wybitnej polskiej kompozytorki - Marty Ptaszyńskiej. W tym numerze czasopisma można też przeczytać wywiad z artystką.
th

Zwierzęta Prokofiewa

Gdzie w dobie komputerów, kina 3D i muzyki elektronicznej szukać ponadczasowych wzorców? Jak w najprostszy sposób wytłumaczyć to, co z pozoru niewytłumaczalne, nauczyć się wyrażać uczucia, kształtować wyobraźnię? Ratunkiem dla człowieka XXI-wieku pozostaje świat bajek i baśni – wywodzące się z kultury ludowej utwory przekazują ponadczasowe wzory postępowania i myślenia, otulone miękkim kocem fantazji.
th

Gershwin - droga do sukcesu

"Prawdziwa muzyka musi przekazywac myśli i aspiracje ludzi danej epoki. Moimi ludzmi sa Amerykanie. Moim czasem jest dzien dzisiejszy" – tą myślą George Gershwin kierował się w swojej twórczości. Wiara w amerykańską muzykę i wychodzenie poza utarte schematy sprawiły, że stał się jednym z najbardziej znanych kompozytorów na całym świecie. Jego utwory uznano za standardy muzyki jazzowej, jak i rozrywkowej.
th

Klasyczna synteza sztuk w twórczości Jagody Szmytki - mit czy rzeczywistość?

Szmytka zanim napisze utwór na jakiś instrument, gra na nim, poznaje i uczy się go. Obserwuje, jakie dźwięki wydobywa instrument pod wpływem różnych ruchów, gestów. [...] Ciekawe jest to, że zapis nie odnosi się w większości do kategorii dźwiękowych, lecz do szczegółowego opisu miejsca kontaktu muzyka z instrumentem, rodzaju i intensywności wykonywanego ruchu itp.
th

Klasyka awangardy - "Aus den sieben tagen" Stockhausena

Wyobraźmy sobie świat sprzed czterdziestu pięciu lat. Jest rok 1968. Amerykańska sonda "Surveyor  7" ląduje na Księżycu, w Wietnamie nadal toczy się wojna, w Polsce i we Francji rozpoczynają się demonstracje i strajki studenckie. Okres ten to też czas Dzieci-Kwiatów. I wyobraźmy sobie maj wspomnianego roku – światowe gazety opisują śmierć artysty.  
th

Glennialny Gould. Thomas Bernhard a radykalizm fortepianowy

Truizmem jest, że Glenna Goulda albo się nienawidzi, albo uwielbia. Mistrz interpretacji analitycznej, którego gra wyłamuje się z ram wirtuozerii, by tym lepiej oddać dzieło takim, jakie ono jest.
th

Witold Szalonek - muzyczny Kolumb z Czechowic-Dziedzic

XX wiek to okres charakteryzujący się różnorodnymi poszukiwaniami, także na gruncie muzyki. Niemal wszyscy kompozytorzy tego czasu szukali innego niż dotąd spojrzenia na muzykę, na sposoby kształtowania melodii, harmonii, etc. Każdy twórca obierał własną drogę poszukiwania. 

120212226

logowanie i rejestracja