logo konkursu

rekomendacje

Relacja z 12. Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Michała Spisaka

Artyści wybitni” – tymi słowami opisał zwycięzców 12. Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Michała Spisaka przewodniczący jury – prof. Wiesław Grochowski. Za nami 10 dni konkursu oraz 8 dni muzycznej rywalizacji w Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej.

12. Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Michała Spisaka rozpoczął się w dniu urodzin jego patrona – 14 września – Koncertem Inauguracyjnym. Publiczność zgromadzona w Sali Teatralnej Pałacu Kultury Zagłębia była zachwycona występem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Śląskiej pod batutą Massimiliano Caldiego oraz zaproszonych solistów – laureatów ubiegłorocznej edycji konkursu Roksany Kwaśnikowskiej i Gabriela Pidoux, a także światowej sławy klarnecisty Zoltána Kovácsa. Koncert zakończył się owacjami na stojąco oraz oficjalnym bankietem.

Niespełna 12 godzin później do pałacu przybyli pierwsi z 70 uczestników. Do konkursu zgłosili się w tym roku instrumentaliści pochodzący z Polski oraz Portugalii, Wenezueli, Japonii, Włoch i Czech. Rozpoczęła się muzyczna rywalizacja w specjalnościach fagot, róg i kontrabas. 16 września w dąbrowskiej Bazylice NMP Anielskiej odbył się pierwszy z cyklu minikoncertów, podczas którego wystąpiła najmłodsza w historii konkursu uczestniczka – 16-letnia Sytske Pas z Norwegii. Pierwszy etap zakończył się szczęśliwie dla 36 młodych instrumentalistów, którzy ponownie mogli zaprezentować się przed międzynarodowym jury w drugim etapie przesłuchań. – Poziom jest zróżnicowany jak na każdym konkursie, są świetni uczestnicy, ale nie ma już słabych, jak to bywało w poprzednich latach – podsumował przesłuchania I etapu zastępca przewodniczącego jury prof. Bogumił Gadawski.

Szymon Michalik (fagot), koncert laureatów, fot. Marek Wesołowski

W trakcie przesłuchań II etapu odbył się drugi z minikoncertów – na specjalnej scenie Centrum Handlowego Pogoria swoje talenty zaprezentowali Ludmila Kubíčková (róg) oraz Nicola Contini (fagot). Drugi etap konkursu przyniósł nieoczekiwane wyniki, ponieważ do finału dostało się nie czterech, a pięciu kontrabasistów oraz po czterech uczestników z pozostałych kategorii. Finaliści w ostatnim, trzecim etapie mieli okazję zagrać z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Zabrzańskiej pod kierownictwem Sławomira Chrzanowskiego. Dla wielu uczestników była to pierwsza możliwość występu wraz z orkiestrą.

Paweł Cal (róg), koncert laureatów, fot. Marek Wesołowski

Po 8 dniach zmagań i trzech koncertach finałowych jury, któremu przewodniczył prof. Wiesław Grochowski, wydało werdykt. Młodymi mistrzami instrumentu, czyli laureatami pierwszych nagród zostali: Paweł Cal (róg) oraz Szymon Michalik (fagot). W kategorii kontrabas jury postanowiło nie przyznawać pierwszej nagrody, jednak drugie miejsce zajął Marcin Bobak. – Ci wspaniali muzycy, którzy wygrali tegoroczną edycję konkursu, to już są w pełni ukształtowani artyści, to są – nie waham się użyć tego słowa – artyści wybitni – komentował przewodniczący jury. Prof. Grochowski podczas Koncertu Laureatów zaznaczył: – Dzięki temu konkursowi Michał Spisak jest coraz bardziej znany na świecie i grane są jego utwory. To naprawdę wielka sprawa, że Dąbrowa Górnicza organizuje konkurs, by promować polską muzykę i syna swojej ziemi. Gościem gali wręczenia nagród był przyjaciel Michała Spisaka, twórca jego biografii – Leon Markiewicz – który w dniu zakończenia konkursu obchodził swoje 90. urodziny.

Kolejny konkurs za rok, a usłyszymy młodych muzyków grających na harfie, saksofonie i klarnecie!

koncert laureatów, fot. Marek Wesołowski

 

Materiały dotyczące konkursu znajdą Państwo w poniższych linkach:

ZDJĘCIA: https://spisakkonkurs.pl/media/zdjecia/

WIDEO: https://spisakkonkurs.pl/media/wideo/

INFOMACJE: https://spisakkonkurs.pl/aktualnosc

Wesprzyj nas
Warto zajrzeć