th

Mistrzyni MałgoShata. Wywiad z Shatą QS

O umiejętnościach polskich artystów, o tajnikach tworzenia przebojów i o zmienianiu świata poprzez muzykę – rozmowa ze zwyciężczynią 6. edycji „Must Be The Music”, Małgorzatą Kuś, czyli Shatą QS.
th

"W istocie jestem aktorką". Wywiad z Ewą Podleś

O języku, dykcji, artykulacji słów i oczywiście o muzyce (nie tylko śpiewanej) z Ewą Podleś rozmawia Eliza Moraczewska.
th

Co w instrumencie piszczy? Wywiad z Beniaminem Voglem

O klawesynie Fryderyka Wielkiego i nieznanych polskich zbiorach, o setkach rozebranych własnoręcznie fortepianów i wymarzonym muzeum instrumentów opowiada Profesor Beniamin Vogel, muzykolog zajmujący się badaniami w dziedzinie instrumentologii, socjologii i historii muzyki.
th

Do czego tańczą koty?

Hałas, chaos, brudne analogowe dźwięki i koci jazgot prosto z Krakowa - przedstawiamy Państwu Straight Jack Cat! Marek Palka, wokalista i gitarzysta zespołu, opowiada o sytuacji na młodej polskiej scenie muzycznej, wadach i zaletach występu w telewizji oraz inspiracjach muzycznych.
th

"Od lat jestem buntownikiem i męczy mnie konserwatyzm". Rozmowa z Władysławem Komendarkiem

W dniach 23-27 kwietnia 2014 roku w Warszawie odbył się objęty naszym patronatem Space Art Festival. Zapraszamy do lektury wywiadu z Władysławem Komendarkiem – gościem specjalnym festiwalu, na którym zaprezentował elektroniczną improwizację live do filmu Metropolis Fritza Langa.
th

Wokół Estonii

O tożsamości estońskiego kompozytora, muzyce, filozofii Wschodu i inspiracjach historią w rozmowie z Weroniką Nowak opowiada młody twórca z Tallinna, Märt-Matis Lill.
th

Nie jestem jazzmanem...

... takie wyznanie może zaskoczyć. Zwłaszcza, gdy pada ze strony Dominika Wani - Gwarancji Kultury 2014 i zdobywcy dwóch Fryderyków w kategorii "jazz". MEAKULTURA miała przyjemność rozmawiać z artystą w ramach 3. Katowice JazzArt Festival, którego była patronem medialnym.    
th

"Nie należy traktować popkultury jak wroga, ale jak dynamicznego przyjaciela". Wywiad z Gregiem Przygockim

Spostrzeżeniami na temat natury przemysłu muzycznego w wywiadzie z Aleksandrą Masłowską dzieli się Greg Przygocki - wieloletni dyrektor generalny wytwórni fonograficznej Naxos w Kanadzie i współpracownik niezależnej firmy płytowej Analekta.    
th

"Na postawę tzw. awangardową (cokolwiek to dziś znaczy) mogą pozwolić sobie twórcy mający inne źródła dochodów". Wywiad z Tomaszem Opałką

Ciepły, wrażliwy człowiek, pełen życiowej mądrości. Jest też bystry i bywa złośliwy (zwłaszcza, kiedy ktoś go irytuje), ale stara się tego nie okazywać. Ma świetną pamięć nie tylko muzyczną, ale i do dziedzin zupełnie z nią niepowiązanych. Wolny, niepokorny duch i oryginał. Potrafi zaryzykować i nie boi się konsekwencji. Jest mało dyplomatyczny i strasznie honorowy, co przysparza mu w równym stopniu sympatii i antypatii w zależności od tego, czy spotyka na swojej drodze kogoś, kto ceni sobie szczerość. Takim jest, jako człowiek Tomasz Opałka, niezwykle utalentowany młody kompozytor – a jakim jest twórcą? Jakie są jego podglądy?
th

Uwaga: "Halny" - rozmowa z Andrzejem Dziukiem o nowym przedstawieniu Teatru im. S.I. Witkiewicza w Zakopanem

Rozmawiamy z dyrektorem Teatru im. S.I. Witkiewicza w Zakopanem Andrzejem Dziukiem w związku z premierą przedstawienia "Halny (niebezpieczne sny)". Nowy spektakl to projekt łączący w sobie elementy aktorskie z muzycznymi. Do współpracy przy kompozycji i organizacji elementów muzycznych i dźwiękowych Teatr zaprosił Józefa Skrzeka - wyjątkowego multiinstrumentalistę, kompozytora i wokalistę.
th

Wagner?! Koniecznie!

"Problem z Wagnerem leży w tym, że nie można go, tak jak to można na przykład zrobić z Rossinim, wykonać kiepsko" - z Tomaszem Koniecznym (nie tylko o Wagnerze) rozmawia Agnieszka Nowok

118192024

logowanie i rejestracja