th

„Altówka powstała przed skrzypcami i była przedstawiana na starych obrazach jako instrument aniołów”. Wywiad z Samuelem Zygmuntowiczem

Altówka posiada niezwykłe brzmienie, a altowiolistyka jest sztuką niewystarczająco dziś docenianą. Jak ocalić altówkę i przybliżyć jej znaczenie szerszej publiczności? Czym się wyróżnia na tle innych instrumentów? 
th

Dźwięk to istotny element krajobrazu. Wywiad z Sebastianem Bernatem.

O syntezie geografii z badaniami nad dźwiękiem z Sebastianem Bernatem rozmawia Joanna Kwapień.
th

„Wszystko wyparł pop”. Wywiad z Jarosławem Wasikiem

W rozmowie z Joanną Stanecką Jarosław Wasik – wokalista, kulturoznawca i autor tekstów –  opowiada o znaczeniu muzyki w jego życiu, inspiracjach, swojej drodze zawodowej oraz o roli polskiej piosenki i poezji muzycznej w dzisiejszych czasach.
th

„W młodych jest nadzieja” – rozmowa z Arturem Rucińskim (część II)

Artur Ruciński – baryton, jeden z najwybitniejszych śpiewaków operowych na świecie – w drugiej części rozmowy z Joanną Stanecką opowiada m.in. o sytuacji artystów muzyków w dzisiejszych czasach, pozycji muzyki klasycznej w Polsce, a także funkcjonowaniu kultury w przestrzeni telewizyjnej.
th

Verdi, vidi, vici. Wywiad z Arturem Rucińskim (część I)

Światowej sławy baryton, Artur Ruciński, w rozmowie z Joanną Stanecką opowiada m.in. o osobistych upodobaniach muzycznych, pracy zawodowego artysty muzyka oraz swoim zamiłowaniu do twórczości Giuseppe Verdiego.
th

Okiełznać stres sceniczny – rozmowa z Martą Klimek

Marta Klimek, studentka skrzypiec na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, laureatka kilkunastu konkursów skrzypcowych w rozmowie z Martą Kaczmarczyk opowiada o stresie wykonawczym, sposobach na jego zredukowanie i o tym, czy introwertyczni artyści mają szansę odnieść indywidualny sukces. 
th

Promocja muzyki współczesnym tropem. Wywiad z Kamilem „Jakuzą” Jaczyńskim

O procesach zachodzących we współczesnym świecie, o branży muzycznej i o specyfice swojego zawodu opowiada Kamil „Jakuza” Jaczyński – specjalista ds. public relations i marketingu muzycznego.
th

„Lubię słuchać ciszy” - rozmowa z Adamem Bałdychem

O tym, czym jest muzyka w życiu prywatnym i zawodowym, jakie są źródła inspiracji, co wspólnego ma poezja z muzyką, a także o różnych cechach publiczności z różnych krajów opowiada skrzypek jazzowy i kompozytor – Adam Bałdych.
th

Muzyka i wrażliwość. Rozmowa z dr hab. prof. UJ Magdaleną Szpunar

Dr hab. prof. UJ Magdalena Szpunar opowiada m.in. o tym, co wspólnego ma muzyka z wrażliwością oraz emocjami, wpływie muzyki na zdrowie psychiczne, a także o filozoficznych i literackich poglądach na sztukę.
th

„Życie z muzyką jest piękniejsze” - rozmowa z Marcinem Zdunikiem

Marcin Zdunik – wybitny polski wiolonczelista, solista i kameralista, w rozmowie o swoich pasjach, doświadczeniach i planach artystycznych oraz o swojej najnowszej kompozycji: koncercie wiolonczelowym.
th

„Kultura jest zawsze transnarodowa, a zjawiska muzyczne nigdy nie zatrzymują się jedynie na granicach państw” - rozmowa z prof. Peterem Oliverem Loewem, dyrektorem Niemieckiego Instytutu Spraw Polskich w Darmstadt

Peter Oliver Loew pełni funkcję dyrektora Niemieckiego Instytutu Spraw Polskich od roku 2019. W rozmowie z Agnieszką Nowok-Zych opowiada m.in. o muzycznych relacjach polsko-niemieckich czy wystawie plakatów „Music Beyond Borders” w ramach kampanii „Save the Music”. 

12325

logowanie i rejestracja