Archiwum numeru 27
Wydanie: 2019-03-01 - 2019-03-31
Meandry

Porozmawiajmy o Stanisławie Moniuszce
Karol Furtak
W Roku Moniuszkowskim w MEAKULTURZE nie może zabraknąć numeru poświęconego Stanisławowi Moniuszce... jednak warto zerknąć głębiej w twórczośc tego kompozytora – nie tylko drążyć jej patriotyczne konte…Wywiady

Moniuszkę wtłoczono w sztywne ramy i zamknięto w "cepeliowskim" idiomie
Karol Furtak
Wywiad z Maestro Marcinem Sompolińskim, który uczestniczy w rekonstrukcji wileńskiej partytury Halki i który taką realizację przygotowuje jako dyrygent w Warszawskiej Operze Kameralnej.
Tradycyjna "Halka" nie istnieje!
Karol Furtak
Wywiad z Maestro Piotrem Wajrakiem, który w Operze Nova w Bydgoszczy w kwietniu 2013 roku przygotował premierę Halki, a następnie nagrał ją w latach 2018/19 na potrzeby wydania DVD; obecnie przygotowu…Felietony

Po co śpiewać dziś utwory Stanisława Moniuszki
Jacek Szymański
Niełatwo jest odpowiedzieć na pytanie po co nam, w XXI wieku, Stanisław Moniuszko... Niełatwo jest odpowiedzieć na nie choćby przed samym sobą, bo okazuje się, że często traktujemy jego sztukę nieco p…
Śpiewanie to obciach. Szymanowska, Kurpiński, Lessel... Moniuszko. Śpiewnik domowy.
Dorota Relidzyńska
Wspólne śpiewanie, śpiewanie amatorskie, solo z akompaniamentem. Czy w dzisiejszych czasach w Polsce można wyobrazić sobie coś bardziej obciachowego?
Czekając na pariasa. Kilka słów o przyczynach zapomnienia "Parii" Moniuszki
Ignacy Zalewski
Jak podaje Encyklopedia Teatru Polskiego Paria, ostatnia ukończona opera Stanisława Moniuszki, była po II Wojnie Światowej wprowadzana do repertuaru polskich oper tylko siedem razy. Ostatni raz cztern…Recenzje

Patriotyczny balans...
Agnieszka Nowok - Zych
W Roku Stanisława Moniuszki – bo rok 2019 został nim ogłoszony oficjalnie z ramienia Sejmu – z pewnością tyluż się cieszy, co niepokoi. Bo i ile razy można słuchać Śpiewnika domowego? Halki? Straszneg…
"Widma" pod batutą A. Kosendiaka z Wrocław Baroque Orchestra
Paweł Bocian
Słuchacz ma do czynienia z nagraniem, które o wiele bliższe jest czasom i konwencjom Moniuszki, aniżeli wykonywaniu z niezwykłą starannością i narodowym namaszczeniem, tak bardzo popularnym we współcz…Publikacje

Fenomen "Śpiewników domowych"
Iwona Sawulska
"Ja nic nowego nie tworzę; wędruję po polskich ziemiach, jestem natchniony duchem polskich pieśni ludowych i z nich mimo woli przelewam natchnienie do wszystkich moich dzieł".- S. Moniuszko, ze Wstępu…
Moniuszko wirtuozowski. O parafrazach fortepianowych Henryka Melcera-Szczawińskiego
Szymon Atys
Czy istnieje polski odpowiednik lisztowskich opracowań „topowych” romantycznych pieśni? Czy rodzimy pianista, realizujący się w romantycznej wirtuozerii, ma na co liczyć, jeżeli chodzi o „swojskie kaw…Edukatornia

Kwartety niedoceniane
Katarzyna Boniecka
Stanisław Moniuszko - mistrz opery narodowej i pieśni pozostaje do dziś nieznany jako twórca dzieł kameralnych. Nie ma w tym nic dziwnego, biorąc pod uwagę niewielką ilość powstałych w tym gatunku dzi…
Moniuszko oswojony
Ewa Kuszewska
Kolorowe kłębuszki, ruch kołowy imitujący kołowrotek czy kręcenie rączkami w naśladowaniu zwijania, to elementy zabawy przy dźwiękach pieśni Stanisława Moniuszki Prząśniczka...Rekomendacje

Konkurs Moniuszkowski, czyli wielkie śpiewanie w Warszawie
Katarzyna Budzyńska
Stanisław Moniuszko zajmuje w muzyce polskiej XIX wieku obok Fryderyka Chopina miejsce najwybitniejsze. Dzieła jego głęboko zakorzeniły się w polskiej wyobraźni narodowej i do dziś nie straciły nic na…
Rok Moniuszkowski w Operze Nova
materiały prasowe
Halka, Straszny dwór i Koncert letni w 200. rocznicę urodzin Stanisława Moniuszki, czyli propozycje Opery Nova w Bydgoszczy na uczczenie Roku Moniuszkowskiego.
Zapraszamy na Poznańską Wiosnę Muzyczną!
Redakcja
48. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej „Poznańska Wiosna Muzyczna” odbędzie się w dniach 28 marca – 4 kwietnia 2019 roku. Na 8 festiwalowych dni zaplanowanych zostało 14 koncertów, wydarzenia…
Sensorium Rafała Zapały w USA
Redakcja
Sensorium to instalacja dźwiękowa Rafała Zapały, która będzie prezentowana w instytucie CCRMA na Uniwersytecie Stanforda.