Teatr letni pod Opera Nova; źródło: materiały organizatora

rekomendacje

Rok Moniuszkowski w Operze Nova

Halka, Straszny dwór i Koncert letni w 200. rocznicę urodzin Stanisława Moniuszki, czyli propozycje Opery Nova w Bydgoszczy na uczczenie Roku Moniuszkowskiego. 

Rok 2019 – Rok Moniuszkowski  Opera Nova w Bydgoszczy rozpoczęła czterema spektaklami Halki oraz sesją nagraniową obrazu tego przedstawienia dla potrzeb przygotowywanej DVD. Nieprzypadkowo ten tytuł (po Manru Paderewskiego i Rusałce Dworzaka) został wybrany dla zarejestrowania na płycie. Spektakl, którego premiera odbyła się w 2013 roku i zainaugurowała XX Bydgoski Festiwal Operowy, przeszedł do historii bydgoskiej Opery i jest jednym z najbardziej poruszających i wyczekiwanych przez publiczność. O tej realizacji mówimy z dumą: „nasza Halka”. Jest kilka przyczyn sukcesu Opery Nova z 2013 roku: świetnie przygotowana warstwa wokalna i muzyczna, oddająca bogactwo Moniuszkowskiej partytury, ekspresyjność gry aktorskiej, reżyserska koncepcja przemawiania do empatii widza i trafne rozłożenie emocjonalnych akcentów, twórcza aktualizacja elementów polskiej tradycji. Do tego wymienić trzeba nowocześnie i sensownie zakomponowaną, piękną przestrzeń sceniczną, którą tak charakteryzuje reżyser, Natalia Babińska: Przeciwstawiamy przepych balu, z jego fajerwerkami i cyrkowymi sztuczkami – naturalności i przejrzystości przestrzeni we wsi w górach. Część pierwsza spektaklu jest dynamiczna, efekciarska, musicalowa, część druga – statyczna, wrośnięta w ziemię, naturalna. Mamy też dwa światy scenograficzne: złoty pałacowy i śnieżny plenerowy. Scenografia pozostaje maksymalnie abstrakcyjna i bazą spektaklu jest ruch sceniczny oraz gra rekwizytu. W tę przestrzeń świetnie wpisuje się balet. A kiedy dołożymy precyzyjnie grającą orkiestrę, otrzymujemy przedstawienie, o którym można napisać same dobre rzeczy. Na ten spektakl przychodzą zagorzali miłośnicy Moniuszki, jak i ci, którzy po raz pierwszy (i z pewną nieufnością) zamierzają poznać polską operę narodową. Jedni i drudzy nie zawiodą się!

Sesje nagraniowe warstwy dźwiękowej Halki zarejestrowała firma fonograficzna DUX w czerwcu 2018 r., obraz został utrwalony w styczniu 2019 r. przez MCVideo. W nagraniach wzięli udział: Jolanta Wagner (Halka), Dorota Sobczak (Zofia), Tadeusz Szlenkier (Jontek), Łukasz Goliński (Janusz), Jacek Greszta (Stolnik), Łukasz Jakubczak (Dziemba), Szymon Rona (Dudziarz) oraz Chór, Balet i Orkiestra Opery Nova pod batutą kierownika muzycznego spektaklu, Piotra Wajraka.

HALKA  opera Stanisława Moniuszki. Premiera w Operze Nova 2013 r.
Realizatorzy:
Kierownictwo muzyczne: Piotr Wajrak
Reżyseria: Natalia Babińska
Scenografia: Diana Marszałek, Julia Skrzynecka
Kostiumy: Paulina Czernek-Banecka
Choreografia: Iwona Pasińska
Reżyseria świateł: Maciej Igielski
Przygotowanie chóru: Henryk Wierzchoń

Po sześciu latach Opera Nova sięga po drugą narodową operę Moniuszki- Straszny dwór. Będzie to piąta realizacja tego tytułu w historii bydgoskiej sceny operowej sięgającej 1956 roku, a zarazem pierwsza przygotowywana we własnym gmachu Opery Nova przy ul. Marszałka Focha.
27 kwietnia, inaugurując XXVI Bydgoski Festiwal Operowy, Straszny dwór powróci na afisz po 25 latach od poprzedniej premiery. Zrealizuje go ponownie duet twórców Babińska – Wajrak wraz z autorkami scenografii: Dianą Marszałek i Julią Skrzynecką (obie w ostatnich latach stworzyły dekoracje/kostiumy do kilku baletów z repertuaru Opery Nova), choreografką Anną Hop oraz Martyną Kander, która zaprojektuje kostiumy. Należy wymienić także reżysera świateł, Macieja Igielskiego, który ma niebagatelny udział w sukcesach wielu spektakli Opery Nova, a który ponownie współpracować będzie z bydgoską Operą.
5 marca rozpoczęły się próby Orkiestry z Piotrem Wajrakiem, a Natalia Babińska przedstawiła artystom swą koncepcję reżyserską. Magazyny przyjęły już wielką ilość tkanin, aluminium, drewna, farb. Do dyspozycji realizatorów Opera Nova oddaje swą nową, zamontowaną w październiku ub. roku, scenę obrotową.
Bilety na premierę będą w sprzedaży od 18 marca. Premierowe spektakle odbędą się 27 i 28 kwietnia. Kolejne: 7,8,9 czerwca i we wrześniu br.

 

5. maja, równo w dwusetną rocznicę urodzin Stanisława Moniuszki, zaprosimy do teatru letniego na koncertowe wykonanie fragmentów oper Straszny dwór i Halka. Wystąpią soliści i zespoły artystyczne Opery Nova.
Koncert, odbywający się w amfiteatrze nad brzegiem Brdy i w sąsiedztwie urokliwej Wyspy Młyńskiej, organizowany jest przez Operę Nova w ramach ogłoszonego przez Sejm RP i UNESCO Roku Moniuszkowskiego i wpisuje się także w całodzienny projekt pn. Wyspa Moniuszki.

więcej informacji: https://www.opera.bydgoszcz.pl

Info: Ewa Chałat, Opera Nova w Bydgoszczy

 

Spis treści numeru Porozmawiajmy o Stanisławie Moniuszce

Felietony

Jacek Szymański, Po co śpiewać dziś utwory Stanisława Moniuszko

Dorota Relidzyńska,

Śpiewanie to obciach. Szymanowska, Kurpiński, Lessel… Moniuszko. Śpiewnik domowy

Wywiady

Marcin Sompoliński/ K. Furtak, Moniuszkę wtłoczono w sztywne ramy i zamknięto w „cepeliowskim” idiomie

Piotr Wajrak/ K. Furtak, Tradycyjna “Halka” nie istnieje!

Recenzje

Agnieszka Nowok – Zych, Patriotyczny balans…

Paweł Bocian, „Widma” pod batutą Andrzeja Kosendiaka z Wrocław Baroque Orchestra

Publikacje

Iwona Sawulska, Fenomen „Śpiewników domowych”

Szymon Atys, Moniuszko wirtuozowski. O parafrazach fortepianowych Henryka Melcera-Szczawińskiego

Edukatornia

Katarzyna Boniecka, Kwartety niedoceniane

Ewa Kuszewska, Moniuszko oswojony

Kosmopolita

Ignacy Zalewski, Czekając na pariasa. Kilka słów o przyczynach zapomnienia „Parii” Moniuszki

Rekomendacje

Konkurs Moniuszkowski czyli wielkie śpiewanie w Warszawie

Rok Moniuszkowski w Operze Nova

Wesprzyj nas
Warto zajrzeć