Organy w bazylice Notre-Dame w Montrealu; fot. Macy Nguyen (unsplash.com)

Meandry

Organy. Oblicza króla instrumentów

Tematem najnowszego numeru jest monumentalny, olśniewający, zapierający dech w piersiach instrument, który o popularność zabiegać nie musi – organy. Wydawać się może, że o tym „gigancie”, inspirującym pokolenia kompozytorów z Bachem na czele, napisano już wszystko. A jednak chcielibyśmy zaproponować Państwu nietypowe spojrzenie na organy.

Profesor Michał Szostak, niekwestionowany ekspert w tej dziedzinie, w rozmowie z Dorotą Relidzyńską dzieli się swoimi doświadczeniami z pracy naukowej oraz refleksjami o zawodzie artysty. Uzupełnieniem rozmowy jest dwuczęściowa anglojęzyczna publikacja prof. Szostaka pt.: Frédéric Chopin and the organ, zgłębiająca rzadko podejmowane zagadnienie relacji polskiego kompozytora z organami oraz ich wpływu na twórczość Chopina (artykuł pierwotnie ukazał się w 389 numerze czasopisma „The Organ”). Z kolei kompozycjom innego romantyka – Edvarda Griega nazywanego „Chopinem północy” – zarejestrowanym w zaskakujących aranżacjach na harfę klawiszową i organy na płycie Edvard Grieg: Alfedans przysłuchuje się Aleksandra Nowak.

Na innym muzycznym biegunie znajduje się twórczość amerykańskiego kompozytora Johna Cage’a. Antoninę Wiatr oraz Stanisława Godka szczególnie zainteresował „najdłuższy utwór w zarejestrowanej historii”, czyli ORGAN2/ASLASP i rozpoczęty w 2001 roku „John Cage Organ Project”. W swoim podwójnym felietonie pt. Kapsuła czasu autorzy wspólnie dyskutują o formie oraz możliwych interpretacjach tego muzycznego eksperymentu. Dział EDUKATORNIA wzbogacił artykuł dyrygenta, organisty i badacza organów historycznych Andrzeja Szadejki, rozwiązujący zagadkę „nieistniejących organów z nieistniejącego kościoła” w Gdańsku-Oruni. Tekst pochodzi z publikacji Muzyka sakralna w drodze ku niepodległej Wydawnictwa Akademii Muzycznej w Gdańsku.

Zapraszamy do lektury! Być może, słuchając brzmienia organów przy okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia, spojrzymy na ten instrument z zupełnie nowej perspektywy.

Lista tekstów:

  • Dorota Relidzyńska –„Nie każdy muzyk, malarz czy aktor z definicji jest artystą”. Rozmowa z dr. hab. Michałem Szostakiem TUTAJ
  • Michał Szostak – Frédéric Chopin and the organ (part 1) TUTAJ
  • Michał Szostak – Frédéric Chopin and the organ (part 2) TUTAJ
  • Antonina Wiatr, Stanisław Godek – Kapsuła czasu TUTAJ
  • Aleksandra Nowak – „Edvard Grieg: Alfedans” – brzmienia swojskości TUTAJ
  • Andrzej Szadejko – Nieistniejące organy z nieistniejącego kościoła. Historia instrumentu z kościoła pw. św. Jana Bosko w Gdańsku-Oruni TUTAJ
  • Save the Music – Playlista numeru TUTAJ
Wesprzyj nas
Warto zajrzeć