Mikołaj Laskowski, polski kompozytor młodego pokolenia, otrzymał stypendium dla uczestników Letnich Kursów Nowej Muzyki w Darmstadt. Obejmuje ono zaproszenie na Letnie Kursy w Darmstadt w roku 2018 oraz zamówienie utworu. Wśród tegorocznych stypendystów znalazło się sześciu muzyków i kompozytorów z Europy i USA.
W jury przyznającym tegoroczne stypendia zasiadali: Joanna Bailie (kompozytorka), Eva Zöllner (akordeonistka) oraz Thorbjørn Tønder Hansen (kurator). Oprócz Mikołaja Laskowskiego w gronie stypendystów znaleźli się: Quartetto Maurice (kwartet smyczkowy/ Włochy), Ine Vanoeveren (flet / Belgia), Nina Guo (głos / USA), Bethany Younge z Ensemble Mocrep (kompozycja / USA), Reiko Yamada (kompozycja / Japonia).
Rozdanie stypendiów towarzyszyło uroczystości wręczenia Kranichsteiner Musikpreis, która w tym roku powędrowała do kompozytorki Celeste Oran (26 lat) oraz puzonisty Westona Olenckiego (23 lata).
Mikołaj Laskowski (ur. 1988) studiował kompozycję pod kierunkiem Yannisa Kyriakidesa i Petera Adriaansza w Królewskim Konserwatorium w Hadze, a także Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil w Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Jego utwory były wykonywane w Polsce, w Niemczech, we Włoszech, w Finlandii, Danii, Holandii i w Czechach, m.in. na festiwalach Gaudeamus Muziekweek, Tampere Biennale, Klang Festival, Young Composers Meeting, Ostrava Days, Musica Polonica Nova, Musica Electronica Nova.
Mimo młodego wieku Laskowski jest laureatem wielu nagród, m.in. w 2015 roku jego utwór The tiger left me unsatisfied na klarnet basowy, skrzypce, perkusję i organy Hammonda zdobył rekomendację podczas 62. Międzynarodowej Trybuny Kompozytorów UNESCO w kategorii twórców do 30. roku życia.
Kompozytor tworzy głównie kameralne utwory instrumentalne i elektroniczne. Pisze także muzykę do spektakli teatralnych i form filmowych, a wspólnie z kompozytorem Jackiem Sotomskim współtworzy duet magnetofonowy sultan hagavik oraz Atelier Compozytorskie KOMPOPOLEX.
“Muzyka Mikołaja Laskowskiego jest odbiciem schizofrenicznej świadomości jego pokolenia. Ironia i nostalgia, elektroniczny kicz i wyrafinowane brzmienia instrumentalne, wszechobecny sampling i internetowa plądrofonia łączą się w niej z prześmiewczymi odwołaniami do estetyki New Age” pisała Monika Pasiecznik w artykule Muzyka 2.1: Mikołaj Laskowski
Utworów Mikołaja Laskowskiego można posłuchać na stronie internetowej kompozytora:
Mikołaj Laskowski, fot. z archiwum kompozytora