Archiwum numeru 7
Wydanie: 2017-07-01 - 2017-07-31
Meandry

Dziękujemy za wsparcie!
Redakcja
Powoli zaczynają wpływać do nas pieniądze przekazane przez Was z 1% podatku. Jesteśmy ogromnie wdzięczni za to, że spośród tylu organizacji wybraliście właśnie nas!
Stanisław Moniuszko
Max Skorwider
Stanisław Moniuszko (1819-1872) – kompozytor, dyrygent oper, orkiestr symfonicznych i chórów, organista oraz pedagog. Autor ok. 268 pieśni, operetek, baletów i oper. Do jego najsłynniejszych dzieł nal…
Dawno, dawno temu... w muzyce
Anna Kruszyńska
Rozpoczęły się wakacje. W tym czasie zazwyczaj podróżujemy, zwiedzamy różne miejsca czy po prostu leniwie wypoczywamy. A co powiecie na to, aby wyruszyć z nami w muzyczną podróż? Podróż do świata dźwi…
Patronuj (MEA)kulturze
Anna Wyżga
„Patron to osoba lub instytucja opiekująca się kimś, czymś”. Od niedawna pojawiła się możliwość zaopiekowania się... nami. Wszystko za sprawą portalu Patronite.pl.Wywiady

„W starożytnej Grecji muzyka jest zawsze związana ze świętem”. Wywiad z prof. Markiem Węcowskim
Anna Kruszyńska
O roli muzyki, zaangażowaniu Greków w działaność muzyczną, greckich instrumentach muzycznych oraz związkach muzyki z teatrem w starożytnej Grecji z prof. Markiem Węcowskim rozmawia Anna Kruszyńska.
„Muzyka zaczyna się wraz z człowiekiem – nie ma jej przed nim, jego nie ma bez niej”. Wywiad z prof. Anną Gruszczyńską-Ziółkowską
Anna Kruszyńska
O tym, czym jest archeomuzykologia i czy badacze odwołują się wyłącznie do czasów starożytnych oraz o tym, jak wiele wspólnego z archeomuzykologią ma komiks o Asterixie i Obelixie z prof. Anną Gruszcz…Felietony

Starożytne brzmienia we współczesnosci
Aleksandra Szyguła
Wbrew pozorom odtworzenie muzyki starożytnej nie jest łatwym zadaniem. Na szczęście wśród współczesnych artystów istnieją tacy, którzy badaniom nad dawnymi kulturami poświęcili swoją działalność.
Nie tylko „Aida”, czyli starożytny Egipt i opera
Aleksander Przybylski
Kolumb chciał popłynąć do Indii, a odkrył Amerykę. Twórcy Cameraty florenckiej chcieli wskrzesić antyczny dramat, a wyszła im opera. Starożytna inspiracja rzutowała jednak przez blisko dwa stulecia na…
Czy ta muzyka przeżyła? O nietrwałości i nieśmiertelności utworów starożytnych
Jan Lech
Czy ktoś mógłby w końcu powiedzieć, czy muzyka starożytnych Greków była ciekawa?Większość rekonstrukcji na podstawie zachowanych fragmentów jest przeraźliwie monotonna. Trudno słuchać tego z ciekawośc…
„Orion” Kaiji Saariaho
Katarzyna Trzeciak
Orion Kaiji Saariaho to kompozycja przeznaczona na wielką orkiestrę, która powstała w 2002 roku na zamówienie the Cleveland Orchestra. Tytułowa postać zaczerpnięta z mitologii greckiej to tajemniczy m…Recenzje

Czy filmy o starożytności ukazują nam prawdę o muzyce tamtych czasów?
Katarzyna Sienkiewicz
Decydując się na obejrzenie filmu historycznego często mamy wielką nadzieję, że będziemy mieli szansę zobaczyć jak najwierniejsze odwzorowanie przeszłości, że doświadczymy innej estetyki, zapoznamy si…
Nowowiejski w nowym wydaniu. Recenzja płyty „Quo Vadis”
Aleksandra Szyguła
Feliks Nowowiejski został patronem 2016 roku. Wtedy to - dokładnie 18 stycznia - przypadała 70. rocznica jego śmierci. Z tej okazji odbyło się wiele wydarzeń kulturalnych, a ich ukoronowaniem był Konc…Publikacje

Śladami starożytnych instrumentów: idiofony na Cyprze, w Egipcie i Syro-Palestynie (cz.1)
Justyna Dziubecka
Idiofony to instrumenty muzyczne wykonane z materiału o naturalnej sprężystości, określane również jako samobrzmiące. Stanowią one naturalne przedłużenie ludzkich kończyn i ich podstawową funkcją jest…
Śladami starożytnych instrumentów: idiofony na Cyprze, w Egipcie i Syro-Palestynie (cz.2)
Justyna Dziubecka
Muzyka starożytnej Syro-Palestyny w okresie grecko-rzymskim i bizantyjskim kształtowana była przez wiele tradycji. Należały do nich między innymi kultury: żydowska, fenicka, perska, grecka i arabska,…Edukatornia

Dwugłos w sprawie grzechotek
Sylwia Siemianowska, Anna Gruszczyńska-Ziółkowska
Wśród znanych wczesnośredniowiecznych grzechotek najliczniejsze są pisanki gliniane. Spotyka się je zarówno na grodach i osadach, jak i na cmentarzyskach. Znaczna koncentracja tych przedmiotów występu…
Pomost do świata dźwięków
Marta Pakowska, Aleksandra Gruda
Archeomuzykologia pozwala na wikłanie się w zagadki dotyczące przedmiotów, które kiedyś stanowiły instrument muzyczny lub muzyczne narzędzie. Niełatwo zadawać pytania niemym fragmentom przeszłości - ż…Rekomendacje

Opery w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej
Redakcja
Starożytność inspirowała twórców oper, choć dzisiaj często w inscenizacjach operowych można znaleźć uwspółcześnione wersje antycznych pierwowzorów. Może warto zatem prześledzić repertuary i wybrać coś…
Blogi archeomuzykologiczne
Redakcja
Mamy nadzieję, że przeczytane teksty zainspirowały i zachęciły Was do pogłębienia wiedzy z zakresu archeomuzykologii czy kultury muzycznej starożytnych społeczeństw w ogóle. Możecie dalej śledzić to,…