Autorka plakatu: Karolina Balcer

felietony

100. numer MEA! "Od klasyki do rozrywki"

Drodzy Czytelnicy,

Z ogromną przyjemnością zapraszamy do zapoznania się z 100. numerem MEAKULTURY! Jubileuszowe wydanie poświęcimy tematyce łączenia różnych gatunków muzycznych.

Pomysł na temat numeru specjalnego wydaje się być strzałem w 10! Ponieważ kiedy, jeśli nie teraz (w 100. wydaniu!), warto zastanowić się nad odwieczną konfrontacją muzyki klasycznej i popularnej?!

Synteza obu gatunków, a przede wszystkim innowacyjne opracowania istniejących już utworów, to cyliczne eksperymenty współczesnej twórczości muzycznej. Coraz częściej artyści sięgają do repertuaru muzyki klasycznej – tworzą transkrypcje, inspirują się motywami konkretnych dzieł, prezentują nowe utwory w odmiennych aranżacjach lub zupełnie je zmieniają, przenosząc daną kompozycję w “inny” wymiar. Czy jednak klasyka dobrze brzmi w nowoczesnej formie? A może wolimy posłuchać oryginalnych wykonań? Oczywiście kolejne opracowania dzieł dodają im nowego blasku, ale niejednokrotnie zdarza się, że odkrywcze interpretacje niekoniecznie należą do udanych. Te kwestie poddamy krytyce w niniejszym numerze.

W wydaniu specjalnym przeczytamy m.in. o konfrontacji skrzypków – Vanessy Mae i Nigela Kennedy’ego, jazzowym świecie Fryderyka Chopina, zatrzymamy się przy Filharmonii Dowcipu. Zachęcamy także do zapoznania się z publikacją dr Grzegorza Piotrowskiego oraz przyjrzeniu się rozmowie z Michałem Mendykiem.

Autorka plakatu: Karolina Balcer

Redaktor naczelną wydania specjalnego jest Joanna Zawada.

Zapraszamy do lektury!

Wesprzyj nas
Warto zajrzeć