materiały prasowe, fragment plakatu konkursowego

rekomendacje

12. Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Michała Spisaka

Fagot, róg i kontrabas to kategorie, w których zaprezentują się młodzi muzycy podczas 12. Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Michała Spisaka w Dąbrowie Górniczej. Konkurs dedykowany jest instrumentalistom, którzy nie ukończyli 30. roku życia. W tym roku odbędzie się w dniach 14-23 września.

Młodzi muzycy chętni do wzięcia udziału w 12. Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Michała Spisaka mogą nadsyłać swoje zgłoszenia do 15 czerwca 2018 roku. Konkurs zgodnie z tradycją otworzy koncert inauguracyjny. 14 września o godzinie 18:00 na dużej scenie Pałacu Kultury Zagłębia wystąpi Filharmonia Śląska im. Henryka Mikołaja Góreckiego pod batutą Massimiliano Caldiego wraz z zaproszonymi solistami: dr hab. Zoltánem Kovácsem (klarnet) oraz laureatami ubiegłorocznej edycji konkursu – Roksaną Kwaśnikowską (skrzypce) i Gabrielem Pidoux (obój). W programie znajdą się utwory Michała Spisaka, Karola Szymanowskiego, Mauricia Ravela, Johanna Nepomuka Hummla i Piotra Czajkowskiego. Koncert poprowadzi Violetta Rotter-Kozera.

Podczas wszystkich trzech etapów przesłuchań uczestnicy będą oceniani przez międzynarodowe jury, składające się z wybitnych muzyków i pedagogów z polskich i zagranicznych uczelni. Podczas ostatniej, trzeciej części przesłuchań, dwunastu najlepszych muzyków zagra na scenie z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Zabrzańskiej pod batutą Sławomira Chrzanowskiego, a całość zakończy się galą wręczenia nagród oraz koncertem laureatów.

Na przestrzeni lat konkurs stał się kuźnią młodych talentów, wyjątkowym wydarzeniem w obszarze kultury muzycznej oraz formą uczczenia pamięci wybitnego polskiego kompozytora, urodzonego w Dąbrowie Górniczej, Michała Spisaka. W ubiegłym roku rywalizowało ze sobą 143 młodych muzyków z całego świata w kategoriach skrzypce, altówka i obój.

UWAGA!

Ze względu na problemy techniczne związane z oficjalną stroną internetową 12. Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Michała Spisaka, termin nadsyłania zgłoszeń do konkursu został przedłużony do dnia 24 czerwca br. Kartę zgłoszenia oraz regulamin można znaleźć na oficjalnej stronie organizatora – Pałacu Kultury Zagłębia (www.palac.art.pl<https://www.palac.art.pl>). Do czasu ponownego uruchomienia oficjalnej strony konkursu, zgłoszenia można nadsyłać pocztą tradycyjną na adres: Pałac Kultury Zagłębia, Plac Wolności 1, 41-300 Dąbrowa Górnicza lub pocztą elektroniczną na adres: malgorzata.fert@palac.art.pl<malgorzata.fert@palac.art.pl>. W razie jakichkolwiek pytań ze strony kandydatów organizatorzy proszą o kontakt pod numerem telefonu (32) 733 88 00.


Współorganizatorzy konkursu:

Pałac Kultury Zagłębia

www.palac.art.pl

Dąbrowa Górnicza dla aktywnych

www.dabrowa-gornicza.pl

Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach

www.am.katowice.pl

Więcej informacji na temat Konkursu znajdą Państwo tutaj: www.spisakkonkurs.pl

Spis treści numeru  Czego potrzeba, by powstała muzyka?

Felietony

Karol Furtak, Czy fortepian może być prawdziwie „ludzki”? Kilka uwag o „Królu Olch” Liszta jako fortepianowej wersji pieśni „prawdziwie romantycznej”.

Małgorzata Wojciechowska, Czy gra na instrumencie może być wege?

 

Wywiady

Agnieszka Homa, „Najtrudniejsze na scenie jest bycie sobą” – wywiad z Wojciechem Kulczyckim

Dorota Relidzyńska, Benedyktyńska robota – rozmowa z Michałem Koszelem

 

Recenzje

Aleksandra Bliźniuk, Nowoczesne narzędzie do nauki muzyki

Dorota Relidzyńska, W poszukiwaniu zapomnianych brzmień

 

Publikacje

Paweł Miczka, Użycie strun jelitowych w instrumentach smyczkowych w latach 1880-1945

Magdalena Nowicka-Ciecierska, Muzyk i jego instrument – instrument i jego muzyk. Wizerunek kontrabasisty w prozie Philipa-Dimitri Galása i Patricka Süskinda

 

Edukatornia

Bartosz Miler, Perkusista – czyli kto?

Ryszard Lubieniecki, Amplifikacja instrumentu akustycznego. Idea i praktyka

 

Kosmopolita

Iwona Granacka, Orkiestra z wysypiska – największy skarb Paragwaju

Wojciech Krzyżanowski, Kontrowersyjne szkice podręcznika do gry na YOUTUBE

 

Rekomendacje

Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Michała Spisaka

I Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Karola Szymanowskiego


Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Kultura – Interwencje
Wesprzyj nas
Warto zajrzeć