Repertuar musi być wyzwaniem – rozmowa z Jackiem Przybyłowiczem

Kategorie: WYWIADY – Repertuar musi być wyzwaniem - rozmowa z Jackiem Przybyłowiczem

Moim celem jest prezentowanie znakomitych, współcześnie tworzących choreografów, których prace z różnych powodów nie były wystawiane w Polsce” – mówi Jacek Przybyłowicz, dyrektor baletu Teatru Wielkiego w Poznaniu. Jego najnowszą propozycją jest pierwsza w bieżącym sezonie artystycznym premiera – “Jezioro Łabędzie Piotra Czajkowskiego. W naszej rozmowie Jacek Przybyłowicz opowiada o pracy nad najnowszą realizacją, planach repertuarowych poznańskigo zespołu, własnych doświadczeniach choreograficznych w Izraelu oraz „piekielnie” trudnych układach, z którymi zmagają się jego tancerze.

Postawa twórcza Dymitra Szostakowicza, czyli o tym, jak strach staje się kanonem nowej estetyki

Kategorie: Publikacje – Postawa twórcza Dymitra Szostakowicza, czyli o tym, jak strach staje się kanonem nowej estetyki

Postać i dzieła radzieckiego kompozytora – Dymitra Szostakowicza (1906-1975), jednego z wybitniejszych twórców XX wieku, po dziś dzień budzą wielkie zainteresowanie, tak wśród badaczy jego twórczości, jak i w kręgu odbiorców jego muzyki, obecnej w repertuarze koncertowym na całym świecie. Można zadać pytanie – co tak naprawdę wpłynęło na tę popularność: wielki talent artysty, czy legenda życia stworzona przez okoliczności, w których tworzył?

X Factor – rozpoczęła się nowa edycja popularnego programu

Kategorie: Felietony – X Factor - rozpoczęła się nowa edycja popularnego programu

3 marca rozpoczął się drugi sezon telewizyjnego talent-show “X Factor. Jest to format stworzony przez producentów z Wielkiej Brytanii (pomysłodawcą był Simon Cowell), który – w swoich założeniach – miał zastąpić i być udoskonaloną wersją Idola“. Podobnie do w starszego propotypu, piosenkarze konkurują ze sobą by – oprócz promocji – wygrać kontrakt na wydanie płyty w Sony BMG oraz 100 tysięcy złotych.

Dlaczego nie ma wielkich kompozytorek?

Kategorie: Publikacje – Dlaczego nie ma wielkich kompozytorek?

Istnieje legenda mówiąca o tym, jak pewnego popołudnia Adam spał, a Ewa, z nudów, wycięła otwory w trzcinie i zaczęła „wydobywać dźwięki”. Adam obudził się i wrzasnął: “Przestań hałasować!”, za chwilę zaś dodał: “poza tym, jeśli ktokolwiek miałby to robić to nie ty ale ja”. Przytaczając tę historię w eseju Female pipings, Ethel Smyth rozpoczęła rozważania nad trudnościami, jakie napotykają kompozytorki w jej czasach.