Jazzowa mieszanka – Enter Music Festival, 5-6 czerwca 2012, Poznań
Wczoraj zakończył się ENTER MUSIC FESTIVAL organizowany przez Leszka Możdżera nad Jeziorem Strzeszyńskim w Poznaniu. 5 i 6 czerwca rozbrzmiewały jazzem w najróżniejszym wydaniu, przyciągając publiczność i wtapiając się na stałe w muzyczny kalendarz miasta (podobno zaplanowano już koncerty na kolejne dziesięć lat). Cóż za pomysł, cóż za muzycy! Dla tej atmosfery, świeżego powietrza i poziomu artystycznego warto było poświęcić dwa długie i niezbyt ciepłe wieczory. A kogo mogliśmy posłuchać w tym roku?
Rusałki, zdrada i Puccini
Słowiańskie ondyny pogrążone w ekstatycznym tańcu, bogata orkiestracja, imponujące partie wokalne – to najlepsze streszczenie dwóch ostatnich dni w Operze Bałtyckiej. Za sprawą studentów, absolwentów oraz przyjaciół Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku po ponad stu latach światło dzienne ujrzała pierwsza opera w twórczości Giacomo Pucciniego pt. Le Villi (1884).
Video wykład – Kultura Muzyczna XX wieku – część I – Notacja w muzyce europejskiej
Muzyka XX wieku to temat poruszany często przez muzyków, muzykologów, dziennikarzy muzycznych. Ale kultura muzyczna XX wieku? Brzmi już intrygująco. Zazwyczaj mówienie o kulturach muzycznych kojarzy się nam z zagadnieniami etnomuzykologicznymi, gdzie przedmiotem opisu są na ogół kultury “egzotyczne”. Czy oznacza to jednak, że w sposób kulturoznawczy nie można badać naszej rodzimej muzyki europejskiej? Bynajmniej. Cykl mini-wykładów dr hab. Krzysztofa Moraczewskiego pokazuje, że można spojrzeć na muzykę zachodnioeuropejską jako na kulturową praktykę artystyczną. ZACZYNAMY – dziś część I – Notacja w muzyce europejskiej. Zapraszamy, bo warto!