Nie można trzymać się schematów – wywiad o muzyce w reklamie telewizyjnej z Arnoldem Kurzyńskim i Filipem Siejką
MEAKULTURA postanowiła sprawdzić, jak to się dzieje, że zaledwie półminutowy utwór jest w stanie tak bardzo utkwić nam w głowie. Jak się komponuje taką muzykę? Jaką rolę odgrywają w niej emocje? O tym rozmawiałam z dwoma warszawskimi kompozytorami tegoż gatunku – z Arnoldem Kurzyńskim i Filipem Siejką.
Piła – Muzyczna Wizytówka Miast
Piła to miasto położone w województwie wielkopolskim nad Gwdą, które zamieszkuje niecałe 80 tys. mieszkańców. W 2013 roku będzie obchodziło pięćsetlecie swojego istnienia. Historia wiąże je z postacią Stanisława Staszica, wybitnego pisarza, poety, filozofa, geologa i księdza. Tu sięgają jego korzenie, przez lata zarówno jego dziadek, jak i ojciec sprawowali funkcję burmistrza Piły. Do dziś w mieście znajduje się dom Stasziców. Miejsce to od XVIII wieku przekształciło się z folwarku w muzeum urodzonego tam w 1755 roku jednego z większych europejskich uczonych doby oświecenia. Co więc dzieje się w grodzie Staszica, jaka brzmi tu muzyka, jaką strawę dla ducha proponuje się jego mieszkańcom? Zapraszam na krótki spacer po mieście!
Balet w operze czyli Callas po 30 latach
W ramach Poznańskiej Wiosny Baletowej co roku prezentowane są choreografie uznanych twórców o międzynarodowej sławie. Festiwal daje okazję do zapoznania się z bogactwem tego gatunku, jego najróżniejszymi stylami i tradycjami – od klasycznych, po bardziej współczesne. W tym roku wątkiem przewodnim stał się niemiecki teatr tańca. To jemu poświęcony został panel dyskusyjny poprowadzony przez wykładowców Freie Universitaet w Berlinie, a 21 i 22 czerwca w poznańskim Teatrze Wielkim odbędą się spektakle prezentowane przez Tanztheater Bremen. Jednym z nich jest spektakl Callas wystawiany ponownie po 30 latach.