Współczesna polska muzyka pop – numer specjalny
Czy „popularne” znaczy „masowe”? Albo: czy „popularne” to „znane wszystkim”? A może popularne jest tylko to, co rozrywkowe? Może to, co powtarzalne, dające się rozpoznać? Może wreszcie to, co emocjonalne – w przeciwieństwie do rozumowego? Czy skoro „klasyczne” jest poważne i wysokie, popularne mamy nazywać niskim? Może wszak to, co popularne, może być wartościowe? I w końcu: czy klasyczne, jako elitarne, może stać się powszechne?
Nie mamy się czego wstydzić już od dawna. Wywiad z Bartkiem Królikiem
Rozmowa z Bartkiem Królikiem – polskim wokalistą, kompozytorem, producentem muzycznym, aranżerem, basistą i wiolonczelistą. Artysta współpracował z wieloma polskimi artystami, między innymi z: O.S.T.R., Natalią Kukulską, Agnieszką Chylińską, Tede, Poluzjantami. Jest współzałożycielem grupy Sistars. Wraz z Markiem Piotrowskim tworzy duet producencki o nazwie PLAN B, ponadto jest członkiem zespołu Łąki Łan, Spoken Love oraz należy do zespołu Agnieszki Chylińskiej.
Top Music Wembley
Fani polskiej muzyki popularnej z pewnością nie powinni przegapić w swoim kalendarzu koncertowym daty 19 kwietnia – na słynnej londyńskiej Wembley Arena wystąpią wtedy najbardziej rozpoznawalne obecnie twarze polskiej fonografii.
Sen sióstr – „Language Barriers" Sister Wood
Połączenie brytyjskiego talentu do pisania wziętych piosenek i polskiej produkcji dało oryginalne, bezprecedensowe rezultaty. Oto właśnie ukazała się Language Barriers – debiutancka płyta zespołu Sister Wood.
Zła muzyka nie istnieje – o przyjemnościach muzyki popularnej
Mit muzyki popowej, która dokonuje degrengolady społeczeństwa, a także upadku wartości sztuki muzycznej, uruchamia nieustającą nagonkę przeciwko niej. Mechanizm krytyki muzyki popowej działa jak pokoleniowa poczta pantoflowa, utrzymując nieprzychylność w stosunku do tejże muzyki, w związku z czym „brzydkie”, a więc masowe, powierzchowne, o teoretycznie niewielkiej wartości estetycznej, etycznej, jest konsekwentnie niedoceniane, a w efekcie niepoddawane muzykologicznej refleksji na gruncie polskim.
Połowy talentu – połowa talentu? [Hyde Park]
Może nie zdajesz sobie z tego jeszcze sprawy, ale trudno o moment w ciągu dnia, w którym nie słuchałbyś muzyki. Może do końca sam tego nie wiesz, ale ciągle jesteś zalewany natłokiem dźwięków, które przedostają się do twojej nieświadomości i powodują różne reakcje, budzą wielorakie emocje.
Disco Polo Not Dead
Od dłuższego czasu na łamach prasy, w telewizji, w radiu i w Internecie rozbrzmiewa gorąca dyskusja na temat wielkiego powrotu disco polo. W mediach mówi się nawet o swoistym renesansie tego gatunku muzycznego – nie zauważa zaś, że tak naprawdę disco polo nie ma skąd wracać… ono cały czas było obecne.