Dźwiękowe zwierciadło psychiki z perspektywy kobiety. Oscarowa Hildur Guðnadóttir
Czy płeć piękna potrafi stwarzać zachwycające ścieżki dźwiękowe? Hildur Guðnadóttir udowadnia, że kobiety mogą dźwiękiem wprowadzić do muzyki filmowej nowy sposób spoglądania na historię i bohatera.
Nowa wokalistyka Cathy Berberian
Cathy Berberian, dzięki niezwykłemu zakresowi swoich możliwości wokalnych zajęła centralne miejsce w rozwoju współczesnej wokalistyki oraz zainspirowała wielu kompozytorów.
Musique est une femme
W dziedzinie badań nad muzyczną twórczością kobiet wciąż więcej jest pytań, niż odpowiedzi, począwszy od tych najprostszych: jak się nazywały? W których epokach tworzyły? Jakie dzieła wyszły spod ich piór?…
Nieznane oblicze Tekli Bądarzewskiej: światowa sława i powrót do ojczyzny
Tekla Bądarzewska… Chociaż o życiu i twórczości tej polskiej kompozytorki próżno szukać wyczerpujących not w najważniejszych encyklopediach muzycznych, to czy taki stan umniejsza rolę, jaką odegrała ona w historii muzyki?
Czy muzyka ma płeć? Gender w codziennej przestrzeni audiowizualnej
Muzykologia feministyczna jest jednym z najnowszych kierunków badawczych, wciąż niemal nieobecnym w polskich badaniach muzykologicznych oraz antropologicznych.
Kobiecy pierwiastek w patriarchalnym świecie. Elisabeth Jacquet de la Guerre
W 1727 roku ukazuje się przewodnik po Paryżu Sèjour de Paris Joachima Christopha Nemeitza, w którym autor radzi gdzie spać i co jeść w stolicy Francji. Ostatnią i jedyną wymienioną kobietą w gronie muzyków jest Élisabeth Jacquet de la Guerre…
Paolo Monticelli. Kompozycje Isabelli Leonardy odkryłem przez przypadek!
Paolo Monticelli opowiada o życiu i twórczości siedemnastowiecznej kompozytorki z Novary Isabelli Leonardy.
Silne w muzyce. O kobietach kompozytorkach
Zapomniane kompozytorki – było ich w historii muzyki więcej, niż mogłoby się nam wydawać…
Anna Ciborowska: kobiety komponowały od zawsze
Anna Ciborowska, polsko-belgijska pianistka, która nagrała pierwsza płytę poświęconą w całości muzyce Marii Szymanowskiej, pomysłodawczyni i koordynatorka projektu Musique est une femme opowiedziała nam o swojej pasji odkrywania na nowo niesłusznie zapomnianych kompozytorek, o badaniu ich spuścizny, o ich trudnych życiowych drogach oraz o przeszkodach, jakie musiały pokonać, żeby móc realizować swoją twórczą pasję.
Hildegarda z Bingen. Święta w świecie muzyki
Czy można było być kompozytorką w zdominowanych przez mężczyzn czasach średniowiecza? Hildegarda z Bingen udowodniła, że jest to możliwe.