Folklor muzyczny jako lustro przemian Górnego Śląska
Kopalnie, huty, węgiel, kominy. Tak, to Górny Śląsk i jego przemysłowy krajobraz oraz pierwsze skojarzenia każdego, kto choć raz gościł w tym regionie. Wbrew stereotypom, także tu odnaleźć można unikalny folklor oraz lokalne historie, miejsca pamięci i bogate tradycje, świadczące o odrębności, a także o silnej tożsamości mieszkańców tego terenu.
Rozmowy intymne – Kilar. W bliskim planie
Każdy z nas choć raz słyszał skomponowane przez niego dzieła – z pewnością młode pokolenie tańczyło na studniówce poloneza do finałowego utworu z filmu Pan Tadeusz, starsi natomiast słuchali walców z Ziemii obiecanej czy Trędowatej. Obok muzyki do takich produkcji jak Dracula, Pianista czy Dziewiąte wrota Wojciech Kilar pozostawił po sobie dziesiątki utworów muzyki poważnej takich jak Riff 62, Generique, Angelus. Sporo więc wiemy o jego warsztacie kompozytorskim, czy brzmieniu jego utworów, które z każdej możliwej perspektywy zostały przebadane i opisane przez muzykologów. Rodzi się jednak pytanie, kto tak naprawdę kryje się za tymi dziełami?
Czy wiesz, że… Muzyczne ciekawostki Śląska
Śląsk skrywa wiele swoich tajemnic – zapewniam Państwa jako rodowita rudzianka. Nie inaczej jest z jego kulturą muzyczną: wiele faktów z życia artystycznego regionu oraz związanych z nim twórców i wykonawców niejednego może zaskoczyć. Dzielę się z Państwem dziesięcioma mniej lub bardziej znanymi muzycznymi, śląskimi ciekawostkami, które – w co głęboko wierzę! – zachęcą Państwa do samodzielnych poszukiwań na większą skalę i oczywiście bliższego poznania śląskiego, artystycznego dziedzictwa.
Oberschlesien – Rammstein po ślunsku?
Gatunek muzyczny kryjący się pod nietuzinkową nazwą “industrial metal” ma swoich wielu przedstawicieli na całym świecie. Jednym z nich jest niemiecka grupa Rammstein, ciesząca się ogromną popularnością.Okazuje się, że także w Polsce mamy “swojego Rammsteina” w bardzo nietypowej, lokalnej odsłonie…