Plakat promujący festiwal 2012

felietony

3. Festiwal Piosenki i Ballady Filmowej w Toruniu

Dzisiaj rozpoczyna się, organizowany przez Toruńską Agendę Kulturalną, Festiwal Piosenki i Ballady Filmowej. Wydarzenie to jest okazją do wysłuchania muzyki filmowej największych polskich twórców w aranżacjach zaproponowanych przez aktorów.

Na koncepcję toruńskiego festiwalu składają się dwie części: przegląd konkursowy oraz koncert galowy. W pierwszej z nich o nagrody pieniężne oraz specjalne (w tym Nagrodę Stowarzyszenia Filmowców Polskich) zawalczą wokaliści, studenci oraz aktorzy. Natomiast podczas koncertu galowego zaprezentują się polskie gwiazdy, m.in. Olga Bołądź, Lesław Żurek czy Anna Czartoryska. Wraz z nimi wystąpi Toruńska Orkiestra Symfoniczna pod dyrekcją Krzesimira Dębskiego. Festiwal poprowadzą Małgorzata Kożuchowska i Kacper Kuszewski, znani nie tylko z telewizyjnego ekranu, ale także ze swoich muzycznych talentów.

Niewątpliwie w tym roku wyczekiwanym występem jest premiera muzyki filmowej Michała Lorenca w aranżacji świetlnej Bogumiła Palewicza oraz Stan Podgorączkowy (Osiecka Filmowo) czyli recital Katarzyny Dąbrowskiej.

Festiwal Piosenki i Ballady Filmowej jest jedynym wydarzeniem o tym charakterze w Europie. Jego twórcy opisują go tymi słowami:

Celem Festiwalu Piosenki i Ballady Filmowej jest popularyzacja najciekawszych osiągnięć artystów, którzy nadali tej formie twórczości filmowej autorski wymiar i stworzyli utwory, które po dziś dzień oczarowują walorami artystycznymi[1].

Przy bliższym poznaniu historii toruńskiego przedsięwzięcia możemy dowiedzieć się, że jego idea odwołuje się do filmowej ballady Nim wstanie dzień Agnieszki Osieckiej i Krzysztofa Komedy pochodzącej z filmu Prawo i Pięść zrealizowanego w Toruniu w roku 1964.

————————————–

Więcej informacji na oficjalnej stronie festiwalu:

https://www.piosenkafilmowa.pl                                                                                                                                 


[1] Cytat pochodzi z oficjalnej strony Festiwalu Piosenki i Ballady filmowej.

 

Wesprzyj nas
Warto zajrzeć