W dniach od 1 do 9 września 2012 roku odbędzie się 47. Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans. Znakomita większość prezentowanych we Wrocławiu dzieł dotyczyć będzie tematyki męki i śmierci Chrystusa. Jednym z patronów medialnych tego wydarzenia będzie portal MEAKULTURA.

Początki festiwalu sięgają roku 1965, kiedy to z inicjatywy dyrygenta Andrzeja Markowskiego powstał cykl koncertów oratoryjno-kantatowych, zakładający prezentację muzyki od średniowiecza do muzyki współczesnej i odbywający się w zabytkowych kościołach i muzeach Wrocławia. Pomysł Markowskiego, opatrzony podtytułem Muzyka i sztuki piękne, realizowany jest obecnie przez dyrektora generalnego Andrzeja Kosendiaka oraz dyrektora artystycznego Paula McCreesh’a.

Video zaproszenie:

Pasje wg św. Jana i wg św. Mateusza Jana Sebastiana Bacha, Stabat Mater Antonina Dvoraka, La Passione di Gesu Cristo Antonia Caldary, Łzy Świętego Piotra Orlanda di Lasso czy Siedem ostatnich słów Chrystusa na krzyżu Josefa Haydna to tylko niektóre z zabytków światowej muzyki religijnej, jakie usłyszą uczestnicy tegorocznego Wratislavia Cantans. W repertuarze artystów festiwalu znajdą się także dzieła kameralne J. S. Bacha, motety G. P. da Palestriny oraz utwory o tematyce religijnej Franciszka Liszta.
Powyższe kompozycje, o przełomowym dla historii muzyki znaczeniu, usłyszymy w interpretacji mistrzów wykonawstwa historycznego: Taverner Consort z Andrew Parrott’em, La Risonanza wraz z Fabio Bonizzionim, Gabrieli Players czy Brecon Baroque ze skrzypaczką Rachel Podger. We Wrocławiu wystąpią ponadto Trevor Pinnock (klawesyn), Jonathan Manson (viola da gamba) oraz Isabelle Faust (skrzypce). Rodzimy przemysł muzyczny reprezentować będą artyści Wrocławskiej Orkiestry Barokowej i Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia pod batutą Alexandra Liebreicha.

Bilety na wszystkie koncerty do nabycia w portalu www.ticketportal.pl lub na godzinę przed koncertem w miejscu, w którym się odbywa.

Więcej na:

Szczegółowy program festiwalu znajduje się w załączniku.