Fragment plakatu; materiały promocyjne

felietony

50. Festiwal Musica Antiqua Europae Orientalis

Filharmonia Pomorska im. I. J. Paderewskiego zaprasza na 50. Festiwal Musica Antiqua Europae Orientalis. Organizowany przy udziale Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego cykl koncertów potrwa od 12 września do 5 października.

MAEO to międzynarodowy festiwal oraz kongres muzykologiczny, odbywający się w Bydgoszczy od 1966 roku, powstały w wyniku porozumienia między Dyrekcją Filharmonii Pomorskiej i Instytutu Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego. Pierwotnym założeniem przedsięwzięcia było przedstawienie osiągnięć badawczych dotyczących polskiej muzyki dawnej oraz dyskusja nad poziomem wiedzy w tej dziedzinie z zagranicznymi instytucjami muzykologicznymi. Bydgoski festiwal jest obecnie największym w Polsce wydarzeniem tego typu – skupia wykonawców, znawców i badaczy muzyki XV-XIX w. pochodzącej nie tylko z Polski, ale także z Europy Wschodniej i Zachodniej.

Wśród zaproszonych na tegoroczną edycję festiwalu artystów znajdziemy m. in. francuski zespół muzyki dawnej L’Arpeggiata wraz z Christiną Pluhar, Heinavanker, Bornus Consort, Chór Mnichów z Monastyru Wałaam, Sofijski Chór Chłopięcy czy Orkiestry Symfoniczne Filharmonii Poznańskiej i Pomorskiej.

Podczas odbywających się w Bydgoszczy, Toruniu i Strzelnie koncertów przeniknąć będzie można do świata muzyki dawnej. Specjalizujący się w wykonawstwie historycznym artyści zaprezentują m. in. tradycyjną muzykę wokalną południa Włoch i Korsyki, chorał gregoriański, śpiewy rosyjskiej cerkwi prawosławnej oraz dawną muzykę hiszpańską ze zbiorów Klasztoru w Montserrat. Program, skupiający się na prezentacji różnorodności muzyki europejskiej, wzbogacony został także o Uroczysty Koncert z okazji 80. urodzin Wojciecha Kilara oraz koncert Pamięci Dyrektora Andrzeja Szwalbego, pomysłodawcy idei MAEO.

Festiwalowi towarzyszyć będzie konferencja Kultura, literatura, myśl filozoficzna oraz język Słowian wschodnich i południowych w powiązaniach, wzajemnych oddziaływaniach międzykulturowych, która odbędzie się w dniach 13 – 14 września. W Filharmonii Pomorskiej zaprezentowanych zostanie kilkadziesiąt referatów, wśród których znajdziemy Performance art kobiet (G. Bobilewicz), Problem inteligencji w kulturze rosyjskiej i polskiej po upadku komunizmu (A. Raźny), Harmonia sfer. Filharmonii bydgoskiej przesłania (A. Bezwiński) i inne. 

Pełną listę referatów oraz szczegółowy program festiwalu znaleźć można na stronie https://www.filharmonia.bydgoszcz.pl/festiwale/maeo.html.

Wesprzyj nas
Warto zajrzeć