Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej „Poznańska Wiosna Muzyczna”; materiały prasowe

rekomendacje

50. jubileuszowy Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej „Poznańska Wiosna Muzyczna”

Tegoroczna edycja festiwalu została podzielona na dwie części. Pierwszą – inaugurującą festiwal – był koncert symfoniczny, który odbył się 12 marca tego roku. Soliści: Marzena Michałowska, Jakub Kaszuba, Wojciech Jeliński, Damian Kurek, wraz z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii im. Tadeusza Szeligowskiego w Poznaniu pod dyrekcją Łukasza Borowicza zaprezentowali utwory Bairda, Szeligowskiego, Kozuba i Pendereckiego. 

Jesienną odsłonę „Poznańskiej Wiosny Muzycznej” stanowi siedem koncertów. Publiczność będzie miała okazję zapoznać się z bogatą i różnorodną twórczością współczesnych kompozytorów – w tym również poznańskich twórców. W repertuarze znajdą się zarówno utwory solowe, bardziej wysublimowane, jak i klasyczne w składzie, rozbudowane, przeznaczone na kilkanaście instrumentów. Festiwal będzie okazją do wysłuchania utworów powstałych w ubiegłym wieku, a także najnowszych – autorstwa twórców uznawanych w świecie oraz kompozytorów mniej rozpoznawalnych, ale równie interesujących. Zaprezentowane zostaną m.in. kompozycje Lutosławskiego, Pärta, Hosokawy, Góreckiego, Zielińskiej, Gronau-Osińskiej, Stalmierskiego, Kaszuby, Kędziory, Taborowskiej, Zdrojek-Suchodolskiej, Fabiańskiej-Jelińskiej. Wśród wykonawców pojawią się: Mari Fukumoto, Gośka Isphording, Jakub Drygas, Yaroslav Shemet, Jan Bałaban, Lech Bałaban, Agnieszka Bałaban, Krzysztof Sowiński, Donat Zamiara, Damian Sobkowiak, Grażyna Czerwińska, Lepos Duo, Sepia Ensemble i Moniuszko String Quartet. Koncertem o specjalnym charakterze będzie przedstawienie twórczości kompozytorów związanych z łódzką Akademią Muzyczną – Zagajewskiego, Hans, Stańczyka, Kaczorowskiego, Szczepanika, Grzeszczaka – w wykonaniu kameralistów z Łodzi. Wśród trzydziestu czterech kompozycji będzie dziesięć prawykonań, a wszystko to od 2 do 5 października. Szczegóły zostaną podane wkrótce na stronie Festiwalu.

„Poznańska Wiosna Muzyczna” to szczególny festiwal na mapie muzyki współczesnej. Jego pierwsza edycja miała miejsce w 1961 r., a pomysłodawcą i założycielem był jeden z czołowych ówczesnych kompozytorów – Tadeusz Szeligowski.

Festiwal jest w swym założeniu imprezą popularyzującą nową muzykę wśród szerokiego grona słuchaczy, ale także spełniającą wysokie oczekiwania koneserów muzyki najnowszej – oba te aspekty wzajemnie się uzupełniają, tworząc niepowtarzalny charakter festiwalu.

Od wielu lat  „Poznańska Wiosna Muzyczna” prezentuje szerokie spektrum działań współczesnej sceny muzyki nowej, promując zarówno muzykę twórców z Polski, jak i ze świata, co zbudowało jej prestiż, stawiając jednocześnie w szeregu najważniejszych tego typu wydarzeń w Polsce. Jednocześnie podkreślić należy, iż pomimo wieloletniej tradycji festiwalu, pozostaje on wciąż otwarty na nowe nurty muzyczne i światowe zjawiska. Od 2012 r. Festiwal organizowany jest w nowej formule. Strategicznym partnerem realizacji jest Związek Kompozytorów Polskich.

W swojej wieloletniej historii Festiwal zaprezentował setki nowych dzieł muzycznych, gościł
dziesiątki znakomitych wykonawców. Festiwal jest jednym z najbardziej znaczących wydarzeń kulturalnych, na stałe wpisującym się w kalendarz imprez artystycznych Poznania i całej Polski. „Poznańska Wiosna Muzyczna” ma także zasięg wyraźnie międzynarodowy. W ostatnich latach w Festiwalu brali udział artyści z Niemiec, Francji, Czech, Węgier, Słowacji, Austrii, Szwecji, Anglii, Irlandii i Ukrainy. Podczas Festiwalu prezentowane są dzieła wpisujące się już w kanon klasyki muzyki współczesnej, jak i kompozycje najnowsze, które obrazują interesujące kierunki w sztuce muzycznej.

Rangę wydarzenia buduje bardzo wysoki poziom artystyczny, wynikający zarówno z doboru
programu, jak i poziomu jego wykonania. O jego popularności wśród lokalnej społeczności świadczy dobra frekwencja na festiwalowych wydarzeniach, a uznanie krytyków odzwierciedlają liczne recenzje i relacje w opiniotwórczych czasopismach i port alach internetowych.

Program festiwalu: 

12 marca 2021 (piątek) godz. 19:00 Aula UAM
Orkiestra Filharmonii Poznańskiej
Marzena Michałowska – sopran
Jakub Kaszuba – obój
Wojciech Jeliński – puzon
Damian Kurek – trąbka
Łukasz Borowicz – dyrygent

2 października 2021 (sobota) godz. 17:00 Pałac Działyńskich, Sala Czerwona
Lepos Duo
Jan Czaja – wiolonczela
Yang Xu-Czaja – fortepian

2 października 2021 (sobota) godz. 19:00 Akademia Muzyczna w Poznaniu, Aula Nova
Koncert kameralny Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi

2 października 2021 (sobota) godz. 21:00 Kościół pw. Świętego Krzyża
Mari Fukumoto – organy (Japonia/Niemcy)

3 października 2021 (niedziela) godz. 19:00 Akademia Muzyczna w Poznaniu, Aula Nova
Sepia Ensemble
Jakub Drygas – klarnet
Gośka Isphording – klawesyn
Yaroslav Shemet – dyrygent

4 października 2021 (poniedziałek) godz. 17:00 Edge Music Studio
Jan Bałaban – skrzypce
Lech Bałaban – altówka
Agnieszka Bałaban – wiolonczela
Krzysztof Sowiński – fortepian

4 października 2021 (poniedziałek) godz. 19:00 Pałac Działyńskich, Sala Czerwona
MoniuszkoStringQuartet
Sandra Haniszewska – skrzypce I
Wojciech Sablik – skrzypce II
Remigiusz Strzelczyk – altówka
Krzysztof Kubasik – wiolonczela

5 października 2021 (wtorek) godz. 19:00 Akademicki Teatr Muzyczny „Olimpia”
Donat Zamiara – kontrabas
Damian Sobkowiak – kontrabas
Grażyna Czerwińska – fortepian

Poznańska Wiosna Muzyczna

Poznańska Wiosna Muzyczna

Wesprzyj nas
Warto zajrzeć