Fragment plakatu

felietony

51. edycja Muzycznego Festiwalu w Łańcucie

19 maja rozpoczyna się 51. Festiwal Muzyczny w Łańcucie, natomiast już dzisiaj odbędzie się koncert stanowiący prolog tego wydarzenia. Tomasz Strahl, Konstanty Andrzej Kulka i Orkiestra Filharmonii Podkarpackiej wykonają w sali Wielkiej Zamku Królewskiego w Warszawie utwory ze zbiorów muzykaliów Zamku w Łańcucie, których autorami są: J. Elsner, L. Boccherini, J.R. Zumsteeg, F. Janiewicz.

Wizytówką Festiwalu w Łańcucie jest samo miejsce, w którym odbywają się koncerty, a więc urokliwa Sala Balowa mieszcząca się w Zamku, będącym jedną z najpiękniejszych rezydencji magnackich w Europie. Pierwsze koncerty wybrzmiewały tam już na początku XVIII wieku.

Koncert inauguracyjny tegorocznego festiwalu, pt.: W krainie opery, operetki, musicalu, będzie miał miejsce w sobotę 19 maja w Parku przed Zamkiem (godzina 19.30). Na ten plenerowy występ zaprasza Kazimierz Kowalski.

Następnego dnia w Starej Ujeżdżalni (godz. 20.00) wystąpi Orkiestra Filharmonii Lwowskiej pod batutą A. Toribaeva, gdzie pierwsze skrzypce zagra V. Brodski. Muzyków usłyszymy w utworach Henryka Wieniawskiego, Niccola Paganini`ego, Pablo Sarasate`a oraz  Franz`a Schubert`a.

21 maja minie również pod znakiem Franza`a Schuberta, ale także Dymitra Szostakowicza i Pawła Szymańskiego. Utwory tych wybitnych twórców zagra Kwartet Akademos (Sala Balowa, godz. 19.00). Dzień później, w tym samym miejscu i o tej samej porze zaprezentuje się Julianna Awdiejewa, zwyciężczyni XVI Konkursu Chopinowskiego.

23 maja w Sali Balowej o godzinie 18.00 będzie można obejrzeć spektakl Blaski i cienie miłości. W sztuce wystąpi Floripari (zespół muzyki dawnej z Zamku Królewskiego na Wawelu). Artyści rozpowszechniają muzykę baroku i renesansu, wciąż dla wielu mało znaną. Jak sami o sobie mówią: Wiara, przyjaźń i pasja muzyki dawnej połączyły nas w zespół, który nazwaliśmy Floripari czyli Rzeźbiący Kwiat. Każdy z nas na swojej drodze uczestniczył w wielu wydarzeniach poświęconych muzyce dawnych wieków. Duchowe i muzyczne poszukiwania naszych mistrzów i nas samych wskazały nam nowe sposoby myślenia o muzyce, która nie jest tylko środkiem wyrazu, ale jest dla nas duchem i życiem.

Tego samego dnia, o godzinie 21.30, wystąpi również Anna Seniuk wraz z Kwartetem Opium. Koncert nosi tytuł Wieczór w Teatrze Wielkim.

24 maja przyjdzie czas na nieco inne doznania artystyczne. W Bazylice o. Bernardynów w Leżajsku o godz. 19.00 odbędzie się bowiem koncert organowy. Wirtuozem tego wieczoru będzie Cameron Carpenter.

Przedostatni dzień festiwalu wypełni koncert Filharmonii Podkarpackiej pod dyrekcją Gabriela Chmury i solistki Soyoung Yoon. Soyoung Yoon to 28-letnia skrzypaczka z Korei, laureatka licznych konkursów (m.in. Konkursu Skrzypcowego im. Yehudi Menuhina (2002), konkursu im. G. Kulenkampffa w Kolonii (2003), im. Tibora Vargi (2005) i im. Dawida Ojstracha (2007)). Występowała z wybitnymi orkiestrami z różnych zakątków świata oraz z najlepszymi dyrygentami (takimi jak Gilbert Varga, Saulus Sondetzki, Muhai Tang czy Justus Frantz). Znana jest również z dokumentu telewizji WDR zatytułowanego Droga skrzypcowego mistrza.

Festiwal w Łańcucie zakończy występ Ewy Małas-Godlewskiej z towarzyszeniem zespołu Ensemble Hyacinthus. Wykonają oni La Farinella Georga Friedricha Händel’a (Sala Balowa, godz. 19.00).

——————————————————-

Więcej informacji na: www.filharmonia.rzeszow.pl/festiwal-w-lancucie/najblizsza-51-edycja-muzycznego-festiwalu-w-lancucie/

Wesprzyj nas
Warto zajrzeć