okładka płyty, materiały promocyjne

felietony

A Tribute to Benny Goodman. Patronat MEAKULTURY

A Tribute to Benny Goodman to płyta zadedykowana pamięci legendy amerykańskiego jazzu i „Króla swingu” – Benny Goodmana. Jest to szczególne nagranie, inspirowane przekraczaniem granic, poszukiwaniem uniwersalnego języka muzycznego i odwołujące się do pojęcia czystego piękna. Benny Goodman grę na klarnecie podniósł do rangi sztuki. Goodman, podobnie jak Elvis Presley, wybitnie przyczynił się do popularyzacji „czarnej” muzyki wśród białej publiczności w czasach rasowej segregacji. Twórcą i pomysłodawcą całego przedsięwzięcia jest znakomity polski klarnecista Andrzej Wojciechowski.

Utwory zamieszczone na niniejszej płycie powstawały w różnym okresie pod ręką trzech znakomitych kompozytorów.

Pierwszą chronologicznie kompozycją jest Koncert na klarnet, orkiestrę smyczkową, fortepian i harfę Aarona Coplanda. Kompozytor urodził się w Stanach Zjednoczonych i podobnie jak Goodman, pochodził z rodziny żydowskich emigrantów z Europy. Styl twórczości Coplanda charakteryzuje się pewnym eklektyzmem i przełamywaniem stylistycznych konwencji.

Twórcą kolejnej pozycji na płycie jest Beniamin Baczewski. Ukończył on gdańską Akademię Muzyczną w klasie klarnetu i podjął studia kompozytorskie. Próbował różnych gatunków i stylów, z czasem jednak doszedł do koncepcji, która jest najbliższa jego artystycznej osobowości: idei muzyki opowiadającej o emocjach i przemawiającej do uczuć słuchaczy. Koncert na Klarnet to kompozycja, która powstała z myślą o Andrzeju Wojciechowskim, wybitnym wirtuozie tego instrumentu, który zażyczył sobie utworu będącego dla niego wykonawczym wyzwaniem.

Trzecia kompozycja, którą mamy przyjemność Państwu zaprezentować, to suita The Cursed Forest Artura Guzy, również absolwenta Akademii Muzycznej w Gdańsku, będącego kompozytorem, aranżerem, wokalistą i aktorem o wszechstronnych zainteresowaniach oraz imponującej liście osiągnięć artystycznych z pogranicza muzyki poważnej, jazzowej, rozrywkowej i folku.

Płyta ta jest z pewnością wyjątkową pozycją na polskim rynku, nad którą warto się pochylić i przysłuchać się temu wyjątkowemu obrazowi muzycznemu.

A Tribute to Benny Goodman

 

Beniamin Baczewski (*1991)

Koncert klarnetowy | Clarinet Concerto (2015)

1              I Vivo saltando

2              II A Tribute to Benny Goodman

3              III Lullaby

4              IV Allegro

Aaron Copland (1900-1990)

Koncert na klarnet i orkiestrę smyczkową z harfą i fortepianem  | Concerto for Clarinet and String Orchestra, with Harp and Piano (1948)

5              I Slowly and expressively. Cadenza

6               II Rather Fast

Artur Guza (*1982)

Suita The Cursed Forest na klarnet i orkiestrę  | Suite The Cursed Forest for Clarinet and Orchestra (2014)

7              I After Dusk

8              II A Full Moon

9              III Dance of the Forest

10            IV In the Pale Dawn

Andrzej Wojciechowski – klarnet | clarinet

Orkiestra Kameralna Akademii Muzycznej w Gdańsku | Gdańsk Academy of Music Chamber Orchestra

Łukasz Borowicz – dyrygent | conductor

Wesprzyj nas
Warto zajrzeć