Brama główna OFF Festival, materiały promocyjne organizatora, SpontanProductions

felietony

Alternatywna stolica Polski: OFF Festival

W świadomości ludzi OFF Festival jawi się jako wyznacznik dobrego gustu, niezależnie od tego, czy ktoś w nim miał okazję uczestniczyć, czy też nie. Twórcy, czyli Arturowi Rojkowi, a także jego współpracownikom udało się stworzyć niezwykłą przestrzeń artystyczną, kipiącą muzyczną pasją. W czasie trwania festiwalu, Katowice wypełniają się wyjątkową atmosferą oraz masą interesujących brzmień. Nie bez powodu w badaniu[1] przeprowadzonym przez czasopismo Turystyka Kulturowa wielu uczestników OFF’a stwierdziło, że to najlepszy event tego rodzaju, na jakim byli, a także, że w ich ocenie jest to ideał wśród wszystkich letnich festiwali. Badanie pokazało też, że głównym motywem uczestnictwa jest chęć poznania nowych wykonawców. Niewątpliwie sugeruje to wysoko postawioną poprzeczkę jeśli chodzi o wartość muzyczną, z którą przede wszystkim utożsamiany jest OFF Festival.Koncert na Scenie Leśnej;materiały prasowe OFF Festivalu,SpontanProductionsKoncert na Scenie Leśnej;materiały prasowe OFF Festivalu,SpontanProductions

Idea OFF Festivalu narodziła się ponad trzy lata przed pierwszą edycją. Miało to miejsce na początku XXI wieku, kiedy to pozycja polskich wydarzeń muzycznych pod względem jakościowym pozostawiała wiele do życzenia. Pojęcie festiwalu muzycznego dopiero raczkowało, a światowi artyści w ramach koncertów nie odwiedzali naszego kraju tak ochoczo jak obecnie. W takich warunkach OFF zaczynał swój żywot. Pomysł stworzenia miejsca, gdzie wybrzmiewa wysokiej klasy muzyka, po części miał być lekarstwem na taki stan rzeczy. 

Pierwsza edycja miała miejsce w 2006 roku w rodzimym mieście Artura Rojka – w Mysłowicach. W tej edycji na OFF’ie pojawili się m.in. Strachy na Lachy, T. Love, Maria Peszek, John Porter, a także poboczny projekt Rojka, czyli Lenny Valentino, które reaktywowało się specjalnie na tę okazję. Zdecydowaną większość wpływów z biletów przekazano na cele charytatywne, a za pozostałą sumą opłacono organizację. Odzew w postaci ponad 10 tysięcy uczestników sprowokował do tworzenia tego wydarzenia każdego roku. OFF Festival pozostał w Mysłowicach na kolejne trzy lata. Ze względu na niesprzyjające relacje z władzami miasta, podjęto decyzję o zmianie lokalizacji. Pozostał on jednak w obrębie Śląska. W 2010 roku został przeniesiony do pobliskich Katowic, z którymi związał się umową, orzekającą o cyklicznym odbywaniu się festiwalu w tymże miejscu. Po tym postanowieniu festiwal rozwijał się równolegle ze Śląskiem, który stawał się coraz bardziej kulturalnie wszechstronnym miejscem. Jest to obecnie bardzo istotny region Polski dla miłośników muzyki, na co niemały wpływ ma obecność OFF Festivalu.

Teren OFF Festivalu;materiały prasowe OFF Festival,SpontanProductionsTeren OFF Festivalu;materiały prasowe OFF Festivalu,SpontanProductions

Z założenia festiwal ten miał łączyć fanów i artystów z całego świata oraz przedstawicieli różnych gatunków muzycznych. Za coroczny dobór wykonawców odpowiada dyrektor artystyczny oraz twórca festiwalu, czyli Artur Rojek, który przy każdej edycji dba o to, aby program muzyczny był intrygujący, świeży, angażujący. Były wokalista zespołu Myslovitz bez wątpienia jest osobą, która ma pojęcie o muzyce. Udowadnia to zarówno w swojej twórczości artystycznej, jak i w rzetelnym doborze artystów do swojego festiwalu. Początkowo program nie był szczególnie eksperymentalny, ale z roku na rok OFF stawał się bardziej urozmaicony brzmieniowo. Sprawiło to, że obecnie absolutnie nie jest kojarzony z konkretnymi stylami i nurtami. Różnorodność sprawia, że każdy, kto nie znając programu przyjeżdża na te kilka dni w poszukiwaniu przygód muzycznych, z całą pewnością natrafi na “swoją” muzykę. Sceny rozstawione na terenie festiwalu co roku obfitują w zupełnie odmienne od siebie podejścia do brzmienia, do konstruowania melodii, do używanych instrumentów oraz do samego rozumienia muzyki. Grają tam artyści z Europy, Stanów Zjednoczonych, ale również o wiele bardziej egzotycznych zakątków naszego globu. Występują tutaj przedstawiciele rozmaitych odmian rocka, popu, jazzu, punku, metalu, hip-hopu, muzyki elektronicznej, czy etnicznej. OFF Festival może poszczycić się heterogenicznością, która oznacza możliwość poszerzania horyzontów i kreowania własnego gustu.

Nie ma wątpliwości, że Doliny Trzech Stawów w ramach festiwalu nie odwiedzają muzycy utożsamiani z mainstreamem. Oczywiście pośród tylu artystów, którzy już tam zawitali jedni tworzą bardziej komercyjną muzykę, inni mniej. Nie zmienia to faktu, że koncepcja doboru programu oscyluje w obrębie szeroko pojmowanej muzyki alternatywnej. Zdecydowana większość wykonawców, którzy występują na OFF Festivalu nie osiągnęła ogromnego sukcesu finansowego w ramach swojej twórczości. Dzięki swojej renomie OFF Festival ma możliwość goszczenia uznanych artystów – co jest jego wielkim sukcesem. Występują tam ikony muzyki, takie jak PJ Harvey, My Bloody Valentine, Patti Smith, Slowdive czy Swans. Ma to być jednak przede wszystkim miejsce, gdzie promują swoją muzykę ci, o których świat jeszcze dostatecznie nie usłyszał.

W większości są to zespoły i wykonawcy do tej pory nieodkryci przez szerszą publiczność. Nie usłyszymy ich w największych rozgłośniach radiowych i reklamach, ale ludzie przyjeżdżają tutaj po to, aby zobaczyć na żywo ulubione gwiazdy muzyki alternatywnej oraz poznać artystów, które potencjalnie takimi mogą się stać.

OFF Festival to Eden dla tych, którzy interesują się muzyką i uwielbiają ją odkrywać. Jest tutaj okazja do poznania muzyków, którzy będą wybrzmiewać w naszych słuchawkach i głośnikach lata po usłyszeniu ich na żywo.

Artur Rojek, materiały prasowe OFF FestivalDyrektor artystyczny, twórca festiwalu – Artur Rojek;materiały prasowe OFF Festivalu,SpontanProductions

Ostatnie programy OFF’a obfitowały w występy zagranicznych zespołów, dla których to miejsce w początkowym etapie muzycznej kariery było istotnym przystankiem. Wkrótce po swoich występach w Katowicach organizowali coraz większe koncerty, a ich uznanie wśród słuchaczy rosło. Dla wielu koncert w Katowicach był momentem przełomowym. Black Midi, czy Fontaines D.C to przykłady zagranicznych bandów, które właśnie tutaj otwierały sobie nowe możliwości. Obecność na tym festiwalu to również świetna szansa dla polskich underground’owych kapel i wykonawców, aby wyszli z cienia i pokazali się przed pokaźnym gronem odbiorców. W ostatnich latach zademonstrowali swój repertuar m.in. Niemoc, Apteka, Trupa Trupa, Pro8l3m, Niwea, Pablopavo i Ludziki, Sonbird, Nagrobki i wiele, wiele innych. Dla dużej części z nich Artur Rojek jest w jakimś stopniu prekursorem lub patronem sukcesu. Nie byłoby przesadą nazwać go łowcą muzycznych talentów. Dzięki jego pracy i wizji duża część zespołów ma często niepowtarzalną na tym etapie kariery okazję do zaprezentowania swoich możliwości na większą skalę. Propagując idee szerzenia dobrej muzyki, Rojek daje bezcenne możliwości promocyjne tym, którzy na to zasługują. Wszystko to poprzedzone jest naturalnie odpowiednią weryfikacją każdego, kto pojawia się w line-up’ie. To program tworzony przez pasjonata dla pasjonatów. Dlatego właśnie ludzie żywią przekonanie, że gdy przyjadą na OFF Festival zostaną obdarowani masą interesujących treści muzycznych.

Swoimi najlepszymi walorami OFF Festival zwrócił uwagę całego świata. Nie jest to tylko fenomen lokalny, ale również międzynarodowy. Świadczą o tym wyróżnienia, którymi może się on poszczycić:

  • W 2011 roku OFF Festival wygrał nagrodę European Festival Award w kategorii Najlepszy Festiwal Średniej Wielkości.
  • W 2012 roku powszechnie szanowany magazyn “Pitchfork” uznał OFF Festival za jeden z dwudziestu najciekawszych letnich festiwali na świecie.
  • W 2014 roku ikoniczny magazyn “Time” sklasyfikował OFF Festival na 14 miejscu w rankingu najciekawszych festiwali na świecie. 
  • W 2015 roku OFF Festival rozpoczął współpracę z rozpoznawalną na całym świecie rozgłośnią radiową “KEXP”.
  • W 2017 roku brytyjski “The Guardian” wyróżnił OFF Festival jako jeden z dziesięciu najbardziej wartościowych festiwali w Europie.To arcy-ważne wydarzenie kulturalne, które przyciąga swoją różnorodnością i jakościowym doborem programu muzycznego. To brzmienia, które integrują słuchaczy z całego świata. To prawdziwa “Alternatywna stolica Polski”.

[1] Ocena funkcjonowania i możliwości rozwoju OFF Festival w Katowicach, Turystyka Kulturowa, nr 4, 2015, dostęp na 25.11.2020.

Numer ,,Muzyka na Śląsku. Konteksty” został wydany dzięki wsparciu partnera Katowice Miasto Ogrodów.

Wesprzyj nas
Warto zajrzeć