Fragment plakatu XVII Festiwalu Mozartowskiego

felietony

Artyści Warszawskiej Opery Kameralnej ratują Teatr

Zapraszam na przedstawienia i koncerty, gdy bardzo prawdopodobna jest sytuacja, że więcej (…) Warszawskiej Opery Kameralnej, jaką znaliście od pięćdziesięciu lat – nie będzie. Piszę te słowa ze smutkiem, bowiem osiągnięcia tego zespołu – to wieloletnia wytrwała praca znakomitych artystów, w sprzyjającej atmosferze, co zapewniło najwyższy poziom wykonawstwa, czytamy w internetowym apelu Stefana Sutkowskiego, dyrektora WOK.

Ciężka sytuacja instytucji wynika ze znacznego ograniczenia dotacji rządowych na rzecz teatru – występujący na deskach WOK artyści otrzymują nieproporcjonalne do jakości wykonywanej pracy pensje, przez co znacznie zmniejszyła się ilość wystawianych propozycji. Ze względu na groźbę możliwego bankructwa teatrowi grozi likwidacja. Jedynym ratunkiem dla funkcjonującej od pół wieku instytucji jest nadanie jej tytułu Narodowej Instytucji Kultury.

Oprócz petycji, listów otwartych i rozmów artyści postanowili przygotować niezwykły koncert – jednoczesny apel do samorządowców, jak i gest skierowany do wiernych słuchaczy i miłośników muzyki. We wtorek (29 maja 2012 r.) o godz. 15:00 przed Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie zespół Warszawskiej Opery Kameralnej wykona słynne Requiem Wolfganga Amadeusza Mozarta.

Jeden z najbardziej rozpoznawalnych (i najbardziej dramatycznych) utworów muzyki europejskiej zabrzmi pod gołym niebem, na Trakcie Królewskim w Warszawie. Miejmy nadzieję, że inicjatywa zorganizowana przez ponad stu członków zespołu Warszawskiej Opery Kameralnej przyczyni się do pozytywnej decyzji Ministra Kultury. 

Petycja w sprawie nadania Warszawskiej Operze Kameralnej statusu Narodowej Instytucji Kultury znajduje się na stronie: www.operakameralna.pl/?news_pl. 

Wesprzyj nas
Warto zajrzeć