fot. febri sym (unsplash.com)

Meandry

Artysta przez duże „A”

W nowym numerze całą naszą uwagę poświęcamy kondycji artysty muzyka – kim jest z definicji, tradycji, w kontekście stereotypów, jaka jest jego przeszłość i przyszłość? Odpowiedzi nie są oczywiste, a wręcz prowokują do nowych pytań: jak ewoluuje typologia twórcy? Czy w obecnych czasach miano artysty to nobilitacja, czy raczej kompromitacja? Gdzie przebiega granica między wykonaniem amatorskim i artystycznym?

Centralną osią numeru stał się obszerny tekst naukowy dr Julii Kaleńskiej-Rodzaj pt. Kim jest artysta w naszych czasach?. Autorka szuka w nim odpowiedzi na tytułowe pytanie, badając źródła obrazu artysty oraz analizując liczne wypowiedzi młodych muzyków. Do wspomnianej pracy badawczej odnosi się również w swoim felietonie Estera Stebnicka, przypominając jednocześnie definicje artysty już od czasów starożytności.

Przeglądając karty historii, Wojciech Stępień przypomina, jaką rolę odegrał dom-pracownia, a w zasadzie „chatka twórcza” w życiu i pracy Edvarda Griega. W cyklu Edukatornia Ewelina Grygier snuje rozważania nad utrwalonym stereotypem artysty jako darmozjada, posługując się przykładami muzyków ulicznych. Kontynuacją tego wątku mogą być spostrzeżenia pisarza i kompozytora Edwarda Pasewicza na temat aktualnej trudnej sytuacji artystów oraz konieczności zmian systemowych, jakie formułuje w rozmowie z Marleną Wieczorek.

Na koniec w swoim felietonie Antonina Wiatr prezentuje interesujący koncept artystyczny stawiający pytanie, kto właściwie jest w nim twórcą: zaprojektowany przez niemieckiego artystę serwer AI tworzący muzykę 24 godziny na dobę czy jego autor?

Zapraszamy do inspirującej lektury!

Lista tekstów:

  • Julia Kaleńska-Rodzaj – Kim jest artysta w naszych czasach? (cz. I) TUTAJ
  • Julia Kaleńska-Rodzaj – Kim jest artysta w naszych czasach? (cz. II) TUTAJ
  • Julia Kaleńska-Rodzaj – Kim jest artysta w naszych czasach? (cz. III) TUTAJ
  • Marlena Wieczorek – „W systemie coś nie działa. Trzeba znaleźć problem i go wypalić gorącym żelazem”. Rozmowa z Edwardem Pasewiczem TUTAJ
  • Wojciech Stępień – Dom Griega jako pracownia twórcza TUTAJ
  • Ewelina Grygier – Artysta to… darmozjad? TUTAJ
  • Estera Stebnicka – O artyście słów kilka… TUTAJ
  • Antonia Wiatr – WKRÓTCE…
Wesprzyj nas
Warto zajrzeć