Okładka albumu autorstwa Oli Wyłupek. Materialy prasowe zespołu.

recenzje

Bardzo Bardzo

Na swoim bandcampie zespół Bardzo Bardzo, zadaje sobie pytanie: 2 people from Poland meet 2 people from the USA…what could possibly go wrong? W tym wypadku odpowiedź jest bardzo prosta – nothing. Bardzo Bardzo to wyjątkowy kwartet muzyków z Polski i Stanów Zjednoczonych. Zespół powstał w Warszawie w 2011 roku, a w jego skład wchodzą: wokalistka Asia Czarkowska (absolwentka wydziału piosenki Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. F. Chopina, laureatka wielu ogólnopolskich i międzynarodowych festiwali piosenki, m. in. festiwalu Niemen Non Stop i Soundtrack), gitarzysta Glenn Guay (absolwent Berklee College of Music w Bostonie w stanie Massachusetts, kompozytor, aranżer i współautor tekstów Bardzo Bardzo), basista Andrzej Solarski (kompozytor i wszechstronny basista współpracujący z Justyną Steczkowską, Urszulą, i zespołem Loka) oraz współautor tekstów zespołu, perkusista Steve Grubbs. Grupa właśnie wydała swoją debiutancką EPkę zatytułowaną po prostu Bardzo Bardzo.            

Muzyka przez nich tworzona jest niesamowicie eklektyczna. Zespół łączy ze sobą pozornie bardzo odległe style muzyczne uzyskując z nich spójny i pełen wdzięku muzyczny pejzaż. Słuchając Bardzo Bardzo usłyszycie przede wszystkim delikatne, łagodne kompozycje będące wypadkową soulu, jazzu i chill-outu, wzmocnione jednak przez niezwykle rockową sekcję rytmiczną. Sam album można podzielić na dwie wyraźne części. Pierwszą zdominowały kompozycje o wyraźnej motoryce, drugą – piosenki spokojniejsze.

Płytę otwiera okraszony elektroniką, energetyczny Deep Down. Utwór jest – jak na muzykę wykonywaną przez zespół – numerem o niemal drapieżnym charakterze, lecz zakończenie go klimatyczną partią gitary akustycznej płynnie wprowadza w brzmienie kolejnej piosenki. On The Horizon jest klasycznym radiowym numerem, nie przekraczającą 3 minut, miłą dla ucha kompozycją ze spokojną zwrotką i energetycznym refrenem. Następujący po niej Take Off Your Mask z mocno przesterowaną, niemal post-rockową gitarą w połączeniu ze stłumionym wokalem Czarkowskiej jest jednym z mocniejszych punktów płyty. Choć piosenki zawarte w pierwszej części albumu w pojęciu zespołu miały być utworami mocnymi, nasuwającymi mi na myśl choćby dokonania Guano Apes czy polskiego Milczenia Owiec. Paradoksalnie jednak to, co dla Bardzo Bardzo jest ekspresyjnym graniem, dla zespołów przeze mnie wspomnianych pełni funkcję ballady. I chociaż żywszym utworom Bardzo Bardzo nic nie brakuje, wydaje się, że zespół zdecydowanie lepiej czuje się w spokojniejszym repertuarze.

W drugiej części albumu grupa postawiła na bardziej stonowane kompozycje, rezygnując z czadowego grania na rzecz subtelnych melodii i stopniowania emocjonalnego napięcia. Poza zawierającym świetną gitarową solówkę Lighteater zespół w reszcie utworów stawia na minimalizm muzycznej formy. Siłą rzeczy, odpowiedzialność za budowanie nastroju spadła zatem na barki – lub raczej na głos – wokalistki. Czarkowska zdecydowanie stanęła na wysokości zadania i stała się najjaśniejszym punktem albumu. The Cry, Better World, Palestinian Girl, to niezwykle nastrojowe kompozycje, nasuwające na myśl najpiękniejsze ballady Kasi Nosowska, Julii Marcell, czy Gaby Kulki. Dużą zaletą tych piosenek jest również ich produkcja, za którą odpowiada – współpracujący m.in. z Anną Marią Jopek i Mietkiem Szcześniakiem – Paweł Zarecki.

EPka Bardzo Bardzo jest przemyślanym albumem, w który warto się uważnie wsłuchać, gdyż o jego nietuzinkowości świadczą smaczki aranżacyjne. Muzyka na nim zawarta jest bardzo eteryczna i dla nie skupionego słuchacza łatwo może stać się tylko tłem muzycznym, a – przechodzi w następną, nie zaburzając spójności albumu. I chociaż przy bardziej dynamicznych numerach, w głosie Joanny Czarkowskiej brakuje odrobiny pazura, to słuchając spokojniejszych utworów, oczy same się zamykają, by mocniej odczuć emocje przenoszone przy pomocy jej delikatnego głosu.

————————————-
Bardzo Bardzo –Bardzo Bardzo

1. Deep Down
2. On The Horizon
3. Take Off Your Mask
4. Lighteater
5. The Cry
6. Better World
7. Palestinian Girl

SKŁAD:
Joanna Czarkowska – wokale;
Glenn Guay – gitara;
Andrzej Solarski bas;
Steve Grubbs – perkusja.

PRODUKCJA: Paweł Bzim Zarecki & Robert Szydło – Pueblo People Studios Warsaw

WYDANIE: 22 stycznia 2013 – niezależne
https://facebook.com/bardzobardzo
https://bardzobardzo.bandcamp.com/

Wesprzyj nas
Warto zajrzeć