felietony

"Benjamin Britten – War Requiem". Nagroda BBC Music Magazine

Album “Benjamin Britten – War Requiem” z udziałem Chóru Filharmonii Wrocławskiej, nagrany pod batutą Paula McCreesha  i wydany w 2013 roku przez Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans i wytwórnię Winged Lion, został nagrodzony BBC Music Magazine Award 2014 w kategorii: muzyka chóralna. Ogłoszenie zwycięzców tegorocznych BBC Music Magazine Awards odbyło się 8 kwietnia podczas gali w Kings Place w Londynie.

Jedno z najważniejszych oratoriów XX wieku jest wyrazem pacyfistycznych przekonań słynnego brytyjskiego kompozytora, Benjamina Brittena. W dziele napisanym z okazji konsekracji nowej katedry w Coventry Britten łączy łaciński tekst Missa pro defunctis (“Mszy za zmarłych”) z dziewięcioma wierszami Wilfreda Owena, poety tworzącego w czasie pierwszej wojny światowej. Poezja stanowi poruszający, momentami kontrowersyjny komentarz do tekstu liturgicznego. Płyta War Requiem, wydana w stulecie narodzin Benjamina Brittena, została entuzjastycznie przyjęta przez krytyków i melomanów na całym świecie:

Najnowsze z McCreeshowej serii nagrań wielkich oratoriów to znów ogromny aparat wykonawczy Gabrieli Consort & Players i Chóru Filharmonii Wrocławskiej – w sumie ponad trzystu wykonawców. Rezultat to kolejny tryumfrealizacja skomplikowanego i wielowarstwowego dzieła Brittena. (…) Dynamiczne Dies irae robi największe, wręcz szokujące wrażenie….

“The Independent”, Andy Gill

Nagrane w studiu przez połączone siły brytyjskie i polskie War Requiem pod batutą McCreesha jest intensywne niczym koncert na żywo w katedrze; płyta wyznacza nowe standardy wykonawcze dla tego poruszającego dzieła chóralnego.

“The Financial Times”, Andrew Clark

Siedem chórów połączyło swoje siły w jeden żywo reagujący, wysokiej klasy zespół, który McCreesh prowadzi w bardzo naturalny sposób; tempo nigdy nie spieszy się zbytnio i nie słabnie; ta muzyka oddycha…

“Gramophone”, Richard Fairman

Wydawnictwo jest trzecim z serii albumów nagranych przez Chór Filharmonii Wrocławskiej (prowadzony przez Agnieszkę Franków-Żelazny) we współpracy z brytyjskim dyrygentem Paulem McCreeshem, który w latach 2006-2012 był dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans. Pierwszy krążek – Grande Messe des Morts Hectora Berlioza został wyróżniony nagrodą BBC Music Magazine 2012 w kategorii Technical Excellence (Techniczna Doskonałość). Druga płyta – Eliasz Felixa Medelssohna-Bartholdy’ego, została w 2012 roku uhonorowana przez “Gramophone” nagrodą Editor’s Choice, a w ubiegłym roku statuetką Diapason d’Or de l’Année 2013.

Benjamin Britten – War Requiem Paul McCreesh – dyrygent Susan Gritton – sopran John Mark Ainsley – tenor Christopher Maltman – baryton Gabrieli Consort & Players Chór Filharmonii Wrocławskiej Gabrieli Young Singers Carducci Quartet Agnieszka Frankow-Żelazny – przygotowanie chórów Greg Beadsell – przygotowanie chóru Wydawcy: Wratislavia Cantans Filharmonia Wrocławska Winged Lion

 
Wesprzyj nas
Warto zajrzeć