logo Roku Korczakowskiego, mat. prasowe 2012korczak.pl

felietony

Bester Quartet w Brukseli czyli obchody Roku Korczakowskiego

Trwa Rok Korczaka. Z tej okazji Ministerstwo Spraw Zagranicznych organizuje wiele imprez na całym świecie – koncerty, wystawy, konkursy plastyczne i przeglądy filmowe. Już 15 listopada w Brukseli odbędzie się koncert Bester Quartet, którego współorganizatorem jest Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie.

Bester Quartet jest zespołem z długoletnią tradycją. Wcześniej znany jako The Cracow Klezmer Band, przeobraził się dzięki jego założycielowi, Jarosławowi Besterowi. Dziś zespół tworzy czterech muzyków, którzy na scenie potrafią stworzyć niepowtarzalny klimat. Jak podaje ich strona internetowa:

Charakterystyczną cechą zespołu jest wykonawstwo muzyki o szerokim przekroju stylistycznym, w którym zasymilowane zostały wybrane elementy muzyki klasycznej, jazzowej, awangardowej oraz dokonania współczesnej kameralistyki, gdzie fundamentem do budowania niepowtarzalnych form instrumentalnych jest improwizacja.

Koncert Bester Quartet zabrzmi w Teatrze Saint-Michel w Brukseli, a jego organizatorami są: Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie, Małopolska Kraków Region, Ambasada Polska w Brukseli oraz Stałe Przedstawicielstwo Rzeczpospolitej Polskiej przy Unii Europejskiej.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych postanowiło Rok Korczaka obchodzić bardzo intensywnie. W styczniu wydało komunikat, którego fragment brzmi:

Projekty związane z upowszechnianiem wiedzy o życiu i dokonaniach Janusza Korczaka są priorytetem w tegorocznych działaniach MSZ w zakresie dyplomacji publicznej.

Faktycznie, wydarzeń związanych z postacią Janusza Korczaka jest w tym roku wiele na całym świecie. Warto w tym miejscu wspomnieć choćby o kilku, szczególnych ze względu na charakter, jak i miejsce, w których się odbywały (lub dopiero nastąpią): prezentacja filmu Korczak w Wilnie (styczeń), inauguracja Roku Korczakowskiego w Urugwaju (luty), australijski konkurs dla dzieci (czerwiec-wrzesień), Seminarium Korczakowskie w Buenos Aires (sierpień), projekt Z Januszem Korczakiem wśród polskich dzieci na Bukowinie (wrzesień), obchody Roku Korczaka w Estonii (październik), konferencje naukowe w Grenoble i Lyonie (październik) czy nadchodzący Międzynarodowy Festiwal Janusza Korczaka w Berlinie.

————————

Źródła:

www.besterquartet.com

www.2012korczak.pl

Wesprzyj nas
Warto zajrzeć